Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска на прес-конференција соопшти дека ќе бара од каталонската влада да разјасни дали Каталонија прогласила независност или не.

Рахој рече дека се бара појаснување пред да биде преземена каква било акција, во согласност со членот 155 од уставот на Шпанија.

Портпаролот на каталонската влада, Жорди Турул, за „Радио Каталонија“ утрово изјавил дека доколку шпанската влада одлучи да интервенира во врска со регионалните автономни овластувања, тој потег ќе биде протолкуван како знак дека Мадрид не е подготвен за преговори и Каталонија ќе биде обврзана да тргне кон својата независност.

Претседателот на каталонската регионална влада, Карлес Пучдемон, доцна синоќа ја потпиша декларацијата за прогласување независност на Каталонија, но го суспендираше нејзиното стапување на сила за да остави простор за дијалог со Мадрид.