fbpx

Anketat greke:SIRIZA para Demokracisë së Re

-

SIRAZA opozitare prin para Demokracisë së Re në të gjitha sondazhet e reja nëpër mediumet greke.
Ashtu si po ashpërsohet gara mes qeverisë dhe opozitës në sy 17 dhjetorë dhe votimi i parë për kryetarin e Kuvendit, mediumet greke aq më shumë po vërshohen nga sondazhet e reja për rejtingjet e partive në rast zgjedhjet presidencial dështojnë dhe të shpallen zgjedhje të parakohshme parlamentare.
Sipas katër sondazheve të reja këtë fundjavë, SIRIZA bindshëm do të ishte në vendin e parë nëse tani shpallen zgjedhjet, por shumica e popullit edhe më tej konsideron se Andonis Samaras do të ishte më përkatës për kryeministër se Aleksis Cipras.
Rejtingjet e dy partive sipas katër sondazheve janë këto:
“To Vima” :Siriza 25,5 %, Demokracia e Re 22,7%
“Proto tema”: Siriza 27,6, Demokracia e Re 22,7
“Parapolitika”: Siriza 24,2, Demokracia e Re 21.1%
“Paron”: Siriza 28,8, Demokracia e Re 21,5%.
Në tre nga katër sondazhet Samaras është kryeministri më i preferuar se Cipras me përparësi prej 4 deri 12%.
Qytetarët janë të ndarë në qëndrime se a duan president apo zgjedhje të parakohshme. Madje 54% e të anketuarve për “Proto tema” dhe “Parapolitika” kanë deklaruar se preferojnë që tani të zgjidhet presidenti ndërsa 37-40% prej tyre do të donin të ketë zgjedhje të parakohshme.
Nëse nesër shpallen zgjedhjet pritet që në Parlament të hynë edhe partia e re “Potami” rejtingu i të cilës sillet prej 4,1 deri 6,8%, PASOK me 4,3 deri 6,7, Agimi i Artë neonaziste me mbështetje prej 4,1 deri 5,9% dhe partia komuniste me 4,1 deri 5,8%.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.