fbpx
Tag: Sasho Mijalkov

tag: Sasho Mijalkov

LSDM: Patjetër të mbisundojë arsyeja e shëndoshë në vend të naftës së Mijalkovit

Gjorge Ivanov të mundësojë kalim të qetë të pushtetit, në vend që të mbroj kriminel, thuhet në njoftimin e sotëm të LSDM-së, prej ku thonë se është vërtetuar “skenari i Ivanovit dhe Nikola Gruevskit për bllokimin e proceseve demokratike, për shkak të interesave kriminele”. “Arsyeja e shëndoshë patjetër të jetë mbi naftën e Mijalkovit. Dëgjuan qytetarët se gjashtë milionë euro...

Zekiri: Dhunuesit patjetër të përgjigjen, pa marrë parasysh njerëzit e kujt janë

Persona nga sigurimi i Sasho Mijalkovit mbrëmë verbalisht dhe fizikisht më sulmuan. Objektit është në mbikëqyrjen e kamerave dhe këtë që e them policia mundet lehtë ta konfirmoj, deklaroi sot në konferencë shtypi deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri. Zekiri thotë më tej se dhjetëra persona që kanë qenë të ulur në tavolinë me Mijalkovin janë afruar dhe kanë kërkuar personalisht...

Zekiri pohon se është sulmuar nga sigurimi i Mijalkovit, ish shefi i DSK-së demanton

Deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri akuzon se mbrëmë në një lokal në Shkup është sulmuar nga sigurimi i ish shefit të DSK-së, Sasho Mijalkov. Mijalkov demanton akuzat dhe paralajmëron padi. Zekiri pohon se mbrëmë ai në kafenenë “Dion” është sulmuar nga sigurimi i Mijalkovit. “Incidentin e shkaktoi sigurimi i Mijalkovit ndërsa ai drejtpërdrejtë e kërkoi këtë prej tyre. Derisa qëndronim në...

LSDM: Gruevski është kapur në përgjim skandaloz dhe duhet të ketë përgjegjësi

Kryesia kriminale e VMRO DPMNE-së patjetër duhet të pajtohet me faktin se drejtësia po vjen në vend dhe se përgjegjësitë për të gjitha veprat ndaj qytetarëve dhe ndaj shtetit do të ketë, thuhet në reagimin e LSDM-së, ndaj kumtesës së VMRO DPMNE se “do të ketë drejtësi dhe qetësi kur Zaevi do të del para gjykatës ndërsa Janeva nuk...

LSDM: Vendimi i PSP-së vërtetoi se “Puçi” është proces i montuar gjyqësor, i iniciuar nga Gruevski

Dështoi përpjekja më e madhe, më e dëshpëruese dhe më e ulët për montim të procesit gjyqësor në Republikën e Maqedonisë, i iniciuar nga ish kryeministri Nikola Gruevski, thuhet në njoftimin e LSDM-së, lidhur me vendimin e PSP-së për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”, ku njëri prej të akuzuarve është kreu i partisë, Zoran Zaev. “Me vendimin e sotëm...

PSP kërkon rastin “Sopot” nga Prokuroria për krim të organizuar

Prokuroria speciale më 4 nëntor nga Prokuroria Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit ka kërkuar t’ia dorëzoj lëndën për rastin “Sopoti”, njoftuan sot nga PSP. “Lënda është kërkuar që të vendosim nëse kjo lëndë bie në kompetencë të PSP-së, duke pasur parasysh bisedën e publikuar nga përgjimet joligjore” thuhet në njoftimin e kabinetit të Janevës. Ndryshe, bëhet...

Këshilli penal refuzoi si të pabazë ankesën e PSP-së për pasaportën e Mijalkovit

Këshilli penal i sektorit për krim të organizuar dhe korrupsion pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1 sot ka refuzuar ankesën e PSP dhe ka vërtetuar vendimin e gjykatëses Elena Josifoviq që mos t’u merren pasaportat ish drejtorit të DSk-së Sasho Mijalkov, ish shefit të kabinetit të tij, Toni Jakimovski dhe ish ndihmës- ministri në MPB, Nebojsha Stajkoviq, tre të dyshuarit...

VMRO DPMNE: Janeva më mirë të kandidohej për bartëse e listës së LSDM-së

Konferenca e sotme në të cilën u publikua rasti “Shënjestra” për partinë e VMRO DPMNE-së është edhe një dëshmi se Katica Janeva është dorë e vazhduar e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe se po zbaton synimin e tij, “për ridefinim dhe federalizim të Maqedonisë si shteti binacional dhe ta akuzoj Maqedoninë se është fajtore për kontestin me Greqinë”. Sipas...

Zoran Bozhinovski quan gjykatën “çmenduri” dhe dënohet me 2000 euro

Gazetari dhe pronari i portalit “Burevesnik”, Zoran Bozhinovski, në seancën e sotme në rastin që zhvillohet kundër tij për spiunim, shantazh dhe ryshfet, është dënuar me 2000 euro për shkak të mosrespektimit të gjykatës dhe sjellje të pahijshme. “Nuk ju përshtatet kjo që po e them. Jeni të uritur për para. Kjo është çmenduri e jo gjykatë. Më 12 dhjetor...

Mijalkov lëshon gjykatën, vendimi për masat e kujdesit në duart e gjykatësit

Ish drejtori i DSK-së dhe anëtari aktual i Komitetit ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, Sasho Mijalkov, pas më shumë se 2 orë dëshmi është larguar nga Gjykata penale. Ai doli nga dera dytësore e gjykatës prej ku edhe hyri ndërsa për disa minuta njësitet speciale bllokuan hyrjen. Tani për tani nga gjykata nuk ka informacione nëse krahas Mijalkovit sot në...

Mijalkov arrin në Gjykatën Penale

Ish drejtori i DSK-së dhe anëtari aktual i Komitetit Ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, Sasho Mijalkov, sot është paraqitur në Gjykatën Penale Shkup, ku sipas informacioneve duhet të dëshmojë para Prokurorisë Speciale për rastin “Arka”, ku ai është një prej të dyshuarve. Mijalkov në gjykatë është futur nga dera lindore, i shoqëruar nga dy persona tjetër. Përveç Mijalkov, sot duhet të dëshmojnë...

Hetuesi i PSP-së është arrestuar pasi ka fotografuar objektin e Mijalkovit

Hetuesi i PSP-së është arrestuar dhe dërguar në stacionin policor Beko pasi është vërejtur duke fotografuar objekt në pronësi të ish kryeshefit të DSK-së, Sasho Mijalkov, njoftoi ministri i brendshëm, Oliver Spasovski. "Ai është vërejtur duke fotografuar objekt, e ka vërejtur sigurimi i ish drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov. Është ftuar në bisedë në stacionin Beko. Është bërë bisedë fillestare...

Traditë e zezë: Edhe Urko i Gruevskit edhe Zekirov i Mijallkovit shkelën nga një jetë njeriu

Dejan Mitrovski – Urko dhe Alen Zekirov, përveç asaj që të dy kanë qenë sigurim personal të ish kryeministrit dhe liderit aktual të VMRO – DPMNE-së, Nikolla Gruevski, dhe të kushëririt të tij ose ish shefit të DSK-së, Sasho Mijallkov, të përbashkët e kanë edhe atë që, të dy janë të përfshirë në aksidente komunikacioni me pasoja fatale. MPB, dje...

Mijalkov kërkon Ivanov të tërheq vendimin për faljen e tij

Лistës së personave që kanë kërkuar nga Ivanovi që të tërheq vendimin për falje, i është shtuar edhe ish-drejtori i Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK), Sasho Mijallkov, njofton Press 24. Ai kërkon që Ivanovi të tërheq çdo iniciativë që lidhet me emrin e tij, duke besuar në qëllimin e mirë të kryetarit të shtetit. Mijallkov thotë se procedurat e PSP-së...

Mijalkov ka urdhëruar arrestimit çnjerëzor dhe brutal të Boshkoskit

Ish drejtori i DSK-së, Sasho Mijalkov është i dyshuari i parë në aksionin “Tortura” pasi i ka organizuar dhe i urdhëruar gjashtë të dyshuarit tjerë, pjesëtarë të njësitit “Alfa” që në mënyrë çnjerëzore dhe brutale të arrestojnë liderin e partisë “Të bashkuar për Maqedoni” Lube Boshkoski, një ditë pas zgjedhjeve të vitit 2011. Arrestimin e Boshkoskit ku policët tejkalojnë autorizimet...

LSDM: Prapa “Kurir” qëndron Mijalkov, për këtë shkak fshesh të ardhurat milionëshe

LSDM sot përmes njoftimit akuzoi se portali “Kurir” me ditë të tëra hesht për të ardhurat prej 1,3 milion euro sepse prapa kësaj qëndron  ish drejtori i DSK-së, Sasho Mijalkov, kushëriri i kryeministrit Nikolla Gruevski. Nga partia opozitare thonë se firma pronare e “Kurir”, EM MEDIA SH.P.K –Shkup është e lidhur me kompaninë NVSP, që sipas LSDM-së është themelues i...

LSDM: “Republika”, “Kurir” dhe “Radio Maqedonia e Lirë” heshtin për të ardhurat milionëshe

LSDM-ja opozitare përsëri u bëri thirrje portaleve “Republika”, “Kurir” dhe “Radio Maqedonia e Lirë” të përgjigjën për mënyrën e financimit. Nga partia theksojnë se portali “Republika” ka realizuar të ardhura prej mbi 1,1 milion euro, “Kurir” 1,3 milion euro ndërsa “Radio Maqedonia e Lirë” në vitin 2013-të ka realizuar 242.000 euro vetëm me një të punësuar. “Me heshtje prej disa javëve,...

Klusev, Mijalkov, Gruevski: Kumbar për kumbar, kushëri për fuqi

Ludmil Klusev i cili më 12 nëntor u arrestua në SHBA, nën akuzën për shpërndarjen ilegale të narkotikëve, është i biri I kryeministrit të parë të Maqedonisë së pavarur, Nikola Klsev. Në bisedën informative se a duhet të qëndroj në arrest apo të mbrohet në liri, psikiatri Klusev mes tjerash ka deklaruar se “nuk ka dëshirë të merret me...

Pistoleta e Mijallkovit “ka ngecur” në jo-kompetencat dhe përgjigjet e pakta

Nga Prokuroria Publike për "Meta" deklaruan se ata janë  nuk janë kompetentë për rastin, e gjetjes së pistoletës dhe arrestimit të ish drejtorit të Drejtorisë së Sigurimit dhe Kundërzbulimit  (DSK) Sasho Mijallkov, në Aeroportin e Beogradit “Nikolla Teslla". Prej atje thonë se kompetencat i takojnë "organeve të shtetit në territorin e të cilit është bërë vepra penale". Para një muaji...

Jankulloska, Janakieski dhe Mijallkovi dhanë dorëheqje

Ministria e  punëve të brendshme Gordana Jankulloska sonte dha dorëheqje nga  posti i saj. Këtë për “Metën” e konfirmuan burime jozyrtare të MPB-së. Dorëheqja pasoi për pas aksionit të forcave të sigurimit që këtë fundjave e ndërmorën në Kumanovë, kundër siç  e quajtën nga MPB-ja grupin e madh terrorist, ku jetën humbën 8 persona dhe u plagosën më shumë se 30...