fbpx

Muaji shkurt- muaj me pesë data kyçe politike

-

Përmbushja e pesë afateve i pret këtë muaj politikanët, grupet e punës dhe institucionet kompetente për zbatimin e zgjedhjeve.

  • 2 shkurt (nesër) grupet e punës pritet të mbajnë takim me ndërmjetësin Piter Vanhoute, ku VMRO DPMNE pritet të tregoj nëse e pranon propozimin e LSDM-së, opozita t’i tërheq vërejtjet për metodologjinë e pastrimit të listave zgjedhore nëse partia në pushtet pranon propozimet e komunitetit ndërkombëtare për reforma në mediume.
  • Prej 15 deri 18 shkurtit pritet të arrijë euro- komisari i zgjerimit Johanes Han, i cili duhet të kontrolloj se si qëndrojnë punët me organizimin e zgjedhjeve korrekte, të lira dhe demokratike
  • Deri më 19 shkurt KSHZ duhet të sigurohet me personal dhe financat e nevojshme. Kur jemi te lista zgjedhore, së pari duhet të kryhen kontrollimet e kombinuara të të gjithë bazave relevante me të dhëna që të kihet pasqyrë më të qartë se sa do të jetë kompleks ky proces, përfshirë këtu edhe kontrollet në terren. Ky është një prej kritereve që deri tek kryeministri teknik Emil Dimitriev dorëzuan ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, Aivo Orav dhe Xhes Bejli.
  • 20 shkurt ambasadorët në konsultim me ekspert lokal dhe ndërkombëtarë do të vlerësojnë nëse ka kushte për zgjedhje të besueshme.
  • 24 shkurt, nëse plotësohen të gjitha këto kriteret, do të futet në fuqi vendimi i VMRO DPMNE-së, BDI-së dhe PDSH-së e sollën për lëshim të anuluar të Kuvendit.

Zgjedhjet pritet të mbahen më 24 prill.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.