fbpx

PSP kërkon rastin “Sopot” nga Prokuroria për krim të organizuar

-

Prokuroria speciale më 4 nëntor nga Prokuroria Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit ka kërkuar t’ia dorëzoj lëndën për rastin “Sopoti”, njoftuan sot nga PSP.

“Lënda është kërkuar që të vendosim nëse kjo lëndë bie në kompetencë të PSP-së, duke pasur parasysh bisedën e publikuar nga përgjimet joligjore” thuhet në njoftimin e kabinetit të Janevës.

Ndryshe, bëhet fjalë për proces gjyqësor lidhur me lëndën e vendosur shpërthyese ku në vitin 2003 jetën humbën dy pjesëtarë të NATO-s dhe një shtetas maqedonas, ku u dënuan 11 shqiptarë.

Në një prej bisedave të përgjuara më saktë në bombën e 25-të, ish ministrja e brendshme Jankulloska dhe ish drejtori i DSK-së, Mijallkov bisedojnë për rastin “Sopot” dhe për atë se çfarë aktvendimi duhet të merret për të akuzuarit.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.