fbpx

Zaev: Nëpunësit administrativ nuk do t’i largojmë, por do t’i sistemojmë

-

Pyetje deputetësh njëherë në javë në vend që njëherë në muaj, llogaridhënie për të gjithë ndërmarrjet buxhetore dhe publike për shpenzimet në faqet e tyre të internetit, në afat të caktuar të paraqiten gjithë pronarët e kompanive of-shor, këto janë një pjesë e masave që LSDM i parasheh në programin e saj.

Sipas kryetarit të opozitës, Zoran Zaev, nëse ata vijnë në pushtet, nuk do të largojnë nëpunës shtetërorë në administratën publike dhe atë shtetërore, por tepricën e nëpunësve do ta sistemojnë nëpër institucionet ku ka mungesë kuadri.

Siç njoftojnë nga LSDM, propozim- programi i tyre që titullohet “Vizioni për Maqedoninë” bazohet në pesë shtylla: pushtet me përgjegjësi, sistemim të drejtë të shpenzimeve, vende të reja pune, ardhmëri evropiane dhe një shoqëri për të gjithë.

“Do të kërkohet mbështetja nga të gjithë qytetarët ndërsa vende për ide do të vendosen në më shumë vende nëpër Maqedoni. Paralelisht me këtë, në pesë javët e ardhshëm do të mbahen 28 debate nëpër Maqedoni, kur do të dëgjohet zëri i popullit” tha Zaev.

Në pyetjen e gazetarëve nëse dihen emrat e anëtarëve të LSDM-së që do të hynë në qeverinë kalimtare, Zaev tha se edhe më tej po zhvillohen bisedime dhe se emra konkret nuk ka.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.