fbpx

Реакции и осуда на повикот за протест на МПЦ

Мрежите од невладини организации ги повикаа граѓаните да не наседнуваат на манипулативните обиди на МПЦ и на некои други „навидум загрижени групи и здруженија“ кои неосновано тврдат дека законските решенија се закана за овдешната традиција и вера

-

Платформата за родова еднаквост и Мрежата за заштита од дискриминација остро го осудија повикот за протест на Македонската православна црква (МПЦ-ОА) закажан за 29 јуни, за кој велат дека има единствена цел да изврши јавен притисок кон повлекување од собраниска процедура на предлог-законите за родова еднаквост и за матична евиденција.

Здружените невладини организации велат оти мешањето на Црквата во овие предлог-законски решенија претставува директен упад во секуларноста на државата и непочитување на Уставот, а пред сѐ непочитување на жените во земјава и непрепознавање на нивните реални животни ситуации.

„Граѓаните и граѓанките на нашата земја треба да знаат дека со донесувањето на овие закони ќе се подобрат граѓанските права и ќе се унапреди еднаквоста на жените и на родово маргинализираните групи на сограѓани. Тоа се наши граѓани и граѓанки кои, за жал и спротивно на општото уверување, сѐ уште не можат да ги остварат своите фундаментални права подеднакво како и мнозинството граѓани“, се вели во реакцијата на Платформата за родова еднаквост и Мрежата за заштита од дискриминација.

Од таму велат дека тоа што жените и родово-маргинализираните групи на граѓани ќе можат да ги уживаат своите човекови права на никаков начин не им наштетува на останатите граѓани и семејства, ниту пак на општеството.

Со овие закони, додаваат, на лицата кои се чувствуваат поразлично од својот пол им се гарантира правото на самоопределување, а на жените им се овозможува да имаат подобар, побезбеден и попросперитетен живот на сите полиња преку унапредување на институционалните механизми.

„Без вакви закони, ЕУ ќе биде уште подалеку, демократијата уште позагрозена, а живеењето во Македонија небезбедно за половина од нејзиното население“, велат невладините.

Тврдењата дека двете законски решенија се закана за македонската традиција, децата и семејствата или дека со нив се оспорува правото на религија и вероисповед, од Мрежата и Платформата ги оценија како „лажни и манипулативни“.

„МПЦ не само што калкулира со статистичките податоци за бројот на верници во државата и дрско си ја самододелува улогата на нивни претставник за политички прашања, туку и манипулира со тврдења дека овие предлог-закони продолжувале „во скратена форма за сите собраниски филтри“. Вистината е дека Законот за матична евиденција е во редовна постапка, а оној за родова еднаквост воопшто не е во собраниска процедура“, додаваат во своето соопштение Платформата за родова еднаквост и Мрежата за заштита од дискриминација.

Со повикот за протест МПЦ дополнително го поларизира граѓанството, велат оттаму, замижувајќи пред последиците што ваквите дејствија е многу веројатно да ги имаат по животите и безбедноста на жените и родово различните луѓе.

Двете мрежи од невладини организации ги повикаа граѓаните да не наседнуваат на манипулативните обиди на МПЦ и на некои други „навидум загрижени групи и здруженија“ кои неосновано тврдат дека законските решенија се закана за овдешната традиција и вера.

Ја повикаа и Владата да ја потенцира посветеноста на своите политики за унапредување на родовата еднаквост и за заштита на основното право на живот на родово различните луѓе.

Платформата за родова еднаквост и Мрежата за заштита од дискриминација ги поканија сите што ги делат ставовите со нив да ја поддржат реакцијата на овој линк.

Пред протестот в четврток, тешки зборови на епископот Јаков кон невладините организации

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Министерски совет: Остри осуди за руската војна во Украина и блокадата на ОБСЕ

Остри осуди за руската воена агресија врз Украина и за блокадата на функционирањето на ОБСЕ од страна на Русија беа испратени од говорниците на почетокот од Министерскиот совет на...