fbpx
Таг: Радовиш

таг: Радовиш

Приведен вработен во Државен пазарен инспекторат поради примање поткуп во радовишко

Инспектор вработен во Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), инаку од радовишкото село Подареш, вчера бил лишен од слобода од страна на полицијата во Радовиш. Тој е приведен поради сомнение за сторено продолжено кривично дело „примање поткуп“. Инспекторот бил вработен во ДПИ во Одделението за инспекциски надзор Струмица со градовите Гевгелија, Валандово и Радовиш. Тој вчера од двајца жители на радовишко примил 3.000...

Предизвикал пожари и ги признал делата – приведено лице од радовишко

Два пожара летово предизвикал жител на радовишкото село Али Коч, при што во еден од пожарите постоела опасност да биде зафатена и куќа. Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека полициски службеници од радовишката полициска станица вчера го лишиле од слобода 52-годишниот С.Р. Тој се сомничи дека во понеделникот предизвикал пожар на местото викано „Градска корија“ во Радовиш, при што...

Цистерна со гориво се запали на патот Струмица – Радовиш, пожарот е изгаснат

На регионалниот пат Струмица-Радовиш во близина на с.Владевци, денес околу 9 часот утринава се запали цистерна која превезувала дизел гориво. Сообраќајот на овој патен правец утринава беше во прекин. „ТППЕ Струмица со две противпожарни возила и шест пожарникари - спасители интервенирала на гасење на запалена цистерна“, пренесуваат од Противпожарникарната служба Струмица. Пожарот е локализиран и изгаснат по брзата интервенција на Противпожарната единица.

Уапсен радовишанец кој подметнал пожар во зграда

Полициските службеници од Одделението за внатрешни работи вчера околу 13 часот, уапсиле 57-годишен радовишанец под сомнеж дека подметнал пожар во станбена зграда на булевар „Александар Македонски” во Радовиш. Од полицијата соопштуваат дека биле опожарени влезни врати од 8 станови, ходници и разводна табла за електрична енергија. Пожарот бил изгаснат по интервенција на Територијалната противпожарна полиција Радовиш, а увид на местото...

Полицијата го најде насилникот што тепаше куче со гумено црево

Откако Здруженето за заштита на животни „Анима мунди“ објави видео на кое се гледа како човек тепа куче со гумено црево, Министерството за внатрешни работи информирше дека насилникот е идентификуван. Според полицијата, станува збор за С.Т. од с.Ораовица. Со него е извршен службен разговор при што е утврдено дека наведените дејствија се извршени пред повеќе години и констатирано е кривично...

Бочварски: Обиколницата Штип од утре ќе биде во употреба

Штип доби нова модерна обиколница, како дел од експресниот пат Штип - Радовиш, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми, извршија увид на изградената обиколница. Тие најавија дека од утре попладне обиколницата ќе биде пуштена за сообраќај за сите возила. Обиколницата е во должина од 6 километри, коловозот...

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи со Ковид-19

Дебар, Радовиш, Гевгелија, Струмица, Пробиштип и Демир Хисар се шесте градови во земјава во кои нема повеќе активни случаи со Ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Ваквите позитивни информации доаѓаат по вчерашниот извештај на Институтот за јавно здравје, во кој е забележано дека овие градови веќе немаат пациенти заразени со корона вирусот. Од почетокот на епидемијата, во Дебар беше регистриран...

Во рударска населба од 6. век кај Радовиш пронајдени над 1.000 артефакти

На три археолошки локалитети, кои сведочат за постоење на рударска населба старa 5.000-6000 години, на потегот меѓу Штип и Радовиш, се пронајдени бројни артефакти, кои од синоќа се изложени на изложба во галеријата „Безистен“ во Штип. Археолозите, кои работеле интензивно на ископување близу четири години, изнесоа податок дека населбата била напуштена, веројатно откако снемало руда, бидејќи немале технологија за длабинско...

Преку везење пиперки до економско и социјално зајакнување на жените во Радовишко

Жени, чијашто просечна возраст е 73 години, кои целиот живот се занимавале со земјоделство, немаат ниту еден ден работен стаж, ниту, пак, сигурност во пензионерските денови. Немаат имот на свое име и зависат од тоа што ќе им го обезбеди семејството. Социјалното претпријатие „Виножито“ го решава токму овој предизвик – економско, но и социјално засилување на овие жени, со тоа...

Пуштена во употреба новата пречистителна станица во Радовиш

Новата пречистителна станица за третман на отпадни води во Радовиш денеска и официјално беше пуштена во употреба. Во рамките на проектот поддржан од ЕУ, исто така е  ревитализирана и проширена е примарната канализациона мрежа во општината Радовиш, со што се решава проблемот со отпадните води, а се намалува и надземното и подземното загадување. Во рамките на проектот се изградени...

Во сообраќајка на патот Струмица – Радовиш повредени 15 лица

Петнаесетина лица биле повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на патот Струмица-Радовиш. Несреќата се случила во 18.50 часот и во неа учествувале седум возила – шест автомобили и еден камион. Од МВР велат дека во несреќата учествувале автомобили „бмв“ со скопски регистарски таблици, „форд фокус“ и „фиат пунто“ со гевгелиски таблици, „пежо“ со струмички таблици и товарно возило...

Груевски: Ние сме ВМРО, ние не се плашиме од никого

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вечерашниот митинг на Коалицијата за подобра Македонија во Радовиш порача дека овие избори се важни затоа што се одлучува каква ќе биде Македонија по 15 октомври. Тој рече дека политиката на новата влада се празни зборови, клевети, лаги и навреди, но дека не се плашат од тоа. - Ние не се плашиме од никого. Ние сме ВМРО....

Поранешни сопружници се пријавувале еден со друг за семејно насилство

Во полициската станица во Радовиш вчера вечер било интересно - двајца поранешни сопружници се пријавувале еден друг за семејно насилство. Радовишанката Л.Д. (45) околу 21 часот вчера пријавила дека нејзиниот поранешен сопруг С.Д. (48) извршил семејно насилство врз неа. Мажот пак исто така во полиција пријавил семејно насилство и рекол дека Л.Д. првичн почнала кавга со него, а потоа во...

Кампањата „ЕУ за тебе“ утре во Радовиш

Новиот проект на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, „ЕУ за тебе“, чија цел е да ја подигне свеста и да ја информира јавноста за помошта што ЕУ ѝ ја пружа на земјава, продолжува утре во Радовиш. Тоа е вториот настан, после промоцијата на 27 јануари во Кичево. Шефот на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, и амбасадорот...

Два пожари ноќеска – радовишанка се надишала чад, изгорела работилница

Два поголеми пожари се регистрирани ноќеска, при што во едниот 75-годишна радовишанка се изнадишала чад и завршила в болница, а во вториот изгорела работилница за брикети во скопската населба Бутел. Во Радовиш ноќеска во 1.35 часот бил пријавен пожар на улицата 22 Октомври. Пожарот избувнал во куќата на 75-годишната М.Р., при што изгорела покуќнината во собата каде што спиела сопственичката....

Шекеринска: Без прочистен список и регулација на медиумите, нема демократски избори

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, во придружба на претседателката на комисијата за информатичко општество, Цветанка Иванова, и претседателот на комисијата за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска ги посетија жителите на општина Радовиш. - Вашите реални проблеми и проблемите на граѓаните не можат да допрат до јавноста затоа што провладините медиуми, преплатени со наши пари, прикажуваат поинаква, виртуелна реалност - рече...

Радовиш: Едно лице загина во сообраќајна несреќа

Еднo лице загина во сообраќајна несреќа која утринава случила во Радовиш. Несреќата се случила на крстосницата од булеварот „А.Македонски“ и улицата „Шампионче“, при судир на автомобил „волксфаген“, управувано од Трајчо Ј.(57) и возило „ауди“ управувано од Д.Р.(27) од Радовиш. Во судирот тешко повреден е Трајчо Ј., кој на пат кон штипската боолницата им подлегнал на раните.

Затворен патот Штип – Радовиш

Од Општина Штип ги информираат граѓаните дека патот Штип - Радовиш е затворен за сообраќај поради излевање на Брегалница. - Сите кои патуваат кон лакавичкиот регион, да го користат алтернативниот пат од клучката кај Три чешми кон Радовиш. Водениот бран од браната Калиманци пристигна во Штип. Поради зголемено ниво на водата, се аплеира до граѓаните да бидат внимателни, стоката да...

Град и дожд го поплавија Радовиш

Општина Радовиш денеска беше зафатена со обилни дождови проследени со град. Најмногу дожд имаше во Радовиш, како и во околните места Ињево, Воиславци, населба Дамјан, Тополница. Речното корито на река Сушица се прели, а радовишката Стара Река речиси беше полна со вода. Од надојдените води, поплавени се голем број станбени објекти во градот и во селата, земјоделските посеви во Радовишко...

Загина човек во сообраќајка на патот Радовиш – Штип

Во тешка сообраќајка, претпладнето пред 9 часот, загина човек на патот Радовиш – Штип во месноста Шести километар, а друг се бори за живот. Полицијата ја потврдува несреќата, но детали најавува за подоцна. Единствено е познато дека жртвата е совозач во возило марка „форд ескорд“ со радовишки регистерски таблички, кое се забило во дрво покрај патот. Во штипската болница е донесен возачот...

Уапсени десетмина што нелегално продавале медицински канабис

Десет лица се уапсени во четири градови низ земјава во акција за сузбивање на организирана криминална група која била инволвирана во организирање, набавка, продажба и пуштање во промет на...