fbpx
Таг: новозаразени пациенти

таг: новозаразени пациенти

На Инфективна хоспитализирани 15 ковид пациенти, дневно се прегледуваат по 30 лица

На Клиниката за инфективни болести во моментов има 15 хоспитализирани пациенти со ковид-19, а на дневно ниво во оваа здравствена установа се прават по триесетина ковид прегледи, информира за „Мета“ директорката д-р Милена Стевановиќ. Според неа, со растот на ковид-бројките, се очекува да расте и бројот на прегледи и хоспитализации. „Наплив на пациенти немаме, но како што тргнало, реално е...

Пациент на 28 годишна возраст меѓу 35 починати од ковид-19 во изминатото деноноќие

Пациент на 28 годишна возраст е најмладиот од 35те починати како резултат на компликации од ковид-19 во последните 24 часа. Највозрасниот починат имал 88 години, соопшти Министерството за здравство. Од пријавените починати пациенти, 12 се од Скопје, 6 од Битола, 4 од Охрид, по 2 од Гевгелија, Куманово, Демир Капија и Кичево, и по 1 починат од Гостивар, Кочани, Виница,...

Нови 100 случаи со ковид-19, починаа 11 лица, а оздравени се 551 пациент

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-3, Дебар-12, Штип-1, Прилеп-4, Тетово-10, Велес-3, Охрид-4, Кавадарци-8, Гостивар-3, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-2,  Кичево-1, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека починати се 11 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 72 и 67г), еден од Тетово (68г), еден од Гостивар (78г), еден...

Нови 237 случаи со корона вирус, починаа 8 лица, а оздравени се 460 пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.525 тестирања, а регистрирани се 237 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-123, Куманово-15,  Дебар-1, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-7, Струга-11, Велес-5, Битола-5, Охрид-13, Кавадарци-11, Гевгелија-6, Струмица-5, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-3, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-2, Виница-1, Свети Николе-1,Кичево-2, Ресен-1, Неготино-6, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека починати се 8 лица, еден пациент од Скопје (75г), двајца...

Регистрирани 1.161 нов случај со корона вирус, 26 починати пациенти и 806 оздравени лица

Во последните 24 часа се направени 3.114 тестирања, а регистрирани се 1.161 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-410, Куманово-54, Дебар-19, Штип-54, Прилеп-59, Тетово-58, Струга-25, Велес-55, Битола-75, Охрид-51, Кавадарци-55, Гостивар-38, Гевгелија-38, Струмица-27, Крива Паланка-10, Радовиш-14, Крушево-1, Кочани-28, Пробиштип-7, Демир Хисар-3, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-1, Валандово-5, Виница-2, Делчево-5, Кратово-3, Свети Николе-18, Кичево-12, Ресен-7, Неготино-24, информираат од Министерството за здравство. Оттаму соопштија дека...

Регистрирани 659 нови случаи со ковид-19, починаа 23 лица, а оздравени се 774 пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.715 тестирања, а регистрирани се 659 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-248, Куманово-18, Дебар-1, Штип-8, Прилеп-33, Тетово-40, Струга-39, Велес-33, Битола-46, Охрид-47, Кавадарци-14, Гостивар-21, Гевгелија-1, Струмица-2, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Кочани-14, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-11, Валандово-1, Виница-11, Делчево-5, Свети Николе-17, Кичево-4, Ресен-12, Неготино-21, информираат од Министерството за здравство. Оттаму соопштија дека починати...

Филипче: Граѓаните да разберат дека вирусот ќе опстане, широко е распространет

Глобално, расте бројот на смртни случаи, односно тој број изнесува 60.000 починати на неделно ниво. Сите земји во светот се соочуваат со истиот предизвик - менаџирањето на болничките капацитети, недостаток на медицински персонал. Во Србија се бележат рекордни бројки, по 50 смртни дневно, а иста е ситуацијата и во Хрватска каде има 50 смртни случаи, во Словенија која е...

Регистрирани нови 1.288 случаи со ковид-19, досега починаа 1.600 лица

Во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-570, Куманово-57,  Дебар-8, Штип-44, Прилеп-78, Тетово-56, Струга-28, Велес-32, Битола-53, Охрид-30, Кавадарци-30, Гостивар-85, Гевгелија-21, Струмица-34, Крива Паланка-5, Радовиш-13, Крушево-1, Кочани-28, Пробиштип-10, Демир Хисар-7, Македонски Брод -3, Берово-3,  Валандово-2, Виница-11, Делчево-9, Кратово-3, Свети Николе-12, Кичево-22, Ресен-11, Неготино-22, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека починати...

ИЈЗ: Изминатата недела од 19.664 тестирања, 38 отсто биле позитивни, смртноста од ковид-19 расте

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во однос на минатата недела. Регистрирани сe 7.486 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со незначително зголемување во однос на...

Регистрирани нови 1.182 случаи со ковид-19, починаа 25 лица, а оздравени се 707 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 1.182 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-544, Куманово-48,  Штип-31, Прилеп-50, Тетово-75, Струга-27, Велес-41, Битола-28, Охрид-38, Кавадарци-30, Гостивар-66, Гевгелија-17, Струмица-22, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Крушево-7, Кочани-13, Пробиштип-9, Демир Хисар-3, Македонски Брод-6, Берово-4,  Валандово-12, Виница-8, Делчево-4, Свети Николе-6, Кичево-55, Ресен-4, Неготино-18, соопшти Министерството за здравство. Оттаму соопштија дека починати се...

Регистрирани 977 нови случаи со ковид-19, починаа 31 лице

Во последните 24 часа се направени 2.930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-503, Куманово-55,  Дебар-1, Штип-14, Прилеп-45, Тетово-40, Струга-32, Велес-29, Битола-67, Охрид-40, Кавадарци-15, Гостивар-22, Гевгелија-10, Струмица-11, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-4, Кочани-3, Пробиштип-3, Демир Хисар-4, Берово-1,  Валандово-1, Виница-5, Делчево-3,  Свети Николе-13, Кичево-14, Ресен-2, Неготино-22, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека починато е 31 лице, седум...

Регистрирани 1.064 нови случаи со ковид-19 и 25 починати лица

Во последните 24 часа се направени 3.096 тестирања, а регистрирани се 1.064 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-541, Куманово-57, Дебар-4, Штип-46, Прилеп-24, Тетово-57, Струга-23, Велес-44, Битола-43, Охрид-33, Кавадарци-25, Гостивар-12, Гевгелија-11, Струмица-23, Крива Паланка-8, Радовиш-12, Крушево-2, Кочани-10, Пробиштип-4, Демир Хисар-2, Македонски Брод- 4, Пехчево-7, Берово-3, Валандово-3, Виница-3, Делчево-3, Кратово-2, Свети Николе-17, Кичево-25, Ресен-6, Неготино-10, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека...

Регистрирани нови 628 случаи со корона вирус, 15 пациенти се починати, а 531 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-353, Куманово-33, Штип-13, Прилеп-36, Тетово-33, Струга-11, Велес-34, Битола-28, Охрид-17, Кавадарци-7, Гостивар-7, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-2, Виница-1, Делчево-4, Свети Николе-6, Кичево-6, Ресен-1, Неготино-2, информираат од Министерството за здравство. Активни случаи и натаму има најмногу во Скопје...

Регистрирани нови 640 случаи со ковид-19, починаа 12 лица, а оздравени се 143 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-272, Куманово-43, Дебар-5, Штип-17, Прилеп-41, Тетово-41, Струга-4, Велес-11, Битола-10, Охрид-24, Кавадарци-41, Гостивар-12, Гевгелија-11, Струмица-24, Крива Паланка-2, Радовиш-9, Кочани-20, Пробиштип-3, Берово-2, Валандово-3, Виница-4, Делчево-3, Свети Николе-7, Кичево-17, Ресен-4, Неготино-10, информираат од Министерството за здравство. Во Скопје и натаму има најголем број (3.174)...

Нови 80 заболени во едно деноноќие, најмногу активни случаи има во Аеродром, Центар и во Карпош

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19. Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти, a вo болнички услови починати се три лица од Скопје (48г), Струга (78г) и Струмица (68г). Најмногубројни активни случаи има во Аеродром, 338, во Центар има 328 и во Карпош има...

Филипче: Состојбата со ширење на ковид-19 се влошува, размислуваме за нови рестрикции

Состојбата со ширењето на ковид-19 се влошува и кај нас, но и во европските земји односно во земјите во светот. Британија, Чешка, Холандија, се само некои од земјите кои најавија нов пакет на рестриктивни мерки, а за такви мерки размислуваме и ние, рече на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. - Велика Британија планира нов национален карантин, Шкотска најави рестрикции,...

Нови 186 случаи на ковид-19 за едно деноноќие

Во последното деноноќие се направени 1.674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19, информираат во Министерството за здравство. Регистрирани се 85 оздравени пациенти во последните 24 часа, а починати се седум лица - еден пациент од Куманово (53г), двајца пациенти од Струга (68 и 70г), еден од Гостивар (61г) и тројца пациенти од Делчево (43, 60 и...

Нови 163 заболени од ковид-19, вкупниот број надмина 16.000 лица

Во последното деноноќие, направени се 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во државата, информираат во Министерството за здравство. Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти, а починати се седум лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од...

Од 1.486 тестирања, регистрирани 109 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19. Во последното деноноќие оздравеле 89 пациенти, а починале три лица - пациент од Кичево (64г), пациент од Скопје (61г) и пациентка од Македонски Брод (70г). Сите се починати во болнички услови. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја...

Од 1.772 тестирања, регистрирани 145 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.772 тестирања, а регистрирани се 145 нови случаи на ковид-19. Институтот за јавно здравје регистрира 216 оздравени пациенти. Во болнички услови починати се двајца пациенти од Дебар (67г) и Струга (48г). Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.600, бројката на оздравени пациенти е 11.741,...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...