fbpx
Таг: Марко Бислимоски

таг: Марко Бислимоски

Јануарските сметки за парно на скопјани ќе им бидат повисоки за 14 отсто

Од утре цената на парното ќе се зголеми во просек за 14 отсто. Новата цена ќе биде пресметана во јануарските сметки на граѓаните од град Скопје кои ја користат топлинската енергија од трите компании. Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) рече дека ова е враќање на нивото на цената на парното од 2018 година. „Со денешната...

БЕГ ќе може порано да испорачува топлина за корисниците, радијаторите ќе се загреваат од 3 часот наутро

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) го одобри дополнувањето на Мрежните правила за дистрибуција на топлинска енергија за греење на Балкан Енерџи ДООЕЛ Скопје, со кои се овозможува БЕГ порано да стартува со испорака на топлината во дистрибутивниот систем, информираат од РКЕ. „На стартот на грејната сезона, БЕГ во неколку објекти изврши пробно тестирање преку оптимизација на испорака...

Струјата нема да поскапи во земјава, но РЕК „Битола“ ќе го зголеми производството и ќе се увезува јаглен

Нема причина за паника меѓу македонските граѓани во однос на цената на електричната енергија за претстојните месеци, смируваат од Регулаторната комисија за енергетика и Електрани на Северна Македонија. На европско ниво, цената на струјата на холандската берза се искачила од 16 евра за мегават час во јануари до 98 евра за мегават час на крајот од септември, јавува Политико. Претседателот...

РКЕ во иднина нема да ја определува крајната цена на струјата, туку само тарифата за пренос и дистрибуција

Големи се изгледите дека наскоро Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги повеќе нема да ја има улогата на регулатор на пазарот на електрична енергија, кој влијае врз крајната цена на струјата што ја плаќаат домаќинствата и малите компании, најавува претседателот Бислимоски. РКЕ во иднина ќе го регулира само тарифниот систем, односно дистрибутивната маржа, а цената на струјата ќе се...

Регулаторите на енергетската заедница имаат за главна цел-заштита на потрошувачите, оцени Бислимоски на ЦЕЕР

Марко Бислимоски
Одразот на пандемијата од ковид-19 врз електро-енергетските системи и мерките што ги презедоа регулаторите од Европа, со цел да се заштитат потрошувачите, се дел од темите на третиот трилатерален состанок на Советот на европски регулатори на енергија (CЕЕR), Одборот на регулатори на Енергетската заедница (ECRB) и Здружението на медитерански регулатори на енергија (MEDREG), соопштија од Регулаторната комисија за енергетика...

Бислимоски: РКЕ има влијание врз 38 отсто од крајната цена на струјата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) има надлежност за ревидирање на трошоците за електрична енергија во 38 отсто и во тој дел ќе ги преземеме сите законски дозволени мерки, да нема зголемување на крајната цена –со процесот на либерализација на пазарот на струја. Ова го посочи претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски, на онлајн предавањето со студентите од...

РКЕ бара транспарентност во сметките за струја, за граѓаните да знаат што плаќаат

Да се раздели домашно производство на електрична енергија, увозот, учеството на обновливи извори како и надоместокот за користење на електропреносниот и електродистирбутивниот систем во сметките за електрична енергија што ги добиваат домаќинствата побара Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) од Универзалниот снабдувач на последниот координативен состанок со електроенергетските компании. „Суштината на транспарентноста не треба да биде само декларативна...

Корисниците на природен гас од 1 јануари ќе добиваат пониски сметки за 6,16 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на денешната седница донесе одлука со која се намалува тарифата за пренос на природен гас во просек за 6,16 проценти, информираат од таму. Одлуката стапува на сила од 1 јануари 2021 година. „На крајот од годината една добра вест а тоа е дека на денешната последна седница за 2020 година донесовме одлука за...

РКЕ го задолжи БЕГ да испорачува парно-греење и кога температурата стигнува до 16 степени преку ден

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕ) ги одобри измените со кои се дополнуваат мрежните правила за дистрибуција на топлина со кои се предвидува зголемување на температурните граници при прекин на работа на топланите, информираат од таму. Измените следувале „со цел да се зголеми комфорот на потрошувачите приклучени на системот за централно греење кои во...

Бислимовски: Гасното поврзување со Грција ќе значи пониска цена на гасот и до 20 отсто

„Ни претстои сериозна гасификација на земјава, по далеку пониски цени од сегашните. Проценките се дека цената на гасот би се намалила и до 20 отсто со идниот крак од Грција, преку Северна Македонија, па се до Косово, со што стануваме транзитна земја“, посочи претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни (РКЕ) услуги, Марко Бислимоски, на учеството на он...

Со измени во Законот за градење ќе се бара од инвеститорот да наведе на што ќе се грее новиот објект

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски, заедно со комесарот Атанаско Тунески денеска присуствуваа на работен состанок со Здружението на градежништво, индустрија на градежни материјали и неметали при Стопанската комора на Македонија, информираат од РКЕ. Дополнување на одобрението за градење со поле во кое задолжително ќе биде наведено точно на што ќе се грее секој...

ЗНМ и РКЕ потпишаа Меморандум за соработка за поголема транспарентност во работењето на регулаторите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) потпишаа Меморандум за соработка во кој основен постулат е информирање на граѓаните за постапките и процесите за заштита на правата на потрошувачите за енергетските услуги. „Меморандумот за соработка е дополнителен чекор кон унапредување на мисијата за транспарентност на работењето, а точната и навремена информација кон...

Струјата поскапува за 7,42 проценти, сметката од 1.500 ќе се зголеми на 1.600 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги информираше дека струјата ќе поскапи за 7,42 проценти. РКЕ донела одлука со која „одобри регулиран максимален приход и цени на пресметковните елементи за вршење на енергетската дејност снабдување со електрична енергија на потрошувачите кои ги снабдува универзалниот снабдувач ЕВН ХОМЕ ДОО Скопје.“ „Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги направи сеопфатни и детални анализи...

Горивата поскапуваат за три и пол денари од ноќеска на полноќ

Цените на нафтените деривати од полноќ се зголемуваат за три ипол денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.Со новата одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 8,51 проценти што според РКЕ се должи на зголемувањето на цената на нафтените деривати на светскиот пазар. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 54 денари за литар, „еуросупер...

Цената на бензините и дизелот од ноќеска пониска за 3 до 5 денари по литар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 9,18 отсто во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно одлуката од 16.03.2020 година, информираат од комисијата. Од ноќеска на полноќ, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 5 денари и ќе изнесува...

Бислимоски: РKE излегува на слободниот пазар за електрична енергија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука да спроведе постапка за јавна набавка на електрична енергија со што ја исполнува обврската пропишана согласно Законот за енергетика. Снабдувачот што ќе понуди најниска цена, ќе му биде понудено да склучи Договор со РКЕ. „Постапка ќе заврши со спроведување на електронска аукција, во која ќе се изврши рангирање на понудувачите според...

Собранието го одобри финансискиот план на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги за 2020 година

Собранието на 123. пленарна седница го разгледа и го усвои Финансискиот план на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги за 2020 година. „Вкупниот буџет за годинава изнесува околу 86 милиони денари (1,3 милиони евра) и со одобрување на истиот Регулаторното тело ќе може во полн капацитет со зголемените надлежности да ги извршува надлежностите,“ истакна претседателот на Регулаторната комисија за...

Цената на приклучокот за струја се намалува од 500 на 370 евра

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) го одобри новиот ценовник за стандардни приклучоци и новиот трошковник на ЕВН за електрична енергија со кој за 26 отсто се намалува цената за стандарден приклучок. -Со новиот ценовник за стандадни приклучоци, цената ќе изнесува 370 евра што е намалување од 26 проценти - рече претседaтелот на РКЕ, Марко Бислимоски на денешната прес-конференција, нагласувајќи дека...

Екологистите бараат Вишиот управен суд да донесе одлука и да го затвори случајот со рудникот Иловица-Штука

Вишиот управен суд што побрзо да донесе одлука и конечно да го затвори случајот со рудникот Илoвица – Штука бараат еколошките активисти од југоистокот на земјава. Откако во март...