fbpx

Попоски: Направивме сериозни напори во справување со мигрантската криза

-

Потврдено е дека контролата на македонско-грчката граница за заштита од бегалскиот наплив е веќе реалност, изјави министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, на неформалниот совет за надворешни работи на Европската унија посветен на западно-балканската мигрантска рута, што се одржува во Амстердам. На состанокот присуствуваат и шефовите на дипломати на земјите-кандидати за членство во ЕУ на оваа рута: Македонија, Турција, Србија и Албанија.

– Нашата улога во оваа криза е видена во позитивен контекст, како конструктивен актер. Тоа што е значајно за нас и вреди да се истакне е дека навистина успеавме да ги убедиме нашите европски партнери дека Македонија е земја на која може да се потпрат и во изминатиот период навистина направивме сериозни напори во справување со оваа мигрантска криза. Значајно е и тоа дека денеска, контролата врз македонско-грчката граница не е само план, туку тоа е реалност. Ние покажавме дека не сме во позиција да чекаме да се прават планови и финансии, туку ги воспоставивме оние мерки што Европа ги очекува од нас со сопствени напори и со сопствени финансии – истакна Попоски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ВМРО-ДПМНЕ денеска официјално ќе го промовира својот кандидат за претседател на државата

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на конвенција денеска официјално ќе го промовира својот кандидат за претседател на државата. На конвенцијата се очекува поддршка да добие единствениот кандидат кој се пријави...