fbpx
Tag: одлука

tag: одлука

Deponia rajonale në Debarcë nuk do të ndërtohet

Komision qeveritar i shkallës së dytë e rrëzoi vendimin që parashikonte që në rrethin e fshatit Godivje të Debarcës të përcaktohet lokacion në të cilin do ndërtohet deponia me aparaturë për trajtimin e mbeturinave. Lënda është kthyer sërish të shqyrtohet në Ministrinë e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor. Arsyeja që të merret ky vendim është se nuk janë respektuar...

Misioni i SHBA-së në OSBE: Jemi të zhgënjyer nga Ivanovi, kërkojmë ta shqyrtoj vendimin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të zhgënjyer që presidenti Ivanov refuzoi t’u ofroj mundësi për të formuar qeverinë e re përfaqësuesit që kanë shumicë të qartë parlamentare dhe kërkon prej tij të shqyrtoj vendimin, thuhet në kumtesën nga fjalimi i shefes së Misionit të SHBA-së në OSBE, Kejt Bërns lidhur me situatën politike në Maqedoni. “Bashkë me aleatët tanë...

Duhet të marrim vendim të mirë, së shpejti do të ketë rezultat konkret

Duhet të marrim vendim të mirë dhe të shëndoshë ndërsa çdo reagim i shpejtë mund të ketë pasoja fatale, deklaroi sot lideri i BDI-së, Ali Ahmeti pas shënimit të 16 vjetorit të konfliktit në vitin 2001. Ahmeti vuri në dukje se në parti po bëhen të gjitha analizat, por se ato “nuk rezultojnë me ndonjë bombë atomike”, por se punohet...

Osmani: S’ka argumente që të merret vendim, ngelin të hapura të gjitha opsionet

Nuk ka argumente të mjaftueshme që të vendosim për një nga pesë opsioneve që ishin lëndën debati në parti dhe për këtë kemi nevojë për më shumë kohë që të marrim vendimin, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani nga selia e partisë në Reçicë të Vogël ku sonte takim mbajti Kryesia qendrore e partisë për koalicion të mundshëm me...

Osmani: Demantoj spekulimet për marrëveshje për koalicion me cilëndo parti

Demantoj të gjitha spekulimet që dolën nëpër media për marrëveshje eventuale mes BDI-së dhe ndonjë partie për përbërje të re qeveritare, këto janë spekulime të kulluara, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, i cili për kohë të shkurtë doli nga takimi i kryesisë partiake në Reçicë të Vogël për t’i demantuar informacionet që dolën nëpër media e që kanë...

Kryesia qendrore e BDI-së sot do të merr vendim

Kryesia qendrore e BDI-së në përbërje më të gjerë është takuar në selinë e partisë në Reçicë të Vogël dhe po diskuton lidhur me propozimet konkrete për koalicion të mundshëm me VMRO DPMNE-në për themelimin e qeverisë. Takimi ka filluar më ora 14 dhe para fillimit askush nuk u prononcua për rrjedhën e bisedimeve. Por, burime të larta të partisë...

VMRO DPMNE: Do të ketë drejtësi dhe paqe kur Zaevi do të përgjigjet para gjykatës ndërsa Janeva nuk do ta shpëtoj

“Do të ketë drejtësi dhe paqe kur kriminel si Zoran Zaevi do të japin përgjegjësi para gjykatësve dhe kur nuk do të ekzistojnë Katica të ndryshme dhe prokurori speciale për t’i shpëtuar”, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së lidhur me seancën e djeshme të Komitetit ekzekutiv të partisë, ku është shqyrtuar dhe analizuar vendimi i PSP-së për tërheqjen e...

Vendimi i parë i trupit ad- hok për mediat: Gjobë për TVM-në për shkak të emetimit të reklamave qeveritare

Trupi ad- hok për ndjekjen e mediave në periudhën parazgjedhore mori vendimin e tij të parë gjegjësisht dorëzoi propozim për shqiptimin e gjobës kundërvajtëse për servisin e parë programor të TVM-së për shkak të emetimit të reklamës qeveritare. “Agjencia për shërbime mediatike audio dhe audio/ vizuale, pas propozimit të dorëzuar nga Komisioni ad- hok dorëzoi kërkesë për fillimin e procedurës...

Ambasada e SHBA-së: Gjykata kushtetuese nuk është mbajtur në procedurat e vendosura

“Shpejtësia e veprimit të Gjykatës kushtetuese dhe dhënia e vendimit në mënyrë jo-transparente përbëjnë një akt jashtëzakonisht të paprecedent- deklaruan nga ambasada e SHBA-së në vend për portalin “Dua të them”. “Vendimet e Gjykatës janë në kundërshtim me vetë procedurat e saj. Institucionet e Maqedonisë duhet të demonstrojnë angazhim për përmbushjen e standardeve evropiane, përfshi seriozitet rreth frenimit, zbulimit, dhe...

Gjykata kushtetuese të mërkurën do ta kthej abolimin për mashtrime zgjedhore

Gjykata kushtetuese të mërkurën në rend dite do të vendos vendimin për ligjin për falje prej çka varet nëse presidenti do të mund të amnistojë kryerësit e veprave keqpërdorim të zgjedhjeve. Në të njëjtën ditë BE porositi se nëse shfuqizohet ligji, kjo do t’i dëmtojë të gjitha përpjekjet për zgjidhjen e krizës politike. Siç mund të shihet nga agjenda për...

Protestë para Gjykatës kushtetuese: “Mafia në robëri”, “Dorëheqje“, „Ka Grujo -s’ka qetësi“.

Duke goditur tenxheret një grup qytetarësh sot përsëri u grumbulluan para Gjykatës kushtetuese që të shprehin pakënaqësinë e tyre nga vendimi i Gjykatës që të shqyrtoj nismën për ndryshimin e Ligjit për amnisti i cili parasheh faljen e personave që ndiqen për kriminalitet zgjedhor. Qytetarët e mbledhur brohoritnin "Mafia në robëri", "Dorëheqje“, „Ka Grujo -s'ka qetësi“. "Kanë kryer kriminalitet zgjedhor dhe tani...

LSDM dhe opozita e bashkuar nuk do të marrin pjesë në zgjedhjet e 24 prill

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev sonte ka marrë mbështetje të njëzëshme nga partnerët e koalicionit të mos të marrin pjesë më 24 prill. “LSDM dhe partnerët e koalicionit janë të vendosur në zbatimin e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike. Lista zgjedhore duhet të pastrohet. Duhet të sigurohet informim profesional të mediumeve. Vetëm zgjedhje të tilla janë në interes të qytetarëve të...

LSDM: Nuk do të marrim pjesë në zgjedhje pa listë të pastruar zgjedhore dhe mediume të lira

Në seancën e Këshillit ekzekutiv të LSDM është marrë vendim i njëzëshëm se për LSDM nuk janë të pranueshme zgjedhje pa mediume të lira dhe pa listë të pastruar zgjedhore. Në zgjedhje të tilla LSDM nuk do të merr pjesë, njoftojnë nga partia. “Sot u mbajt seanca e Komitetit Qendror të LSDM-së në të cilën njëzëri, është marrë vendim që...

Kuvendi vendosi të shpërbëhet më 24 shkurt, sonte do të votoj qeverinë e re

Shtatëdhjetë e dy deputetë u deklaruan pozitivisht lidhur me propozim- vendimin për shpërbërjen e Kuvendit. Kundër vendimit votoi vetëm një deputet ndërsa gjashtë abstenuan. Në sallë ishin prezent 109 deputetë. Vendim do të filloj të zbatohet prej 24 shkurtit. Me këtë vendim, të propozuar nga VMRO DPMNE dhe BDI, përgatitet terreni për zgjedhjet, që pritet të mbahen më 24 prill. Opozita...

Kezharovski gëzon lirinë, Gjykata e apelit refuzon ankesën e prokurorisë

Me refuzim të ankesës së Prokurorisë Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar, Gjykata e apelit sot vërtetoi vendimin e Gjykatës themelore Shkupi 1 për lirimin me kusht të gazetarit Tomislav Kezharovskit, që do të thotë ai nuk do të kthehet në burgun hetues “Shkup”, ku duhej të qëndrojë edhe tre muaj nga dënimi i shqiptuar, shkruan “Fokus”. “Është...

Gjykata e Apelit e shtyu vendimin e Kezharovskit pas Vitit të Ri

Pasiguria për vendimin e Gjykatës së Apelit pas ankesës së gazetarit Tomislav Kezharovskit,  i cili me gjykim të shkallës së parë u dënua me burg për rastin “Likuidimi”, nuk do të mbaroi para Vitit të Ri, ashtu siç pritej ashtu ishin edhe paralajmërimet e Gjykatës së Apelit . Gjykatësi i  Gjykatës së Apelit, Safet Kadriu, për “Metën” thotë se vendimi...