fbpx
Tags СИРИЗА

Tag: СИРИЗА

SIRIZA fitoi në zgjedhjet në Greqi, Demokracia e Re pranon disfatën

Populli grek vendosi t’i ofroj mundësi të dytë SIRIZA-s dhe qeverisë së deritanishme. Sipas të dhënave të para zyrtare, SIRIZA prin me 35,4%, Demokracia e Re me 28,2%. Diferenca mes dy partive do të jetë diku më shumë se 7%. Dora Bakojani duke arritur në selinë e Demokracisë së Re pranoi disfatën dhe i dëshiroi sukses Aleksis Ciprasit. Partia e tretë...

Përçarje në SIRIZA pas votimit të memorandumit grek?

Qeveria greke sot sërish është para një testit të rëndësishëm. Votimi për kredinë e re dhe pakon e masave për Greqinë do të tregoj se sa është e madhe mbështetja nga brendia e SIRIZA-s për Qeverinë dhe për përpjekjet e kryeministrit Aleksis Cipras. Partia majtiste duket se gjendet para shkatërrimit pas apelit të djeshëm të ish ministrit të energjetikës,...

Cipras haptas pranoi se kanë përgatitur plan “B” me Varufakis

Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos, ka thënë se Greqia do të kthehet kah Shtetet e Bashkuara, Rusia ose Kina, nëse dështon të arrijë marrëveshje të re të borxhit me Eurozonën. Kammenos ka thënë se Greqia e ka për obligim të zgjedhë “planin B” nëse propozimet e saj refuzohen. Greqia po përgatitet të kërkojë marrëveshje të re me kreditorët ndërkombëtarë në...

Fitorja e SIRIZA-s nuk frikëson anëtaret e BE-së.

Në Bruksel sot u mbajt takimi i ministrave të ekonomist dhe financave të eurozonës, vetëm një ditë pas zgjedhjeve greke, rezultatet e së cilave janë temë kryesore. Pas fitores bindëse SIRIZA  dhe paralajmërimet se ky skenarë mundet negativisht të ndikojë në eurozonën dhe  Bashkimin Evropian, ministrat e ekonomisë dhe të financave të eurogrupit dhe përfaqësuesit evropian nga Komisioni Evropian, sot...

Cipras: SIRIZA nuk është demoni, nuk dëshiron shkatërrim, por shpëtim të euros

Shkrimet intensive të mediumeve gjermane me kërcënime për largimin e Greqisë nga euro- zona dhe me euro- katastrofën nëse fiton SIRIZA nuk shkaktuan reagime të zakonshme ekstreme greke, analiza dramatike ose ofendime ndaj Gjermanisë dhe kancelares Merkel. Megjithatë, përgjigje ndaj këtyre teksteve me të cilat përforcohet teza se lideri i SIRIZA do të sjell shkatërrim në shtet, erdhi pasdite drejtpërdrejtë...

Anketat greke:SIRIZA para Demokracisë së Re

SIRAZA opozitare prin para Demokracisë së Re në të gjitha sondazhet e reja nëpër mediumet greke. Ashtu si po ashpërsohet gara mes qeverisë dhe opozitës në sy 17 dhjetorë dhe votimi i parë për kryetarin e Kuvendit, mediumet greke aq më shumë po vërshohen nga sondazhet e reja për rejtingjet e partive në rast zgjedhjet presidencial dështojnë dhe të shpallen...

Samaras sulmon Ciprasin me kontestin e emrit

Kryeministri grek Andonis Samaras përdori edhe kontestin me emrin si armë për sulm në ballafaqimin parazgjedhorë me partinë SIRIZA. Në një pjesë të kolumnës së tij për javoren “Rial News”, Samaras në mënyrë indirekte dërgon apel deri tek deputetët djathtist që mos të votojnë për partinë e cila do të lejonte shteti fqinj ta përdor emrin Maqedoni. “Ata që lobuan për...