fbpx

Tetë dënime me kusht dhe një me burg për protestuesit e 5 majit

-

Tetë prej gjithsej nëntë protestuesve që u akuzuan për dhunë gjatë protestave para qeverisë më 5 maj, sot në Gjykatën themelore Shkupi I janë dënuar me burg me kusht prej 3 muajve.

Dënimet me kusht nuk do të zbatohen nëse të dënuarit në afat prej 1 viti nuk kryejnë vepër tjetër penale.

Njërit prej të akuzuarve i është shqiptuar masa e dënimit efektiv me burg prej 10 muajve sepse sipas gjykatës, kundër tij ka pasur edhe një procedurë tjetër për veprën e njëjtë penale.

Gjykata anuloi masën e arrestit për të gjithë të akuzuarit ndërsa njërit prej tyre i shqiptoi masë kujdes gjegjësisht e ka për obligim dy herë në muaj të paraqitet tek nëpunësi i autorizuar në gjykatë.

Nëntë protestuesit, që u akuzuan për pjesëmarrje në grup i cili ka penguar person zyrtar të kryej punën e tij zyrtare, para gjykatës u prononcuan si fajtor.

Ata para gjykatës njoftuan se pa dhunë dhe kërcënim e pranojnë fajin dhe se pendohen për veprimet e tyre.

Për 2 qershor në Gjykatën Themelore Shkupi I është caktuar gjykimi i grupit të të arrestuarve të parë në protestat e 5 majit.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.