fbpx

Скопјани може да добијат повисоки сметки за вода, одлуката зависи од градскиот совет

Предлогот е доставен до ЈП „Водовод и канализација“, кој во рамките на минималната и максималната тарифа треба да донесе своја одлука и да ја достави на одобрување до Советот на град Скопје, по што ќе се знае конечната цена која скопјани ќе ја плаќаат за кубик потрошена вода

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) донесе одлука минималната цена на водата за пиење во Скопје да изнесува 31,53 денари за метар кубен, а максималната 34,82 денари, информираат од РКЕВУ.

Овој предлог е доставен до ЈП „Водовод и канализација“-Скопје, кој во рамките на минималната и максималната тарифа, треба да донесе своја одлука и да ја достави на одобрување до Советот на Град Скопје, по што ќе се знае конечната цена која скопјани ќе ја плаќаат за кубик потрошена вода.

Пресметките на регулаторите се дека ако скопски „Водовод“ ја утврди цената на максимално предложениот износ, тогаш граѓаните ќе добијат за 29,5 денари повисоки сметки месечно.

„Тоа не е голема сума на пари и граѓаните ќе можат да ја плаќаат. Но, Советот на град Скопје може да донесе одлука за цена на ниво на минималната цена и тогаш граѓаните ќе имаат поевтина вода“, изјави претседателот на РКЕВУ, Марко Бислимоски.

Конечната одлука за цената на водата ќе се знае најмногу во рок од 150 дена, кога треба да заврши целата процедура, вклучително и одобрувањето од Советот на Град Скопје.

Бислимоски рече дека барањата за повисока цена на водоводните услуги јавните претпријатија ги правдаат со зголемените трошоци за струја кои ги пресметувале според берзанската цена на струјата, но поволност е тоа што тие добиле и субвенционирана цена на струјата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...