fbpx
Tags Aleksis Cipras

Tag: Aleksis Cipras

MPJ: Politikanët e rajonit të mos involvohen në çështjet e brendshme të Maqedonisë

Ministria e punëve të jashtme sot porositi politikanët e vendeve të rajonit që të fokusohen në zgjidhjen e problemeve të qytetarëve të tyre, në vend që të involvohen në çështjet e brendshme të Maqedonisë. “Do të përkujtojmë se Maqedonia ka përfaqësues të zgjedhur nga qytetarët. Ata janë faktorët e vetëm legjitim në vendimmarrje. Do të ishte mirë konceptin e Maqedonisë...

Cipras në Sofje do të bisedoj edhe për situatën në Maqedoni

Kryeministri grek, Aleksis Cipras të hënën do të realizoj udhëtim në Sofje në seancë të përbashkët qeveritare mes Greqisë dhe Bullgarisë. Cipras në kryeqendrën bullgare do të takohet me homologun e tij, Bojko Borisov dhe presidentin Rosen Plevneliev ndërsa më pas do të ketë seancë të përbashkët mes qeverisë greke dhe asaj bullgare. Në takim pritet të diskutohet për përforcimin...

Nimic: Është koha që të zgjidhet çështja me emrin

Ndërmjetësi Metju Nimic kërkon Maqedonia dhe Greqia të ndërpresin pauzën në bisedimet lidhur me kontestin me emrin dhe përsëri të vendosin këtë çështjet në agjendën politike. Pas një pauze të gjatë të bisedimeve për çështjen e emrit, ndërmjetësi i OKB-së Nimic paralajmëron ringjallje të procesit. Në një intervistë për të përditshmen greke “Kathimerini”, Nimic ka deklaruar se tani është koha...

Diplomacia greke e shqetësuar për shkak të presioneve amerikane për emrin

Kontesti me emrin mund të gjendet në listën e prioriteteve diplomatike të Greqisë këtë vjeshtë për shkak të presioneve të fuqishme nga SHBA-të. Pas kthimit të kryeministrit grek Aleksis Cipras në Athinë, mediumet greke vazhdojnë të shkruajnë se SHBA-të kryejnë, dhe do të vazhdojnë të kryejnë, presion aktiv për zgjidhjen e kontestit të emrit. Në këtë frymë në nëntor sipas...

Gruevski dhe Cipras diskutojnë emrin në Nju Jork

Kryeministri grek Aleksis Cipras kishte takim të shkurtë me homologun e tij maqedonas, Nikolla Gruevski në Nju Jork rreth kontestit me emrin. Informacionin e njofton gazeta greke “Real” duke shtuar se të dy kryeministrat kanë biseduar gjatë kohës së pranimit të organizuar nga presidenti amerikan Barak Obama. Cipras gjatë takimit ka kërkuar nga Gruevski të bëj hapa për lëvizjen apo...

Cipras dhe Kamenos formojnë qeverinë e re

Aleksis Cipras planifikon që gjatë ditës së sotme apo të nesërme të paralajmëroj përbërjen  e koalicionit qeveritar SIRIZA- Grekë të pavarur. Pas fitores së pastër të SIRIZA me diferencë prej 7,5% para Demokracisë së Re, Cipras do të jetë gati në afat prej 24 orëve që të vazhdoj me punën qeveritare të cilën e la më 21 gusht, kur...

Përçarje në SIRIZA pas votimit të memorandumit grek?

Qeveria greke sot sërish është para një testit të rëndësishëm. Votimi për kredinë e re dhe pakon e masave për Greqinë do të tregoj se sa është e madhe mbështetja nga brendia e SIRIZA-s për Qeverinë dhe për përpjekjet e kryeministrit Aleksis Cipras. Partia majtiste duket se gjendet para shkatërrimit pas apelit të djeshëm të ish ministrit të energjetikës,...

Cipras haptas pranoi se kanë përgatitur plan “B” me Varufakis

Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos, ka thënë se Greqia do të kthehet kah Shtetet e Bashkuara, Rusia ose Kina, nëse dështon të arrijë marrëveshje të re të borxhit me Eurozonën. Kammenos ka thënë se Greqia e ka për obligim të zgjedhë “planin B” nëse propozimet e saj refuzohen. Greqia po përgatitet të kërkojë marrëveshje të re me kreditorët ndërkombëtarë në...

Votimi për pakon e dytë të masave, goditje e re për SIRIZ-ën dhe për Ciprasin

Parlamenti grek ka dhënë dritën jeshile për transhin e dytë të reformave të kërkuara nga kreditorët ndërkombëtarë për të rihapur tratativat në lidhje me planin e shpëtimit. Në paketë janë përfshirë modifike të kodit të procedurës civile dhe miratimin e direktivës së BE-së mbi riorganizimin dhe zgjidhjen e krizës së institucioneve të kreditit që synojnë mbrojtjen e bankave. Vendimi erdhi ditën...

Cipas bën gati rikonstruktimin e Qeverisë

Pritet që gjatë ditës së sotme kryeministri grek, Aleksis Cipras të shpall përbërjen e re qeveritare. Ai pas 6 muajve në pushtet mori hapin për rikonstruktimin e Qeverisë dhe kabinetit qeveritar. Vendimi erdhi pasi disa ministra votuan kundër pakos së masave, në mesin e të cilëve ministri i energjisë, Panajotis Lafazanis, i cili konsiderohej si bashkëpunëtor i afërt i...

Një pjesë e SIRIZA kërkon Cipras të anuloj marrëveshjen me BE-në

Ministri i energjisë, Panajotis Lafazanis kërkon kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras ta tërheq marrëveshjen me kreditorët para se të miratohen vendimet përfundimtare në Parlament. Lafazanis i cili prej fillimit ishte kundërshtar i rreptë i kërkesave dhe propozimeve të institucioneve evropiane dhe masat i konsideron si nënçmuese me vendim me shkrim komentoi se marrëveshje është e papranuar dhe është kundër vullnetit...

Cipras: Marrëveshja është e vështirë, por është evituar skenari më i keq për Greqinë

Kryeministri grek, Aleksis Cipras kthehet në Greqi me obligim deri të mërkurën parlamenti grek të votoj listën e plotë të parakushteve dhe aksioneve prioritare që janë arritur në bisedimet 17 orëshe për ndihmën e re greke në Bruksel. Plani B për largimin e Greqisë nga euro- zona është evituar, por për Greqinë të vazhdoj drejt bisedimeve dhe pagesën e ndihmës...

Cipras merr dritë jeshile nga Parlamenti, por karton të kuq nga deputetët e SIRIZA-s

  Parlamenti i Greqisë ka miratuar paketën e shpëtimit duke i dhënë kështu kryeministri Aleksis Cipras mbështetjen për planin e reformave ekonomike dhe të drejtën ligjore që të negociojë për të arritur një marrëveshje me bazë propozimet greke, që synojnë t’i japin fund krizës së borxhit. Pavarësisht mbështetjes së Parlamentit për masat, Cipras u përball me një rebelim në partinë...

Pakoja e Cipras-it pret miratim nga Parlamenti

Parlamenti i Greqisë sot do të votoj për pakon e re të masave dhe reformave që Qeveria e Aleksis Cipras i dorëzoi deri tek kreditorët evropian. Bëhet fjalë për pako idesh, reforma, masa me të cilat Greqia kërkon borxh të ri prej 53,5 miliard euro për tre vitet e ardhshëm, më saktë prej 1 korrikut të këtij viti e deri...

Greqia nuk do ta lëshoj afatin e BE-së

Kryeministri grek Aleksis Cipras pas takimit të djeshëm në Bruksel, u drejtua drejt Strasburgut ku mbajti fjalim para Parlamentit Evropian dhe theksoi qëndrimin e vendit të tij. Ai tha se shteti i tij është bërë “laborator për masat e kursimit”. “Plani për shpëtim në fuqi është që pesë vite. Në asnjë vend tjetër programi i kursimit nuk ka zgjatur kaq...

Propozimi i plotë grek, nesër?

Greqia sipas të dhënave jozyrtare, sot nuk ka dorëzuar propozime të reja deri tek kreditorët. Mediumet shkruajnë se në tavolinën biseduese të Euro- grupit, Greqia i ka shpalosur propozimet e kryeministrit Cipras. Burimi qeveritar thotë se i presin komentet nga pala evropiane gjatë ditës. Sipas të dhënave fillestare, ditën e sotme ekipi grek e përdor për shqyrtimin e disponimit, kërkesave...

Cipras me ultimatum: Ose zgjidhje e qëndrueshme ose JO e madhe për kërkesat evropiane

Kryeministri grek, Aleksis Cipras vuri fund spekulimeve për zgjedhje të parakohshme në Greqi, por edhe qëndrimit se qeveria greke do t’i shkel vijat e kuqe. Në takimin e djeshëm me anëtarët e qeverisë në kabinetin e kryeministrit, Cipras ka theksuar se duhet harrohen të gjithë idetë dhe bisedimet për zgjedhje të parakohshme dhe referendum nëse marrëveshje me kreditorët ndërkombëtarë...