fbpx

Претседателските кандидати во САД за три месеци собраа 144 милиони долари

-

Републиканските и демократските кандидати за претседател на САД во третото тримесечје собрале 144 милиони долари, но најголем дел од тие пари завршиле кај неколкумина од нив, пишува порталот „Политико“.

Најмногу пари собрала поранешната државна секретарка и прва дама, Хилари Клинтон, која е фаворит за претседателска номинација на Демократската партија.

Со 27,1 милиони долари, зад неа е кандидатот Берни Сендерс, кој само од последната дебата собрал 3,2 милиони долари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...