fbpx
Таг: претседатели

таг: претседатели

ЦГК: Општинските советници чинат 3,5 милиони евра годишно

Вкупната годишна сума што им се исплатува на 1.319-те општински советници и претседатели на совети на општините изнесува повеќе од 215 милиони денари или нешто над 3,5 милиони евра, покажува анализата на Центарот за граѓански комуникации (ЦГК). Висината на месечниот надомест зависи од бројот на жители во општината и е определен како процент од просечната плата во земјава. Претседателите добиваат...

Аналитичарите децидни – претседателот мора да биде татко на нацијата, а не дете на партијата

Македонија е во исчекување на шестите по ред претседателски избори од осамостојувањето досега. Додека јавноста ги очекува кандидатурите за шеф на државата, веќе се шпекулира за повеќе можни кандидати од редовите на владејачката СДСМ, а и министерот за надворешни работи Никола Димитров не ја исклучи можноста за кандидатура. Од СДСМ во политичките кругови како можни кандидати се споменуваат Рамила Шеќеринска...

Иванов и Димитров на состанок на лидерите на процесот Брдо – Бриони

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска ќе учествуваат на состанокот на лидерите од Процесот Брдо - Бриони, што се одржува во Брдо кај Крањ, Словенија. На состанокот, чии домаќини се претседателите на Словенија и на Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ, ќе се дискутираат теми поврзани со процесот на проширување на Европската Унија...

Иванов – Нишани: Потребно е намалување на тензиите и внимателна реторика

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска имал средба со својот албански колега, Бујар Нишани, во Баку, Азербејџан, на која го повторил ставот дека „начинот на кој се донесе пост-изборната платформа на партиите од албанскиот политички блок и изјавите кои следеа од страна на високи функционери на Република Албанија претставуваат мешање во внатрешните работи на Република Македонија“. - Ваквото мешање во...

МВР откри: Со „она на М“ се возат и Иванов и Вељаноски и Димитриев и високи гости

Блиндираниот мерцедес набавен во 2012 година за 600.000 евра и заради кој Специјалното јавно обвинителство го отвори случајот „Тенк“ се наоѓа во Владата и, како што велат за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР), се користи како „главно возило за високи гости на странски делегации“. - Блиндираниот мерцедес се користи како главно возило за високи гости-странски делегации при нивна...

Управниот суд ја одби тужбата на Неделкова против Судскиот совет

Управниот суд ја одбил тужбата на судијката Лидија Неделкова против Судскиот совет, во врска со резултатите од вонредното оценување на кандидатите за претседател на Врховниот суд, јавува „Телевизија 24“. Неделкова поднесе тужба до Управниот суд откако Судскиот совет го одби нејзиниот приговор во кој таа имаше забелешки на начинот на кој Советот го спровел вонредното оценување на кандидатите за претседател...

Лавров: Разговорот помеѓу Трамп и Путин значи дека двајцата се почитуваат

Првиот разговор помеѓу претседателите на САД и на Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, помина добро на политичко и на лично ниво, бидејќи покажува заемна почит помеѓу двајцата лидери и желба за соработка, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. Според него, овој телефонски разговор покажал дека во низа области им се совпаѓаат интересите на нивните земји. Тој додаде дека треба да...

Цела Македонија под привремена управа – в.д. ги водат судовите, владата и собранието

Трите власти во државата - законодавната, судската и извршната - се под привремена управа. Веќе два месеци, и подолго, на чело на најважните судови, Владата, Собранието, МВР се наоѓаат вршители на должност, кои привремено ги извршуваат раководните функции на кои се поставени. Ваквата ситуација го скратува дијапазонот на одлуки и на решенија што можат да ги носат, а и веќе донесените...

Судиите Неделкова и Џолев најавија тужби против Судскиот совет до Управниот суд

Судиите Иван Џолев и Лидија Неделкова најавија дека ќе поднесат тужби до Управниот суд заради одлуките на Судскиот совет, кој ги одбил нивните приговори во врска со резултатите од вонредното оценување на кандидатите за претседатели на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1, пишува „Алсат М“. Џолев и Неделкова велат дека нивните забелешки биле поткрепени со факти, а при оценувањето...

За СЈО, Уставен, Врховен и за Кривичен суд, новото собрание ќе биде судбинско

Периодот по конституирањето на новиот состав на Собранието на Република Македонија, за кое крајниот рок е 31 декември, ќе биде нова реалност за Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и за најважните судови во земјава - Врховниот, скопскиот Кривичен и Уставниот суд, кои тешките прашања ги оставија за решавање по изборите. Новата постизборна реалност, која првите црти од својот лик ќе почне да ги...

Новите претседатели на Врховниот и на Кривичниот суд ќе се знаат по Нова година

Новите претседатели на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1 ќе бидат избрани по Нова година, потврди денеска претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, бидејќи сè уште е во тек вонредното оценување на кандидатите за оваа функција во двата суда. Советот, како што рече Караџовски, мора да го почитува и рокот од осум дена за жалба, бидејќи вонредното оценување се...

Иванов денеска ќе се сретне со претседателот на Србија, Николиќ

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Битола ќе се сретне со српскиот претседател, Томислав Николиќ. Николиќ е во работна посета на Македонија како дел од одбележувањето на 100-годишнината од битката на Кајмакчлан за време на Првата светска војна. За таа цел Николиќ престојуваше и во Грција. Предвидено е двајцата претседатели да одржат заедничка прес-конференција. Николиќ ќе положи цвеќе на српските воени гробишта...

Иванов денеска ќе се обрати на Самитот на ПСЈИЕ во Бугарија

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Софија ќе учествува и ќе има обраќање на Самитот на шефови на држави и на влади на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа. Самитот, кој одбележува 20 години од иницијативата и е насловен „ПСЈИЕ - 20 години клуч кон регионална соработка“, се одржува во рамките на бугарското претседателство. Македонскиот претседател веќе се...

Балканската рута ќе остане затворена за мигранти сè додека Брисел не реши поинаку

Границите долж т.н. балканска рута ќе останат затворени сè додека крајните дестинации на мигрантите, односно земјите од Западна Европа, не одлучат поинаку, заклучиле претседателите на Македонија, Хрватска и на Словенија, Ѓорге Иванов, Колинда Грабар-Китаровиќ и Борут Пахор, кои денеска беа во посета на јужната граница, пишува „Радио Слободна Европа“ (РСЕ). Тројцата претседатели го посетија привремениот прифатен камп за бегалци „Винојуг“...

Сите аболиции во независна Македонија: Иванов ги надмина Трајковски и Црвенковски

Тројца од вкупно четворицата претседатели на државата во историјата на самостојна Македонија ја искористија аболицијата како правен инструмент за ослободување лица од кривично гонење уште пред осомничените да седнат на обвинителна клупа во судот. Единствен што не го употребил овој институт е првиот претседател на државата, покојниот Киро Глигоров. Сите негови наследници во своите мандати аболираа лица осомничени за криминал, а последниот...

Китаровиќ и Пахор во дводневна посета на Македонија

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, и претседателот на Словенија, Борут Пахор, денеска и утре ќе престојуваат во Македонија. За денеска е најавена трилатерална средба со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов. Средбата ќе се одржи во кабинетот на претседателот, а по состанокот тие ќе се сретнат и со претседателите на политичките партии во Македонија. Утре тројцата претседатели ќе го посетат транзитниот центар „Винојуг“ во...

Грабар-Китаровиќ, Пахор и Иванов утре во посета на кампот „Винојуг“

Претседателите на Словенија и на Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ, кои утре доаѓаат во посета на Македонија, заедно со нивниот домаќин, Ѓорге Иванов, ќе го посетат привремениот прифатен центар за мигранти „Винојуг“ кај Гевгелија, потврдија за „Мета“ од кабинетот на македонскиот претседател. Како што е најавено, Пахор и Грабар-Китаровиќ доаѓаат во дводневна посета на земјава, како лидери на процесот...

Пахор и Грабар-Китаровиќ утре во посета на Македонија

Претседателите на Словенија и на Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ, утре доаѓаат во дводневна посета на Македонија, каде ќе имаат средби со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, и со лидерите на четирите политички партии. Пахор и Китаровиќ, како што јавува словенечката новинска агенција СТА, во земјава доаѓаат како лидери на процесот Брдо-Бриони, во кој учествуваат претседателите на земјите од...

Иванов побарал од своите колеги да ѝ кажат на Грција да не ни носи мигранти

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, вчера и денеска телефонски разговарал со повеќе претседатели и со премиери од земјите членки на Европската Унија и од земјите од балканскиот коридор за мигрантската криза и за инцидентот што се случи на 14 март, кога околу 1.500 мигранти од Грција илегално влегоа на македонската територија, кај гевгелиското село Моин. Како што соопштуваат од...

САД го поздравија состанокот на лидерите на Кина и на Тајван

САД го поздравија историскиот состанок на претседателите на Тајван и на Кина, Ма Јинг-џеу и Кси Џинпинг, и ги повикаа двете страни и понатаму да работат на смирување на тензиите и на промовирање стабилност во регионот. - САД го поздравуваат состанокот на двајцата лидери и подобрувањето на односите помеѓу Кина и Тајван – изјави портпаролот на Стејт департментот, Џон Кирби, кој...

Вистиномер: Не е точно дека се најавувала блокада на половина Скопје поради безбедносна вежба

Предупредувањето што се споделува во оваа објава на Фејсбук: „утре не возете во Скопје ако не морате“, е неосновано и преувеличено. Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски вели дека квалификацијата оти...