fbpx
Таг: СИРИЗА

таг: СИРИЗА

Ципрас поднесе оставка од претседателската функција во СИРИЗА

По изборниот пораз што го доживеа на парламентарните избори што се одржаа изминатиов викенд, Алексис Ципрас си поднесе оставка од претседателската функција во СИРИЗА, пренесува грчкиот весник Катимерини.  „Се одлучив да се повлечам. Имам верба во човечкиот капитал на нашата партија и во неисцрпливите сили на општеството и Левицата“, рече Ципрас во своето денешно обраќање. Ципрас ја раководеше СИРИЗА во изминативе...

Грција ќе гласа нова власт на втор круг избори, и Ципрас го одби мандатот

Грција ќе ја бира новата државна власт на вториот круг на парламентарните избори, што најверојатно ќе се одржи на 25 јуни, откако денеска и Алексис Ципрас, лидерот на второпласираната политичка сила, коалицијата СИРИЗА, го одби мандатот за формирање влада доделен од претседателката Катерина Сакеларопулу. Вчера мандатот го отфрли и лидерот на Неа Демократиа, Киријакос Мицотакис. Неа Демократиа имаше најдобри...

Ципрас: Мицотакис ќе го моли Мицкоски да не го отфрла договорот за името

Поранешниот премиер на Грција, а сега лидер на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас, за време на расправата за новиот закон за азил во грчкиот Парламент, говорејќи за националните прашања, се осврна и на Договорот од Преспа, велејќи дека тие се горди на решението меѓу двете земји, а паралелно упати критики и до актуелниот претседател на грчката влада, Кирјакос Мицотакис во...

Нова демократија победи на изборите во Грција – Мицотакис може сам да формира влада

На предвремените парламентарни избори во Грција вчера, победи десноцентристичката Нова демократија, со што по четири години во опозиција, оваа партија повторно ја презема власта. Со речиси сите пребројани гласови, премиерот Алексис Ципрас го призна поразот од неговиот ривал Киријакос Мицотакис, кој денеска треба да полага заклетва и да го преземе раководењето на земјата. Нова демократија освои 39,85 отсто од гласовите, а...

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени парламентарни избори

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката телевизија „Антена“ порача дека нема да има предвремени парламентарни избори во Грција, односно ќе бидат одржани според планот, во октомври, пренесе „АНА-МПА“. Ципрас изрази оптимизам дека неговата левичарска коалиција СИРИЗА ќе победи на претстојните избори за Европскиот парламент закажани за 26 мај. – Целта на СИРИЗА и на формираната прогресивна алијанса е да...

Грчкиот парламент во жешка атмосфера попладнево гласа за договорот за името

Иако во грчкиот парламент требаше да се гласа ноќеска за ратификација на Преспанскиот договор, постапката се развлече поради огромниот број пријавени пратеници за збор, поради што најверојатно за ратификацијата ќе се гласа денеска околу 14.30 часот по локално време. Сè уште е неизвесно каков ќе биде исходот, оти последните анкети во Грција покажуваат сериозна предност на опозициската Нова Демократија, која...

Каменос со нов видео-спот му удри шлаканица на Ципрас пред гласањето во парламентот

Со клип што го објави денеска партијата „Независни Грци“ промовирајќи го новото партиско лого и новите бори на партијата, коалицискиот партнер на владејачката СИРИЗА, оваа партија му порачува на грчкиот премиер Алексис Ципрас дека нема да гласа за ратификација на Преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „иЕфимерида“. Во клипот во кој има само анимација со црвена линија и по некоја капка крв,...

Нова демократија води со 10 отсто пред СИРИЗА на најновата анкета

Опаѓа рејтингот на СИРИЗА на Алексис Ципрас на најновите анкети. Според сондажата на компанијата „Интервју“ опозициската Нова Демократија е грчка политичка партија со 30,9 отсто, додека партијата на Ципрас доби 21,3 отсто. Анкетата е правена со прашањето „За која партија би гласале ако следната недела се одржат општи парламентарни избори?“. Зад двете први партии се Златна зора со 7,2 отсто, Комунистичката...

Договорот од Преспа проблематичен за 62 отсто од Грците

Со негативен или претежно негативен став кон Договорот од Преспа со кој владите на Грција и Македонија сакаат да го надминат спорот, се 62 отсто од Грците, покажа новата анкета што за грчката телевизија „Скај“ била спроведена од агенцијата „Pulse“. На прашањето „Од она што го имате слушнато и го знаете, лично вие, како го оценувате Договорот што Владата го...

Нова Демократија води со 12,4 отсто пред владејачката Сириза

Најголемата опозициска партија во Грција, Нова Демократија на Кирјакос Мицотакис, го зголемува водството пред владејачката Сириза на Алексис Ципрас, покажала анкетата објавена од весникот „Прото Тема“, пренесува „Блумберг“. 26,4 отсто од испитаниците се определиле за Нова Демократија, а за во Сириза само 14 отсто. Мнозинството на владејачката коалиција на Ципрас во парламентот се намали на само два пратеника предност во законодавниот...

Нова демократија води со 9 отсто предност пред СИРИЗА на Ципрас

Опозициската Нова демократија води пред СИРИЗА со 9 отсто, покажува најновата анкета во Грција што за телевизијата „Скај“ ја спровела агенцијата „Пулс“. Финансиската криза и ригорозните мерки за штедење генерално на секои парламентарни избори во изминатите 10 години ги тераа гласачите да се ориентираат кон опозицијата, а според анкетата изгледа дека повторно ќе се случи истото сценарио. Дополнително довербата на...

Ципрас: „Земјотресот“ од милион граѓани на протестот, остана само желба на Мицотакис

По протестите денеска, најавуваниот „земјотрес“ и милионите демонстранти останаа само желба на Андонис Самарас и Киријакос Мицотакис, се вели во соопштението на кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас, а пренесуваат грчките медиуми. „Мнозинството граѓани кои останаа пред телевизорите, се согласуваат дека надворешно-политичките прашања не треба да се решаваат со фанатизам и нетолеранција“, стои во соопштението. И од партијата СИРИЗА се огласија...

Каменос не верува дека проблемот со името ќе се реши до Самитот на НАТО

Лидерот на Независни Грци и актуелен министер за одбрана, Панос Каменос не верува дека до Самитот на НАТО ќе се исполнат сите предуслови за решение на проблемот со името, јавува Македонската информативна агенција (МИА). Според него, преговорите ќе траат долго и потребно е да се направат уставни промени поради „иредентистичките позиции“. Неговата партија не отстапува од позицијата, во името да не биде...

Коѕиас: Ние сме за постоење на единство во БЈРМ и не се мешаме во внатрешната политика

Шефот на грчката дипломатијата, Никос Коѕиас, испрати јасна порака дека Грција ги поддржува стабилноста и единството во Македонија. Во говор за време на презентација на книгата на ексминистерот и европратеник Никос Сфунакис за грчката надворешна политика, Коѕиас порача дека остро се противат на идеите за дестабилизација на Балканот и за промена на границите во регионот. „Грција постојано ја поддржува стабилноста во регионот,...

Грција внимателна во реакциите за турскиот референдум

Грција е резервирана во реакциите од исходот на референдумот во Турција. Грчката влада не излезе со официјална реакција, но извори од владиниот кабинет во изјава за грчката информативна агенција АПЕ испратија порака за поддршка на демократијата и на стабилноста на државата. „Ќе се почитуваат одлуките на турскиот народ за иднината. Ние ги поддржуваме стабилноста и демократијата. Сакаме да видиме една Турција...

Нова демократија води пред СИРИЗА во анкетите на јавното мислење

Мнозинството грчки граѓани сметаат дека десничарската партија Нова демократија би победила доколку утре се распишат избори во Грција. Ова го покажува новата анкета на јавното мислење спроведена за грчката телевизија „Екшн 24“ (Action 24). Според резултатите од анкетата, опозициската партија предничи 13,5 отсто пред владејачката СИРИЗА. Подетално, според одговорите на анкетираните за предвидување на победникот на потенцијални избори, Нова демократија...

Европските кредитори бараат и грчката опозиција да ги поддржи идните мерки

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, бара гаранции и од грчката опозиција дека ќе се поддржат и ќе се спроведат договорените мерки за 2019 година. Оваа одлука на Шојбле предизвика нова сопка во разговорите меѓу Грција и меѓународните кредитори. Грчката влада под притисок на кредиторите прифати да се гласаат и да се спроведат нови мерки што би се спровеле од 2019...

Седиштето на СИРИЗА нападнато со молотови коктели

Седум лица се уапсени и околу 30 се приведени поради напад на седиштето на владеjачката партија СИРИЗА во центарот на Атина. Според информациите од полицијата, седиштето на партијата беше нападнато вчера вечерта од група од околу 40 лица. Напаѓачите биле маскирани со првоаприлски маски и со перики и ги нападнале објектот и полицијата околу него со молотови коктели, причинувајќи пожар и...

Грците песимисти за брзо економско закрепнување

Во Грција владее големо незадоволство од двегодишната работа на коалициската влада на СИРИЗА и Независни Грци, покажува новата анкета на јавното мислење на солунскиот универзитет „Македониа“. Дури 81 отсто од испитаниците се изјасниле дека според нив, владата не работи добро. Незадоволни се и гласачите на СИРИЗА, од кои 62 отсто изразиле незадоволство од тоа како се покажала партијата на власт. Според...

Ципрас дециден дека нема да има нови мерки за штедење

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, испрати остра порака до кредиторите дека Грција нема да спроведе ниту една дополнителна мерка од тие што се веќе договорени. Точно две години откако СИРИЗА е на власт во државата, Ципрас во интервју за „Весник на новинарите“ порачува дека нема да дозволи нови притисоци од кредиторите и стави крај на гласините за нови мерки за штедење...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...