fbpx
Таг: платформа за родова еднаквост

таг: платформа за родова еднаквост

Платформата за родова еднаквост бара расчинување на владиката Петар поради повреда на Уставот

Разрешување на г.Петар од должноста Митрополит и негово целосно расчинување заради повреда на државниот Устав и повреда на основните човекови права и слободи, бара Платформата за родова еднаквост од Поглаварот на МПЦ-ОА, г.г.Стефан и Светиот Архиерејски Синод на МПЦ ОА – Јустинијана. Ваквото барање на Платформата следува по неодамнешната изјава на владиката Петар, кој во своето велигденско послание на верниците...

Црквата подалеку од женските права – реакција на Платформата за родова еднаквост

Во секуларна држава, мислењето на црквата е нерелевантно во креирањето на политиките за родова еднаквост, реагира Платформата за родова еднаквост, остро спротивставувајќи се на, како што велат, делувањето на Македонската православна црква (МПЦ) против донесувањето на Законот за родова еднаквост и воведувањето сеопфатно сексуално образование во училиштата. Од Платформата велат дека на трибина организирана во Струмица минатиот петок, која била...

Марш, честитки и прослави за 8 Март, меѓународниот ден на жената

Преку голем број настани, пораки до јавноста, видеоспотови, денеска во земјава се обележува 8 Март, меѓународниот ден на жената. Под слоганот „Ќе преживеат ли жените овде?“, денеска на плоштадот „Филип II“ во Скопје ќе се одржи марш за женски права. Овој марш, како што велат од Платформата за родова еднаквост, е протестен одраз на случувањата во нашата земја и колективната негрижа...

„Ќе преживеат ли жените овде?“ – в среда Марш за женските права

Платформата за родова еднаквост повика на Марш за женските права што ќе се одржи во среда, на 8 март, Меѓународниот ден за економска, политичка и општествена борба за рамноправност на жените. Маршот ќе започне во 18 часот на плоштадот Филип Втори, а ќе се маршира под слоганот „Ќе преживеат ли жените овде?“. Овој марш, велат од Платформата, е протестен одраз на...

Забрана за вршење на лекарска дејност за гинекологот Асани, бара Платформата за родова еднаквост

Платформата за родова еднаквост реагираше на пресудата на струшкиот Основен суд со која му се изрекува условна казна на гинекологот Мухамед Асани кој во периодот меѓу 2015 и 2020 година нелегално давал гинеколошки услуги во нерегистрираната ординација во својата куќа. Од платформата велат дека се згрозени од пресудата, но и дека фрапира фактот што Судот не изрече и споредна...

Платформа за родова еднаквост: Бараме системска поддршка за сите жени и девојки кои преживеале насилство

„Дечкото ја претепал и пукал во неа“, „19 годишна кичевчанка пријавила скопски таксист дека ја допирал по телото додека ја превезувал“, „14 годишно девојче на Инстаграм запознала момче, ја снимил, па ја принудувал на секс со пијани и дрогирани мажи“... Oва се само дел од насловите во медиумите, поврзани со различни форми на родово базирано насилство, а за жртвите...

Квалификацијата на фемицидот во Неготино не ја отсликува суштината на најтешка форма на родово базирано насилство

Платформата за родова еднаквост изразува сериозна загриженост за квалификацијата на фемицидот што се случи во Неготино во август оваа година и за текот на истрагата што ја водеше Основното јавно обвинителство Кавадарци. „Според информациите од полномошниците на оштетените, ОЈО Кавадарци против сторителот отвори предмет за кривичното дело Тешка телесна повреда при вршење семејно насилство по чл.131 ст.4 в.в ст.2 в.в...

Фемицидите се производ на молкот на општеството и недовербата во институциите

Фемицидот на 46-годишната жена од Неготино ја дополнува поразителната статистика според која повеќе од 80% од жртвите во земјава претходно не пријавиле насилство во надлежните институции, реагираа од Платформата за родова еднаквост. Од таму додаваат дека непријавувањето на насилството и несоодветното постапување на институциите во случаи со семејно и родово базирано насилство директно ја зголемуваат веројатноста насилството да кулминира со убиство. „Фемицидот, како...

Протест за намалување на менструалната сиромаштија – „5% данок на производи за менструална хигиена сега!“

Намалување на менструалната сиромаштија, бидејќи менструалната хигиена не е привилегија, туку прашање од јавен интерес, беше едно од неколуте барања кои активистки од неколку граѓански организации на мирен протест пред Министерството за финансии денес ги упатија до надлежните институции. Тие побараа намалување на ДДВ-то и субвенционирање на менструалните производи во основните и средните училишта и јавните тоалети, на товар на...

Граѓанските организации бараат ОЈО Велес итно да ја смени одлуката против 23-годишна велешанка

Граѓанските организации членки на Платформата за родова еднаквост, Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство и Мрежата за заштита од дискриминација остро реагираат против одлуката на ОЈО Велес кое поднесе обвинeние против 23-годишна велешанка за кривично дело – Убиство на миг од член 125 од Кривичниот законик (КЗ). „Целокупниот случај од извршување на убиството до поднесување на обвинителниот предлог, бележи...

Платформата за родова еднаквост бара од партиите родов баланс во изборните листи

Платформата за родова еднаквост ги повикува подносителите на листите на кандидат(к)и за Локалните избори 2021 да покажат минимум демократски капацитет и да обезбедат родов баланс на изборните листи. 27-те членки на Платформата за родова еднаквост потсетуваат дека во моментов земјава има само 6 градоначалнички наспроти 75 градоначалници. „Овој дисбаланс кој ги рефлектира изборните резултати од 2017 година, е само доследно...

Платформа за родова еднаквост: Бараме контрола врз работата на обвинителите кои не доволно стручно и професионално ја вршат функцијата (галерија)

Бараме ефикасна и ефективна заштита на жртвите на родово засновано насилство. Затоа, Љубомир Јовевски, јавен обвинител на РСМ и Ацо Колевски претседател на Советот на јавни обвинители ве потсетуваме на обврската за навремено и ефикасно кривично гонење на сторителите согласно кривичниот законик, порачаа денеска на прес-конференција пред Основното јавно обвинителство од Платформата за родова еднаквост, мрежа од здруженија кои...

Платформа за родова еднаквост: Бараме резултати за случајот „Јавна соба“ до 8 март, во спротивно ќе протестираме

Очекуваме кривичен прогон на сторителите на случајот „Јавна соба“ и за полнолетните жртви на случајот, а не само за делото „производство и дистрибуција на детска порнографија“. Бараме итна испорака на резултати на нашите барања, со рок до 8 март, кои ќе ни покажат дека конечно преземате мерки и започнувате со нивна реализација, во спротивно ќе протестираме додека работите не...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...