fbpx
Таг: заболени

таг: заболени

АХВ не најде салмонела во храната од која се затруја ученици од Карпош

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) вели дека не пронашле салмонела во земените мостри од храна и суровини за подготовка на храна од училиштата во Карпош, каде минатата недела беа пријавени седум случаи на затруени деца од салмонела. АХВ извршила проверка на сите училишни кујни во Општина Карпош каде се подготвува храна, беа пријавени случаи на сомнежи на труење...

Седум деца заболени од салмонела во училишта во Карпош, се испитува храната и хигиената во кујните

Седум ученици кои учат во основните училишта „Владо Тасевски“, „Војдан Чернодрински“ и во „Јан Амос Коменски“ биле заболени од инфекција предизвикана од бактеријата салмонела (dg. sаlmonellozis), потврдија за Мета од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ). Веќе се земени брисови од вработените во кујните во училиштата, а резултати се очекуваат најдоцна до сабота. Како што информира директорката Рената Младеновска, ДСЗИ...

Регистрирани нови 668 случаи на ковид од направени 3.974 тестови

Во изминатите 24 часа се регистрирани 668 нови случаи на ковид-19 од направени вкупно 3.974 тестови, јави министерството за здравство. Во проценти, околу 16 отсто од тестовите биле позитивни. Во истиот период како последица од болеста ковид-19 починале седум лица. Најголем дел од регистрираните нови слуичаи се во Скопје - 340, потоа во Битола - 43, Куманово и Струмица по 33,...

Регистрирани 1.091 нов случај на ковид, секој трет тест бил позитивен, починале 36 лица

Од 3.702 тестови регистрирани се 1.091 нов случај на ковид-19 во последното деноноќие, јави Министерството за здравство. Процентуално земено, секој трет направен тест бил позитивен. Најголем дел од новите случаи биле од Скопје – 586, потоа Битола – 58, Куманово – 52, Тетово – 44, Кавадарци и Велес – по 39. „Од вкупниот број на позитивни (1.091), регистрирани се 156 реинфекции“,...

Регистрирани се нови 127 случаи на ковид-19, починаа вкупно 10 лица

ковид тест
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.766 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 90, Охрид – 9, Битола и Штип – по 6, Кавадарци – 4, Струмица – 3, Прилеп, Ресен и Виница – по 2, Куманово, Кичево и Струга – по 1. Регистриран e...

Нови 419 случаи на Ковид 19, осум починати и 211 оздравени за 24 часа

Во последните 24 часа од 3.285 тестирања, регистрирани се 419 нови случаи на Ковид-19, како и осум починати лица и 211 оздравени пациенти. Најголем број нови случаи има во Скопје – 188, Прилеп и Кавадарци – по 35, Охрид – 28, Битола – 27, Струмица – 18, Штип – 14, Куманово – 9, Велес и Радовиш – по 8,...

Нови 355 случаи на ковид-19, починале 15 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 355 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 135, Битола – 35, Велес – 17, Прилеп, Кавадарци и Берово – 16, Охрид – 15, Куманово – 13, Струмица – 10, Штип – 9, Кочани и Гевгелија – по 8,...

Нови 329 случаи на ковид-19, оздравени 200, а починати 13 лица

Министерството за здравство информира, дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на ковид-19: Скопје – 178, Велес – 27, Куманово – 20, Прилеп – 16, Штип – 13, Струмица – 10, Охрид – 9, Tетово, Пробиштип и Кочани – по 8, Битола –...

Нови 454 случаи на ковид-19, оздравени 308, а починати девет лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 454 нови случаи на ковид-19: Скопје – 209, Куманово – 45, Штип – 22, Кавадарци – 17, Прилеп – 16, Велес – 15, Битола – 13, Крива Паланка – 12, Охрид и Струмица – по...

Нови 336 случаи на ковид-19, оздравени 222, а починати 17 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19: Скопје – 169, Велес и Струмица – по 21, Куманово – 17, Охрид и Кавадарци – по 15, Битола – 14, Штип – 13, Кочани – 11, Свети Николе – 10,...

Денеска 525 нови случаи на ковид-19, починале уште 18 лица како последица на болеста

Во последните 24 часа се регистрирани 525 нови заболени од ковид-19 од направени вкупно 3.858 тестови. Денеска како последица на болеста починале 12 лица, но уште шестмина, по двајца од Куманово и Тетово, и по еден од Кичево и Гостивар, се пријавени како починати во текот на изминатиот месец. Пет од нив починале во домашни услови, еден во болница,...

Бројот на починати од почетокот на пандемијата до сега надмина 6.500 лица

Во последните 24 часа се регистрирани 491 нови случаи на ковид-19 од направени 3.747 теста. Како последица на болеста починаа 16 лица, информира Министерството за здравство во редовното соопштение со бројки за текот на пандемијата. Воедно пријавени се уште 6 починати лица кои починале изминатата недела. Со тоа, вкупната бројка на починати од ковид-19 во земјата надмина 6.500 лица. Најголем...

Регистрирани 365 нови случаи на ковид-19, починаа 23 лица

Вчера се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на ковид-19, најмногу од Скопје, соопшти Министерството за здравство. Истовремено починале 23 лица, од кои 8 од Скопје, три од Велес, по две од Куманово и Кавадарци, и по еден починат од Тетово, Прилеп, Битола, Струмица, Штип, Струга, Свети Николе и Радовиш. Возраста на починатите се движи од...

Вкупниот број на заболени од ковид-19 во земјава надмина 180.000

Во последните 24 часа се направени 5.416 тестирањe, а регистрирани се 459 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Најголем дел од регистрираните нови случаи се од Скопје – 235. Починале 21 лице на возраст од 49 до 84 години. Регистрирани сe 368 оздравени пациенти. Досега во земјата се направени вкупно 1.188.356 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица...

ИЈЗ: 30 отсто помалку случаи на ковид-19 и 46 отсто понизок број на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 31 мај до 06 регистрирани сe 155 нови позитивни случаи од 21 град во државата со намалување од 29,5 отсто во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (42 отсто), а највисока неделна инциденца од 35,8/100.000 е регистрирана во Демир Хисар. Како што велатт од...

Нови 16 случаи на ковид-19 од 3.109 тестирања, оздравени 38, а починати седум лица

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 16 нови случаи на ковид-19, од :Скопје – 8, Куманово – 2, Битола, Тетово, Гостивар, Струга, Гевгелија и Свети Николе – по 1. Регистрирани се 38 оздравени пациенти, од: Скопје – 17, Велес и Радовиш – по...

Нови 123 заболени од ковид-19, оздравени 3.803, починати 17 лица

Министерство за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на ковид-19 во:Скопје – 64, Битола – 9, Куманово – 7, Охрид – 5, Прилеп, Велес, Гостивар и Струмица – по 4, Тетово – 3, Штип, Струга, Кочани, Демир Хисар и Кратово –...

Нови 25 случаи на ковид-19 од 1.016 тестирања, оздравени 408, а починати 16 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.016 тестирања, а регистрирани се 25 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 15, Куманово – 4, Прилеп, Тетово, Гостивар, Кичево, Берово и Виница – по 1. Регистрирани се 408 оздравени пациенти од: Скопје – 160, Прилеп – 38, Струмица – 30,...

Нови 234 случаи на ковид-19 од 2.907 тестирања, починаа 25 лица

Министерството за здравство информирa дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 83, Куманово – 27, Битола – 16, Тетово – 14, Струмица – 13, Штип и Виница – по 9, Кичево – 7, Прилеп и Велес – по 6,...

Бројката на починати од ковид-19 надмина 5.000, нови 323 случаи и 714 оздравени

Министерството за здравство информира, дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.928 тестирања, а регистрирани се 323 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 96, Куманово – 35, Прилеп – 20, Струмица – 17, Битола – 16, Кочани – 13, Велес – 12, Тетово и Гостивар – по 11, Охрид и Кичево...

Столтенберг не барал од Москва откажување на изложбата на запленето западно оружје од Украина

На Телеграм има профил “Jens Stoltenberg”, кој делува како да му припаѓа на шефот на НАТО, но нема некоја ознака дека е верифициран и има само 15 следбеници, ама од...