fbpx

Регистрирани 168 нови случаи на ковид-19, тројца починати и 70 оздравени

-

Oд вкупно направени 1.470 тестирања во последното деноноќие, регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19. Најголем број се во Скопје – 83, а во Тетово има 26 нови случаи.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 оздравени лица, а починати се три лица, од кои двајца пациенти од Скопје и еден од Гостивар.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.572, бројката на оздравени пациенти е 3.624, на починати е 362, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.586.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти. Вкупно таму се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 62 пациенти, а нема пациенти ставени на респиратори.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 20 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 2 деца позитивни и 3 суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, вкупно хоспитализирани се 94 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 44, а во болницата во Штип се хоспитализирани 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 110 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За една недела нови 44 случаи на пертусис, најбројни се деца од 10 до 14 години

Во период од една недела, пријавени се 44 нови случаи на голема кашлица, стои во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Најголем број од случаите се пријавени...