fbpx

Gjykata e Apelit e shtyu vendimin e Kezharovskit pas Vitit të Ri

-

Pasiguria për vendimin e Gjykatës së Apelit pas ankesës së gazetarit Tomislav Kezharovskit,  i cili me gjykim të shkallës së parë u dënua me burg për rastin “Likuidimi”, nuk do të mbaroi para Vitit të Ri, ashtu siç pritej ashtu ishin edhe paralajmërimet e Gjykatës së Apelit .

Gjykatësi i  Gjykatës së Apelit, Safet Kadriu, për “Metën” thotë se vendimi  sot duhet të dorëzohet në Gjykatën Themelore Shkup , por kjo u shty duke shtuar, se kjo akoma përgatitet.

Duhej sot të dorëzohet, por është shtyrë pas Vitit të Ri. Vendimi është në përgatitje e sipër dhe pas Vitit të Ri do të dorëzohet në Gjykatën Themelore 1- deklaroi gjykatësi Kadriu.

Para dy javëve Kadriu për BIRN deklaroi se Gjykata e Apelit pas ankesës së gazetarit Kezharovski dhe se vendimi është në fazën e përgatitjes, me çka do të dorëzohet në  gjykatë.

“Nuk mund të kumtojë se si është vendimi, derisa nuk verifikohet, dhe kjo do të ndodh në afatin e paraparë ligjor në afat prej 60 ditësh”, deklaroi Kadriu për BIRN, dhe siç bën të ditur prej atje, ka  plotësuar se duke pasur parasysh interesimin e madh të opinionit për këtë lëndë, vendimi me siguri do të dihet për një javë prej atëherë.

Gjykata e Apeli mund të abrogojë dënimin me të cilin u dënua Kezharovski dhe të kthejë lëndën në gjykim të sërish, mund ta vërtetojë aktvendimin e shkallës së parë ose të sjell aktvendim të ri.

Gazetari Tomislav Kezahrovski vjet, nga fundi i tetorit, u dënua me 4  vjet burg për rastin “Likuidimi” përkatësisht se ka zbuluar identitetin e dëshmitarit të mbrojtur në rastin “Oreshe”. Kezharovski kaloi 5 muaj në paraburgim në burgun hetues “Shkup” kurse nga nëntori i vitit të kaluar është burg shtëpiak.

Paraburgimi, procesi gjyqësor dhe aktvendimi i shkallës së parë kundër Kezharoivskit shkaktoi shumë reagime nga shoqatat gazetareske dhe nga organizatat ndërkombëtare, dhe u notua si shembull negativ për gjendjen e lirisë së mediave në disa nga raportet e Komisionit Evropian.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.