fbpx
Таг: Регулаторна комисија за енергетика и водни ресурси

таг: Регулаторна комисија за енергетика и водни ресурси

Скопјани може да добијат повисоки сметки за вода, одлуката зависи од градскиот совет

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) донесе одлука минималната цена на водата за пиење во Скопје да изнесува 31,53 денари за метар кубен, а максималната 34,82 денари, информираат од РКЕВУ. Овој предлог е доставен до ЈП „Водовод и канализација“-Скопје, кој во рамките на минималната и максималната тарифа, треба да донесе своја одлука и да ја достави на одобрување...

Во јануари 26 компании почнале да произведуваат струја со фотоволтаици за сопствени потреби

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) минатиот месец издала лиценци за работа на 26 фотонапонски електроцентрали со моќност од 6 MW за производство на електрична енергија од обновливи извори. Станува збор за домашни стопанственици кои инвестирале во фотонапонски централи за да обезбедат струја за производствените потреби. Дел од стопанствениците кои добиле  лиценци произведуваат мебел, кондиторски производи, а...

Регулаторна: Ако парното недоволно загрева, сметката треба да биде пониска

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) соопшти дека според Правилникот за утврдување на квалитетот на испорачаната топлинска енергија, ако парното греење е недоволно, корисниците треба да добијат пониски сметки. За тоа да се случи, првин е потребно корисниците да добијат решение од страна на комисијата за проверка на квалитет на испорачаната топлинска енергија дека имаат неквалитетна испорака...

БЕГ ќе може порано да испорачува топлина за корисниците, радијаторите ќе се загреваат од 3 часот наутро

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) го одобри дополнувањето на Мрежните правила за дистрибуција на топлинска енергија за греење на Балкан Енерџи ДООЕЛ Скопје, со кои се овозможува БЕГ порано да стартува со испорака на топлината во дистрибутивниот систем, информираат од РКЕ. „На стартот на грејната сезона, БЕГ во неколку објекти изврши пробно тестирање преку оптимизација на испорака...

Бислимоски: РКЕ има влијание врз 38 отсто од крајната цена на струјата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) има надлежност за ревидирање на трошоците за електрична енергија во 38 отсто и во тој дел ќе ги преземеме сите законски дозволени мерки, да нема зголемување на крајната цена –со процесот на либерализација на пазарот на струја. Ова го посочи претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски, на онлајн предавањето со студентите од...

РКЕ: Бензините поевтинуваат за половина денар, дизелот со иста цена

Малопродажната цена на бензините од утре се намалува за половина денар, а цената на дизелот останува непроменета, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). „Цените на бензините Еуросупер БС-95 и на Еуросупер БС-98, како и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 0,50 денари за литар, во однос на одлуката на највисоки малопродажни цени...

Потрошувачката на гас во државата лани била зголемена за 12,5 отсто

Марко Бислимовски фото: РКЕ
За 12,5 отсто е зголемена вкупната потрошувачка на природен гас минатата година, во споредба со 2019 година. Вкупно 471 потрошувачи, од кои 340 се домаќинства, потрошиле над 338 милиони нормални метри кубни гас. Во 2020 година има 53 нови приклучоци од категоријата домаќинства, во споредба со 2019, кога се регистрирани само 14 нови приклучоци, покажуваат анализите на Регулаторната комисија...

Бензините поевтинуваат за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство за денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,35 отсто во однос на цените од пред една недела. Во малопродажба цените на бензините Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 и на Еуродизел (Д-Е V) се намалуваат за 0,50 дени за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1)...

Субвенции за електрична енергија не им се потребни само на социјалните корисници, туку и на оние со ниски приходи

Листата на корисници на субвенции од државата за покривање на дел од трошоците за електрична енергија, потребно е да се прошири и во неа да бидат вклучени и семејства со ниски приходи, со само еден вработен, невработените лица и стечајците. Сега ова право на месечна поддршка од 1.000 денари го остваруваат единствено околу 30.000 лица во државава кои примаат...

Бензините поскапуваат за денар и пол, дизелот и екстра-лесното масло за денар

Регулаторната комисија за енергетика од ноќеска на полноќ ги зголемува малопродажните цени на нафтените деривати, во просек за 2,76 отсто во однос на цените од 1 февруари. Еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 ќе поскапат за 1,5 денари за литар, а еуродизел (Д-Е В) и екстра-лесното масло за домаќинство за денар. Цената на мазутот М-1 НС се зголемува за 1,448...

РКЕ: Само ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапе за 0,50 дени, другите бензини со исти цени и во наредната недела

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги,РКЕ, денеска донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,21 отсто, во однос на цените донесени на 28 декември 2020 година. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, односно остануваат на исто...

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во три града против поскапувањето на струјата и „политичкиот прогон“ (Галерија)

ВМРО-ДПМНЕ вчера организираше протести во три градови во Македонија, во Скопје, Охрид и Прилеп. Во најновиот протест, кој се одржа со колони автомобили, поради ковид-19 кризата, партијата и нејзините поддржувачи, како и во изминативе неполни два месеца побараа да се врати старата цена на струјата и да се разрешат членовите на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Во Скопје...

Парното нема да поскапи претстојнава сезона, Регулаторна незначително ги намали цените

И покрај барањата на Балкан Енерџи Груп (БЕГ) за поскапување на цената на парното греење за претстојната грејна сезона, Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои вкупната цена на испорачаната топлинска енергија на трите компании во Скопје во просек незначително се намалува. Од РКЕ се огласија со соопштение во кое посочуваат дека сметките што ќе...

Заев: Поскапувањето на струјата е на барање на ЕСМ и МЕПСО, а како последица на пандемијата и неповолната состојба со хидроакумулациите

По средбата со Али Ахмети, претседателот на ДУИ, вчера, во која се договараше составот за нова влада, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање, рече оти не се согласува со барањата за разрешување на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), која донесе одлука да се покачи цената на струјата. – Јас ги видов сите аргументи и...

Во неколку градови се протестираше против поскапувањето на струјата (Галерија)

Во неколку градови во земјава вчера попладне се одржаа протести против поскапувањето на струјата. Учесниците на протестот во Скопје се собраа во Паркот Жена-борец и во паркот во Чаир, од каде потоа се упатија пред зградата на Владата. Носеа транспаренти  „Граѓани што не се слушани, стануваат непослушни“, „Национализација“, „Та не сме саде ние, та не сме саде тука“, „Доста...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...