fbpx

Предизвикал пожари и ги признал делата – приведено лице од радовишко

Во еден од пожарите што ги предизвикал жителот на селото Али Коч, постоела опасност да биде зафатена и куќа

-

Два пожара летово предизвикал жител на радовишкото село Али Коч, при што во еден од пожарите постоела опасност да биде зафатена и куќа.

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека полициски службеници од радовишката полициска станица вчера го лишиле од слобода 52-годишниот С.Р. Тој се сомничи дека во понеделникот предизвикал пожар на местото викано „Градска корија“ во Радовиш, при што биле опожарени шума и насади со тутун.

Приведениот бил задржан во полициска станица и со него бил извршен службен разговор, при што го признал делото.

Тој признал и дека на 31 јули и 1 август годинава, предизвикал уште еден пожар и тоа на местото викано „Градска депонија“ во Радовиш. Во тогашниот пожар била зафатена сушница за тутун со низи, а постоела опасност од опожарување и на куќа.

Од МВР соопштија дека по целосно документирање на случаите, во консултација со јавен обвинител, против жителот на Али Коч ќе биде поднесена соодветна пријава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...