fbpx

SIRIZA fitoi në zgjedhjet në Greqi, Demokracia e Re pranon disfatën

-

Populli grek vendosi t’i ofroj mundësi të dytë SIRIZA-s dhe qeverisë së deritanishme. Sipas të dhënave të para zyrtare, SIRIZA prin me 35,4%, Demokracia e Re me 28,2%. Diferenca mes dy partive do të jetë diku më shumë se 7%.

Dora Bakojani duke arritur në selinë e Demokracisë së Re pranoi disfatën dhe i dëshiroi sukses Aleksis Ciprasit.

Partia e tretë Agimi i Artë fitoi vetëm 7,3%. Kjo parti edhe krahas arrestimit të liderëve të partisë nuk humbi mbështetjen ndërsa sipas sondazheve të mediumeve ka qenë partia e preferuar tek votuesit e papunë.

Partia e katërt gjegjësisht PASOK fitoi 6,5% të votave, vijon partia komuniste me 5,5%. Partia Reka në fund grumbulloi 3,8% të votave, Grekët e pavarur 3,7% ndërsa partia e vogël e Unionit të qendrës 3,5%.

Sipas rezultateve të para, SIRIZA mund të ketë 144 deputet, Demokracia e Re 75, Agimi i Artë 20, PASOK 17, Partia komuniste 15, Reka 10, Grekët e pavarur 10 dhe Unioni i qendrës 9 deputetë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.