fbpx
Таг: МПЦ

таг: МПЦ

Реакции и осуда на повикот за протест на МПЦ

Платформата за родова еднаквост и Мрежата за заштита од дискриминација остро го осудија повикот за протест на Македонската православна црква (МПЦ-ОА) закажан за 29 јуни, за кој велат дека има единствена цел да изврши јавен притисок кон повлекување од собраниска процедура на предлог-законите за родова еднаквост и за матична евиденција. Здружените невладини организации велат оти мешањето на Црквата во овие...

Црквата подалеку од женските права – реакција на Платформата за родова еднаквост

Во секуларна држава, мислењето на црквата е нерелевантно во креирањето на политиките за родова еднаквост, реагира Платформата за родова еднаквост, остро спротивставувајќи се на, како што велат, делувањето на Македонската православна црква (МПЦ) против донесувањето на Законот за родова еднаквост и воведувањето сеопфатно сексуално образование во училиштата. Од Платформата велат дека на трибина организирана во Струмица минатиот петок, која била...

Пендаровски: Посетата на митрополитот од РПЦ е во рамки на таканаречената црковна дипломатија

Претседателот Стево Пендаровски одговарајќи на новинарско прашање во врска со посетата на рускиот митрополит Антониј на земјава и неговата средба со поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, рече дека сè што се случува меѓу Руската православна црква и Македонската православна црква е в ред и тој нема проблем со тоа. „Посетата до овој момент, колку што можам...

Бугарскиот митрополит Гавриил до Пендаровски: Нема ништо политичко во одлуката за македонската црква

Решението на Светиот синод на Бугарската православна црква (БПЦ) да го признае канонскиот статус на Македонската црква е донесено според предлогот на српската црква, коментира бугарскиот Ловчански митрополит Гавриил, инаку еден од повлијателните во БПЦ, по исказот на македонскиот претседател Стево Пендаровски кој порача дека има координирана државна политика меѓу бугарските власти и БПЦ. „Денеска ја видов одлуката на БПЦ...

Вистиномер: Отец Здравески шири лаги за составот на вакцините против ковид-19, МПЦ поддржува вакцинација

Антивакцинален став базиран врз лажно твдење за составот на вакцините беше пласиран од страна на свештеник на МПЦ-ОА. Проверката на факти покажа дека тврдењата на отецот се невистина, пишува „Вистиномер“ во својот нов текст, што го пренесуваме во целост подолу. Отец Стеван Здравески од Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ-ОА, во изјава за Сител телевизија, говорејќи за вакцините против ковид-19 го кажа...

Годинава нема да има традиционално фрлање на Светиот крст во водите на Охридското езеро

Од Дебарско-Кичевска епархија на Македонската православна црква (МПЦ) со соопштение информираат дека годинава нема да се одржи традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското езеро во Охрид. „На 19-ти јануари, празникот Богојавление – Водици ќе биде одбележан само во црковните храмови. Ќе бидат организирани утрински богослужби и осветување на вода, со која потоа ќе биде извршен Богојавленскиот водосвет...

Митрополитот Амфилохије: Не треба да не фаќа паника околу посетата на македонската делегација кај Вартоломеј

Белградскиот весник „Време“ објави интервју со Амфилохије, митрополит црногорско-приморски на Српската православна црква (СПЦ). Додека поголем дел од интервјуто  се однесува на тековните состојби со Црна Гора, тоа содржи и изјава во врска со спорот со македонската црква, МПЦ-ОА. ​Во главниот дел на интервјуто, Амфилохије ја обвинува црногорската власт за креирање на проблемот со Законот за слобода на вероисповед и...

Црковниот спор меѓу СПЦ и МПЦ „стигна“ до заговор на НАТО за разбивање на православието

Неодамнешната посета на техничкиот премиер Оливер Спасовски и екс-премиерот Зоран Заев на седиштетото на Вселенската патријаршија во Истанбул и разговорите со вселенскиот патријарх Вартоломеј предизвикаа голем интерес во српската јавност. Но, покрај информирањето, може да се сретнат и примери на развивање теории на заговор против СПЦ и воопшто против православието. Еден од помаркатните примери е оној што може да се види во текстот  што би требало...

Тетовци протестираа против објектите за игри на среќа во градот

Со пароли „Стоп за коцкањето“, на градскиот плоштад во Тетово се собраа група граѓани, како и претставниците на локалната власт, верските заедници и организаторите на протестот – „Движење против казината“. Заедно го изразија револтот од многубројните објекти за игри на среќа во градот. Велат, младите на тој начин си ги уништуваат животите. Како претставник на тетовско-гостиварската епархија говореше отецот Александар...

Попов: Србија во Македонија игра во корист на Русија

Директорот на новосадскиот Центар за регионализам, Александар Попов, денеска изјави дека Србија се однесува обратно од здравиот разум и на испраќа порака во добар правец кога е во прашање претстојниот референдум во Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. - На Србија како соседна земја, би требало да и биде во интерес да имаме стабилни односи во регионот, а сигурно...

Иринеј: Вселенскиот патријарх не треба да носи еднострана одлука за МПЦ

Српскиот патријарх Иринеј изјави дека би било грешка ако вселенскиот патријарх донесе еднострана одлука за афтокефалност на „канонски непризнаените цркви во Македонија и Украина, бидејќи на тоа би му се спротивставил целиот православен свет“. -Цариградскиот патријарх е прв меѓу еднаквите, а не прв без еднаквите. Затоа и, не дај Боже, да постои намера на сесветиот патријарх Вартоломеј за некаква еднострана...

Г.г Стефан: Не бараме ништо повеќе од она што го заслужува нашиот православен народ

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во посланието по повод претстојниот празник Воскресение Христово - Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински следбеници на Христа е исполнет со искушенија, со духовни падови и подеми - со крст, но и со воскресение. „Нашиот народ и нашата Охридска и Македонска црква се сведоци за...

Анкета: 42,6 отсто не ја оправдуваат одлуката на МПЦ-ОА да побара од БПЦ да и биде мајка-црква

Двете најголеми верски заедници МПЦ-ОА и ИВЗ имаат големо влијание врз политиката, покажува истражувањето „Религија-Политика-Општество: Влијанието на Религијата во Политиката и Општеството” на Фондацијата „Конрад Аденауер“ во соработка со Институтот за Политички истражувања-Скопје и молитвеникот за информации Религија.мк. Поголемиот дел од анкетираните – 42,6 отсто не ја оправдуваат одлуката на МПЦ-ОА да побара од БПЦ да и биде мајка-црква, додека...

Контраспин: Ниту името, ниту „браникот на таковината“ зависат од Агатангел

Две и пол деценискиот спор со Република Грција за името е политички, државен. Владиката Агатангел, се разбира дека може да има став, меѓутоа не може да настапува во име на Македонската православна црква (МПЦ –ОА), а особено не смее да повикува на одбрана на „татковината и на името“ (!), од проста причина што тоа не е црковно прашање. Зачудува и...

Патријархoт Неофит: Имаме консензус со МПЦ-ОА за главните прашања

Имаме консензус за главните прашања на претстоечкото единство. Ова за БГНЕС го изјави патријархот Неофит одговарајќи на прашањето што може да се очекува во блиска иднина во однос на приближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската православна црква-Охридска архиепископија. -Претстојат интензивни средби и разговори. Се обидуваме да се ислушаме со внимание, да го одржиме добриот тон, да се сретнеме со...

Џафери: Божиќ нека биде поттик за остварување на слободата и праведноста

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на сите верници од православна вероисповед, на членовите на Светиот архијерејски синод и до целото свештенство и монаштво, упати честитки по повод големиот христијански празник Божиќ. „Најсветиот христијански празник, Христовото раѓање - Божиќ е празник кога се негуваат убави мисли и дела, посебно спрема најближните и кон оние на кои таквата љубов и поддршка им е најпотребна....

Иринеј: Зад договорот помеѓу БПЦ и МПЦ стои политичка позадина

Зад односите меѓу БПЦ и МПЦ има политичка позадина вели српскиот патријарх Иринеј во интервју за весникот „Печат“. За новонастанатата ситуација со Бугарската православна црква, чиј Синод ја прифати улогата на мајка црква на македонската црква со што таа би обидела да стекне легалност и автокефалност, Иринеј вели дека се работи за чиста фарса. Во интервјуто тој наведува дека ова...

Грчката црква „се моли“ сестринската БПЦ да не и биде „мајка црква“ на МПЦ

Светиот aрхиерејски синод на грчката црква на завчерашното заседание ја разгледал одлуката на БПЦ да го прифати барањето, како што се вели во соопштението, „на расколничката црква“ да ја преземе улога на нејзина „мајка црква“. „По тој повод, Светиот синод ја изразува својата загриженост, заради фактот на мешање, со таа одлука, на Бугарската православна црква во јурисдикцијата на друга православна...

Агатангел: Одлуката на БПЦ е навреда кон МПЦ, македонскиот народ и нација

Владиката Агатангел, кој е на чело на Повардарската епархија, со писмена реакција се оградува од соопштението на МПЦ – ОА , со кое таа ѝ се заблагодарува на БПЦ за одлуката да прифати да биде црква мајка. „Изненаден сум од веста дека постои соопштение на Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА, бидејќи Синодот на МПЦ – ОА не заседавал по ова...

Заев: Како православен верник, радосен сум за одлуката на БПЦ

Премиерот Зоран Заев денеска ја поздрави одлуката на Бугарската православна црква да го прифати барањето на Македоднската православна црква - Охрдиска архиепископија да ѝ биде мајка црква и додаде оти е среќен што градењето пријателства дава резултати. Тој истакна дека со ова се прави напредок во процесот на признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА. - Како православен верник, радосен сум за оваа...

Шолц ги отфрли обвинувањата на Макрон: Испраќањето војници во Украина не е опција

Германскиот канцелар Олаф Шолц категорично ја отфрли можноста за испраќање копнени трупи на земјите од НАТО да се борат во Украина, пренесе германската агенција ДПА. Оваа можност претходно ја...