fbpx

Хрватската војска подготвува изградба на зимски камп за мигрантите

-

Хрватската војска почнала да го подготвува теренот во Славонски Брод за изградба на зимски камп за мигрантите. Покрај цврсти објекти, на теренот ќе има шатори со капацитет за 5.000 лица.

Возовите преполни со мигранти секојдневно стигнуваат на преминот Ботово, каде што мигрантите пеш заминуваат кон Австрија.

Преку тој пат, досега поминале 130.000 бегалци.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Вештачката интелигенција може да дискриминира: Зошто сè уште не е ефективна во донесувањето одлуки?

Успехот на ChatGPT и другите интелигентни апликации создаде впечаток во јавноста дека сега човечките обврски ќе бидат значително олеснети и во иднина сè ќе биде автоматски, без да се...