fbpx
Таг: Карлес Пучдемон

таг: Карлес Пучдемон

Пучдемон ќе мора да се врати во Каталонија за да биде шеф на регионалната влада

Уставниот суд на Шпанија едногласно одлучил дека поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон мора да се врати во земјата и да биде присутен во регионалниот парламент за да може повторно да биде кандидат за шеф на владата на Каталонија, јавуваат светските медиуми. Уставниот суд навел дека седницата на каталонскиот парламент, која е закажан за во вторник, ќе биде откажана доколку...

Пучдемон: Можам да управувам со Каталонија од Брисел со помош на новите технологии

Сменетиот претседател на Каталонија по референдумот за независност, Карлес Пучдемон изјави дека има право повторно да биде избран за лидер на овој регион и дека може да управува од странство со помош на новите технологии. Пучдемон, по неговата смена од страна на шпанската влада и поведената судска постапка, замина во Брисел. - Јас сум член на парламентот кој совршено...

Каталонските сепаратисти ја губат поддршката, тврди Рахој

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека каталонските сепаратисти ја губат поддршката „но не толку колку што би сакале“. Ова го изјави во првиот јавен настап откако сепаратистичката партија однесе тесна победа на вчерашните вонредни избори кои Мадрид ги распиша за да ги деморализира сепаратистите во Каталонија. - Прва задача на сите партии е да работат заедно за да го доведат в...

Ослободени шест од осум каталонски политичари

Шпанскиот Врховен суд одлучи да пушти на слобода шест од осум членови на поранешната каталонска влада, кои се сменети и уапсени по прогласувањето независност. Судот, меѓутоа, го одби барањето за ослободување со кауција на поранешниот каталонски потпретседател Ориола Жункерас и регионалниот министер за внатрешни работи Жоаким Форна. За шестeмина поранешни членови на каталонската влада кои беа притворени во рамките на истрагата за...

Пучдемон се жали дека го третираат како педофил и сериски убиец

Сменетиот каталонски лидер, Карлес Пучдемон наведе дека откако е пуштен на условна слобода во Белгија, јавноста го третира како педофил. Пучдемо во моментов се наоѓа во Брисел, каде замина откако Каталонија прогласи независност, а Мадрид ја смени каталонската влада. Тој и четворица министри, откако Шпанија распиша европска потерница им се предадоа на белгиските власти, а беа пуштени на условна слобода...

Пучдемон и министрите се предале на белгиската полиција

Според медиумите во Белгија, сменетиот претседател на каталонската влада, Карлес Пучдемон, ѝ се предал на полицијата. Освен Пучдемон, уапсени се и четворицата министри со кои тој пребега во Белгија, откако шпанските власти наредија апсење на неговиот кабинет. Обвинителството во Брисел за денеска најави дополнителни информации за ектрадицијата на Пучдемон и на министрите во Шпанија. По поранешниот каталонски лидер, властите во Мадрид...

Шпанското обвинителство бара од судот да издаде европски налог за апсење на Пучдемон

Шпанското обвинителство денеска побарало од судот да издаде европски налог за апсење на разрешениот каталонски лидер, Карлес Пучдемон, и на уште четворица членови на неговата влада, откако не се појавија на сослушувањето во Мадрид, јавуваат светските медиуми. Судот сè уште не донел одлука по барањето на обвинителството. Пучдемон и 14 членови на каталонската влада беа разрешение на 27 октомври, откако еднострано...

Пучдемон се наоѓа во Брисел, не се исклучува можноста да бара азил

Разрешениот каталонски лидер, Карлес Пучдемон е во Брисел и не се крие, изјавил неговиот адвокат Пол Бекарт, кој не ја отфрла можноста Пучдемон да бара азил во Белгија. - Тој ги има сите права да биде таму, против него не се води никаква постапка - изјавил Бекарт за фламанското државно радио. Прашан дали Пучдемон планира да бара азил во Белгија, Бекарт...

Пучдемон го повика народот на мирен начин да се спротивстави на одлуката на Мадрид

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон, кој е разрешен од централната власт на Шпанија поради прогласување независност на регионот, го повика народот на мирен начин да се спротивстави на преземањето на контролата од страна на Мадрид. Во денешното телевизиско обраќање, Пучдемон рече дека „одлуката на Мадрид да ја суспендира автономијата на Каталонија и да го именува земник-премиерот на Шпанија за прв човек...

Водачите на Каталонија ќе бидат обвинети за бунт

Врховниот јавен обвинител на Шпанија ќе поднесе обвинение за бунт против сите одговорни за гласањето во каталонскиот парламент за независност на Каталонија, јави „Индипендент“. Според портпаролот на обвинителството, обвинителот разгледува дали обвинението треба да се однесува само на владата на регионот Каталонија, вклучувајќи го и претседателот Карлес Пучдемон, или и на пратениците во регионалниот парламент. Според анонимниот извор од обвинителството, обвиненијата...

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

Пратениците на каталонскиот парламент денеска на тајно гласање прогласија независност на Каталонија од Шпанија. Гласањето го бојкотираа пратениците од опозицијата. Каталонскиот парламент гласаше за почнување на конститутивен процес за одвојување на Шпанија со 70 гласа „за“, 10 „против“ и два неважечки, јавува каталонскиот весник „Вангвардија“. Расправата во каталонскиот парламент траеше неколку часа, а ја одбележа остра поделба во поглед на барањето за независност. Портпаролот...

По мерките, прв чекор е смена на Пучдемон, порача Рахој

Шпанскиот Сенат ја почна седницата на која треба да се гласа за смена на владата на Каталонија, откако овој регион на 1 октомври одржа референдум за независност. Сенатот гласа за активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија, кој би довел до воведување принудна управа на Мадрид над Каталонија. Во Сенатот во моментов говори шпанскиот премиер Маријано Рахој, кој рече дека...

Пучдемон: Нема гаранции за одржување на парламентарни избори

Каталонскиот лидер, Карлес Пучдемон, денеска ја отфрли можноста за распишување на парламентарни избори бидејќи, како што појасни, не постојат гаранции за нивно одржување. Пучдемон денеска рече дека размислувал да побара предвремени избори, но не ја донел таквата одлука затоа што не добил доволно гаранции дека владините „навредливи“ потези за преземање контрола врз Каталонија ќе бидат суспендирани. - Ништо не го оправдува распишувањето на...

Ако Мадрид го реализира планот, кризата ќе ескалира, тврди Пучдемон

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон изјави дека кризата во Шпанија ќе ескалира доколку централната власт го реализира планот за преземање на управата над Каталонија. „Планот на шпанската влада ќе создаде сериозна вонредна ситуација со одемањето на автономијата на Каталонија“, навел Пучедемон во писмото до шпанскиот Сенат, кој денеска во 17 часот треба да ја разгледа примената на членот 155 од Уставот, кој предвидува...

Рахој се надева дека мерките против Каталонија нема да траат долго

Шпанскиот премиер изјави дека плановите на владата да ја преземе контролата над Каталонија и да го спречи обидот за независност се исклучителни и изрази надеж дека тие нема да траат долго. Рахој во парламентот рече дека примената на член 155 од Уставот е „единствена можна“ опција за воспоставување владеење на правото кое, според него, е укинато со обидот за сецесија на...

Пучдемон: Нема да го прифатиме планот на Рахој за директна управа во Каталонија

Каталонија нема да го прифати планот на шпанската влада за директна управа во покраината, изјави каталонскиот претседател, Карлес Пучдемон, пренесува „Би-би-си“. Пучдемон го опишал планот на Мадрид како најлош напад на каталонските институции од диктатурата на генералот Франциско Франко (1939-1975), за време на која беше одземен автономниот статус на Каталонија. Шпанскиот премиер Маријано Рахој вчера, по вонредната владина седница, изјави дека...

Шпанија в сабота ќе ја почне постапката за укинување на автономијата на Каталонија

Шпанската влада денеска соопшти дека в сабота ќе одржи вонредна седница и ќе ја почне постапката за укинување на автономијата на Каталонија. Владата на Народната партија на десниот центар, која е на власт од 2011 година, в сабота ќе одржи вонреден состанок на министрите, по кој би требало до шпанскиот парламент да испрати предлог-мерки од членот 155 на шпанскиот устав,...

Пучдемон се закани, а Мадрид најави радикални мерки

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон ј известил шпанската влада дека Каталонија не прогласила независност, но дека би можела тоа и официјално да го направи доколку Мадрид продолжи со репресијата, односно со суспендирање на автономијата. Истовремено, неименуван шпански државник изјави дека писмото на Пучдемон не одговора на повикот на шпанската влада да разјасни дали веќе е прогласена независност. Според истиот извор, владата...

Пучдемон доби нов рок, треба да одлучи до четврток

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон, кој требаше денеска да се изјасни дали прогласил независност на Каталонија или не, има нов рок – четврток до 10 часот. - Господинот Пучдемон има уште една шанса да почне да ја решава оваа ситуација, тој мора да одговори со „да“ или „не“ за тоа дали прогласил независност – изјави вицепремиерката на Шпанија, Сораја Саенс де...

Рахој бара од каталонската влада да разјасни дали прогласила независност или не

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска на прес-конференција соопшти дека ќе бара од каталонската влада да разјасни дали Каталонија прогласила независност или не. Рахој рече дека се бара појаснување пред да биде преземена каква било акција, во согласност со членот 155 од уставот на Шпанија. Портпаролот на каталонската влада, Жорди Турул, за „Радио Каталонија“ утрово изјавил дека доколку шпанската влада одлучи да...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...