fbpx

Ременски: Во Табановце има над 1.400 мигранти, повеќе од капацитетот на кампот

-

Во транзитниот камп во Табановце во моментов се наоѓаат повеќе од 1.400 мигранти, така што се надминати капацитетите на кампот, поради што дел од луѓето се сместени во него, а дел се наоѓаат на граничниот камен, изјави министерката за труд и социјална политика, Фросина Ремески, при денешната посета на прифатниот центар во близина на Куманово.

Поради ваквата состојба, рече Ременски, ќе бидат преземени активности за префрлање на дел од мигрантите од кампот во Табановце во кампот „Винојуг“ на јужната граница, кај Гевгелија.

– Она што е примарен акцент во идните активности што треба да бидат преземени во соработка со сите субјекти во транзитните центри е обидот да се направи поделба на бројната состојба помеѓу прифатниот центар Табановце и прифатниот центар „Винојуг“ за да може да се растерети притисокот на Табановце, а да се обезбедат похумани услови за сместување на лицата во транзитните центри. Се прават анкети во рамките на прифатните центри, врз основа на доброволност, за префрлање, односно сместување во кампот „Винојуг“. За жал, доброволноста е слаба и деновиве имаме дваесетина луѓе што прифатија да бидат сместени во транзитниот центар „Винојуг“. Оваа бројка сигнализира дека е неопходно активирање на сите субјекти за да може да се растовари притисокот во Табановце – вели Ременски.

Таа додаде дека во координација со Црвениот крст, Министерството за труд и социјална политика наредните денови ќе ја преземе одговорноста за набавка на топлите оброци за лицата во транзитните центри, за што ќе биде користен грант на Европската банка за развој.

– Голем дел од товарот за снабдување со основни и потребни продукти за храна на лицата во транзитните центри ќе го преземе Министерството за труд и социјална политика, без притоа да ги исклучиме сите други невладини организации што донираат храна и се нашле во најтешките моменти за луѓето кои обезбедуваат грижа за лицата во транзитните центри – рече Ременски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...