fbpx
Tags Debat

Tag: debat

Nesër do të mbahet debat publik për Ligjin për shërbime audio dhe audiovizuale mediatike

Komisioni për çështje evropiane në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, nesër do të mbajë debat publik për Propozim-ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për shërbime audio dhe audiovizuale mediatike. Në debat do të marrin pjesë anëtarë të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, media, portalet, shoqatat e gazetarëve, përfaqësues të institucioneve të ndryshme dhe të organizatave joqeveritare. Në debatin publik, do të...

Trajçevski: Portalet nuk ka nevojë të rregullohen, por vetëm të regjistrohen

ËshtĂ« i pamundur rregullimi i portaleve nĂ« internet, theksoi Zoran Trajçevski, drejtori i AgjencisĂ« pĂ«r shĂ«rbime audio dhe audio-vizuale mediatike (ASHAAM) nĂ« takimin e sotĂ«m publik, ku ai i prezantoi aktivitetet pĂ«r tremujorin e katĂ«rt me theks nĂ« monitoringun mediatik pĂ«r zgjedhjet lokale. – Nuk bĂ«het fjalĂ« pĂ«r rregullim, por mĂ« sĂ« shumti pĂ«r regjistrim dhe njoftim. KonsiderojmĂ« se Ă«shtĂ«...

Veljanovski për të martën caktoi vazhdimin e seancës konstituive

Duke dërguar urime për festën e Pashkëve për qytetarët e Maqedonisë, kryesuesi i Kuvendit, Trajko Veljanovski, vazhdimin e ardhshëm të seancës konstituive e caktoi për të martën (18 prill) më ora 11. Deputetët në vazhdimin e 12-të të seancës konstituive përfaqësuan qëndrimet e partive të tyre dhe debatonin për Platformën e Tiranës, Ligjin për përdorimin e gjuhëve, Marrëveshje e Ohrit...

BDI mendon për tërheqjen e ministrave nga Qeveria

Në takimin e sotëm të kryesisë qendrore të BDI-së, që tani po mbahet në selinë partiake në Reçicë të Vogël, do të debatohet për tërheqjen e ministrave të partisë nga Qeveria, thonë burime partiake për "Meta". Nëse kryesia qendrore merr vendim të tillë, Qeveria aktuale do të ngel pa një të tretat e ministrave. Kjo sipas përllogaritjeve, do të thotë se...

Të hënën BDI do të vendos nëse do të hyj në Qeveri apo do të mbështes qeverinë e pakicës

Kryesia qendrore e BDI-së sot po debaton mbi dy opsionet, njëri është për pjesëmarrje në Qeverinë e re ndërsa tjetri për mbështetjen e qeverisë së pakicës, deklaroi zëdhënësi i partisë, Bujar Osmani. Ai shtoi se pengesa më e madhe, ligji për përdorimin e gjuhës shqipe, është tejkaluar dhe se është qëndrim që është harmonizuar mes BDI-së dhe LSDM-së. Në pyetjen e...

Osmani: BDI sonte nuk do tĂ« merr vendim nĂ«se do t’ia jep nĂ«nshkrimet LSDM-sĂ«

Ky debat qĂ« po zhvillohet nĂ« kryesinĂ« qendrore do tĂ« jetĂ« maratonĂ«, do tĂ« zgjat vonĂ« dhe nuk do tĂ« merr kurrfarĂ« vendimi pĂ«r atĂ« nĂ«se do t’ia japim nĂ«nshkrimet LSDM-sĂ« pĂ«r formimin e QeverisĂ« sĂ« re, deklaroi zĂ«dhĂ«nĂ«si i BDI-sĂ«, Bujar Osmani, gjatĂ« takimit tĂ« kryesisĂ« nĂ« selinĂ« nĂ« ReçicĂ« tĂ« VogĂ«l. Ai theksoi se grupi i punĂ«s do...

Garet: Maqedonia në vitin 2027 do të ketë kryeministër grua dhe do të jetë në BE dhe NATO

Ambasada britanike nĂ« Shkup pĂ«rmes rrjetit social Facebook filloi fushatĂ«n me titull “Maqedonia 2027”, ku dĂ«shiron t’i dĂ«gjoj mendimet e qytetarĂ«ve se ku e shohin ata vendim pĂ«r 10 vite dhe çfarĂ« do tĂ« donin vendi tĂ« arrijĂ«. PikĂ«pamjen e parĂ« rreth ardhmĂ«risĂ« sĂ« MaqedonisĂ« e dha vet ministri britanik nĂ« vend, Çarls Garet i cili parashikimet i paraqiti pĂ«rmes...

Gruevski shumĂ« i zĂ«nĂ« qĂ« tĂ« del nĂ« duel televiziv nĂ« TVM dhe “Telma”

Krerët e partive më të mëdha, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi nuk do të kenë ballafaqim zgjedhor mes vete. Duele të këtilla televizive të krerëve të VMRO DPMNE-së, LSDM-së, BDI-së dhe PDSH-së janë caktuar në disa televizione, por ato u anuluan sepse, siç deklaruan disa liderë, janë shumë të zënë Ballafaqimi zgjedhor mes liderëve të katër partive...

Zaev i gatshëm për ballafaqim në televizion, Gruevski mendohet

Debati për politikat ekonomike mes ministrit të financave, Kiril Minoski dhe zv- ministri plotësues Kire Naumov, prej 16 shtatorit dhe ai i djeshmi (6 tetor 2016) mes ministrit të brendshëm Oliver Spasovski dhe zv- ministrit plotësues Oliver Andonov, edhe krahas të gjitha dobësive, megjithatë janë fije shprese për më shumë se një dekadë ballafaqimet e bllokuara të ndërsjella të...

Janeva: Tre ditë më mbani qëllimisht këtu që mos të mund të punoj

Filloi debati i Komisionit nĂ« tĂ« cilin shqyrtohet raporti i funksionimit tĂ« PSP-sĂ« dhe ku deputetĂ«t i parashtrojnĂ« pyetje prokurores speciale, Katica Janeva. “Tre ditĂ« mĂ« mbani qĂ«llimisht kĂ«tu qĂ« mos tĂ« mund tĂ« punoj. Tre ditĂ« qĂ«ndroj kĂ«tu dhe pĂ«rgjigjem nĂ« pyetje tĂ« njĂ«jta. QĂ«llimisht mĂ« mbani kĂ«tu qĂ« mos tĂ« punoj” i tha Janeva deputetĂ«t KĂ«rste Mukoski i...

Gjykata kushtetuese sërish anuloi debatin për kryqin në Butel

Gjykata Kushtetuese në seancën e sotme ka anuluar pikën 6 të rendit të ditës, që kishte të bëjë me ndërtimin e kryqit në Butel, raporton Portalb. Anulimin e kësaj pike e ka propozuar gjykatësi Sali Murati. Murati sot nuk ishte prezent në seancë, por i njëjti paraprakisht kishte dorëzuar propozimin për anulim deri te gjykatësit tjerë. Seanca e radhës do të...

Gjykata kushtetuese nesër do të diskutoj për kushtetutshmërinë e shpërndarjes së Parlamentit

Gjykata kushtetuese nesër më orën 9 do të diskutoj lidhur me nismën për shqyrtimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së vendimit për shpërndarjen e Kuvendit, që të premten e dorëzoi deputeti i BDI-së, Talat Xhaferi. Informacioni për seancën në të cilën do të diskutohet për këtë nismë është publikuar sot, në faqen e internetit të Gjykatës kushtetuese. Ndryshe, është ndryshuar i...

Kuvendi më 28 mars do të debatoj për raportin e Janevës

Raporti i punës së PSP-së që prokurorja speciale Katica Janeva e dorëzoi para Kuvendit, në seancën plenare do të shqyrtohet më 28 mars, konfirmojnë nga Kuvendi. Prej atje thonë se për raportin së pari do të debatohet në seancën e komisionit parlamentar për sistem politik dhe marrëdhënie mes komuniteteve, që do të mbahet më 21 mars. Sipas paragrafit 1 nga neni...

Zaev: Unë frymoj për zgjedhje korrekte dhe demokratike

TĂ« gjithĂ« ata qĂ« pĂ«r momentin janĂ« nĂ« paraburgim tĂ« lirohen, kĂ«rkoi lideri i LSDM-sĂ« Zoran Zaev, nĂ« debatin e sotĂ«m civil pĂ«r shoqĂ«ri tĂ« lirĂ« dhe drejtĂ«si sociale, nĂ« hotelin “Holiday In” nĂ« Shkup. Ai pyeti pse kriminel tĂ« vegjĂ«l janĂ« nĂ« paraburgim kur tĂ« dyshuar pĂ«r bashkim kriminel janĂ« nĂ« lirim. Sipas tij, vendimet e GjykatĂ«s penale qĂ«...

Në kuvend do të debatohet për propozim- buxhetin e vitit 2016-të

Debati për propozim-buxhetin e vitit 2016-të duhet të filloj sot në seancën plenare të Kuvendit të Maqedonisë. Siç njoftoi ministri i financave, Zoran Stavrevski, karakteristikat elementare të propozim- buxhetit për vitin e ardhshëm, janë ulja e deficitit buxhetor prej 3,6% këtë vit, në 3,2% vitin e ardhshëm. Rritje të mjeteve për pensione, asistencë sociale dhe investime kapitale gjegjësisht rritje të pensioneve...

Tre deputetë evropian në debat dhe takime me politikanët në Shkup

Në debatin e sotëm "Sfidat dhe pritshmëria nga situata aktuale dhe perspektivat evropiane", i organizuar nga "Fridrich Hebert" dhe "Progres institut", ku fjalim do të mbajnë edhe tre deputetë nga Parlamenti Evropian, Xhani Pitel, kryesues i Grupit të Progresivëve Socialistë dhe Demokratikë, Knut Flekenshtan, zëvendëskryesues i Grupit të Progresivëve Socialistë dhe Demokratë në PE, dhe Riçard Hovit, ish raportues për...

Kambovski: Trup të fuqishëm të ekspertëve për revidim të ligjeve për gjyqësorin

Formim të një trupi të ekspertëve që në bashkëpunim me Ministrinë e drejtësisë do të bëjnë revidimin e më shumë ligjeve nga fusha e gjyqësorit, propozoi kryetari i ASHAM, Vlado Kambovski në debatin e sotëm shkencor kushtuar pavarësisë së gjyqësorit. Kambovski vlerëson se çështja e pavarësisë së gjyqësorit nuk është çështje e opsioneve politike, por e të drejtave dhe...

Debati parlamentar për buxhetin është caktuar për 16 nëntor

Debati pĂ«r buxhetin Ă«shtĂ« caktuar pĂ«r datĂ«n 16 nĂ«ntor mĂ« orĂ«n 12. “Qeveria dorĂ«zoi propozimin shtesĂ« pĂ«r buxhetin pĂ«r vitin 2016-tĂ« deri nĂ« Kuvendin e R. sĂ« MaqedonisĂ«. Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski thirri seancĂ« tĂ« re plenare pĂ«r 16 nĂ«ntor mĂ« orĂ«n 12” njoftuan nga kabineti i kryetarit tĂ« Parlamentit.

Manastirasit nuk kanĂ« vetĂ«dije tĂ« lartĂ« qĂ« t’iu kundĂ«rvihen ndotjes sĂ« ajĂ«rit

Ajri i ndotur në Manastir dhe të dhënat e tmerrshme të cilat drejtpërdrejtë reflektohen në shëndetin e banorëve të këtij qyteti, çdo ditë me nga një të sëmurë nga knaceri, nuk rrisin vetëdijen për një nivel më të lartë që të mundet që për këtë problem të ketë përgjegjësi më të madhe. Ky është njëri nga përfundimet nga tribuna...

Zaev: NĂ«punĂ«sit administrativ nuk do t’i largojmĂ«, por do t’i sistemojmĂ«

Pyetje deputetësh njëherë në javë në vend që njëherë në muaj, llogaridhënie për të gjithë ndërmarrjet buxhetore dhe publike për shpenzimet në faqet e tyre të internetit, në afat të caktuar të paraqiten gjithë pronarët e kompanive of-shor, këto janë një pjesë e masave që LSDM i parasheh në programin e saj. Sipas kryetarit të opozitës, Zoran Zaev, nëse ata...