fbpx

Kezharovski gëzon lirinë, Gjykata e apelit refuzon ankesën e prokurorisë

-

Me refuzim të ankesës së Prokurorisë Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar, Gjykata e apelit sot vërtetoi vendimin e Gjykatës themelore Shkupi 1 për lirimin me kusht të gazetarit Tomislav Kezharovskit, që do të thotë ai nuk do të kthehet në burgun hetues “Shkup”, ku duhej të qëndrojë edhe tre muaj nga dënimi i shqiptuar, shkruan “Fokus”.

“Është sjellë vendimi me të cilin vërtetohet vendimi i shkallës së parë për lirimin me kusht ndërsa refuzohet ankesa e prokurorisë”, thotë për “Fokus” gjykatësi në Gjykatën e Apelit, Safet Kadriu.

Gjykata e apelit në fillim të muajit të kaluar zvogëloi aktvendimin e shkallës së parë për Kezharovskin në rastin “Likuidimi” dhe e dënoi gazetarin në dy vjet burg. Kjo shkaktoi revolt tek gazetarët dhe  shoqatat e gazetarëve, që fitoi intensitet pasi Kezharovski me emergjencë ishte dërguar në burgun “Shkup” për vuajtjen e dënimit.

Kezharovski për momentin është në liri pasi me kërkesë të drejtorit të burgut, muajin e kaluar, u ndërpre vuajtja e dënimit në afat prej 30 ditësh, për arsye shëndetësore.

Shoqatat e gazetarëve disa herë porositën se aktvendimi i vetëm i drejtë për Kezharovskin është lirimi sepse gazetari nuk ka kurrfarë faji.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.