fbpx
Таг: рута

таг: рута

Промовирана регионалната прекугранична волонтерска програма „Пат Западен Балкан 6“

Единствената можност за младите од Западен Балкан да волонтираат ширум регионот, беше претставена во јавноста, во вторникот 8 јуни 2021 година, во Подгорица и онлајн. Околу 400 млади луѓе од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија имаа можност за волонтираат во регионот. На многу од нив ова ќе им биде прво патување во регионот, имајќи...

ВМРО-ДПМНЕ една вечер ќе протестира пред Министерство за правда, друга пред „Шутка“

Од утре ВМРО-ДПМНЕ ќе ја менува рутата и локацијата на протестите против притворањето на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои се и шестмина пратеници на опозициската партија. Ова на вечерашниот протест пред Министерството за правда во најави Александар Николовски, кој во своето обраќање пред насобраните граѓани рече дека од утре па натаму една вечер протести ќе...

Мигрантската криза во фокусот на заедничката седница на српската и на унгарската влада

Во Србија за овие две години се регистрирани околу 110.000 мигранти и уапсени се околу 2.000 криумчари, изјави денеска министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, за време на заедничката седница на владите на Србија и на Унгарија во Ниш, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Мигрантската криза била една од главните теми на седницата, а унгарскиот премиер Виктор...

Камениот мост и Калето, вметнати во рутата на Скопскиот маратон

Скопскиот маратон годинава ќе се трча по изменета патека, во која се вметнати Камениот мост и скопското Кале, дознава „Мета“. Измените на патеката, како што објасни директорот на Скопски маратонот, Кире Синадиновски, биле предвидени со првичниот план за манифестацијата и не се поврзани со барокните зданија и споменици. - Патеката беше предвидена уште пред три години, бидејќи Камениот мост и Калето...

Курц: Да се затвори и бегалската рута преку Италија

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц изјави дека рутата која води преку Италија и кон централна Европа исто така треба да биде блокирана за мигрантите. Оваа изјава доаѓа по одлуката Австрија да го запре приемот на бегалци, што предизвика затварање на балканската рута. Курц рече дека криумчарењето на мигрантите не може целосно да се спречи. Тој додаде дека времето на одобрување на...

Промена на рутата, бегалците одат кон Албанија

Група од 162 сириски бегалци пристигна во близина на грчко-албанската граница откако балканската рута што води низ Македонија и Србија беше целосно затворена. Бегалците од грчкото пристаниште Пиреа стигнаа до селото Коница, кое се наоѓа на 12 километри од границата со Албанија. Според пишувањата на медиумите, на бегалците на помош им пришле локалните власти, селаните и претставниците на Црвен крст, кои им обезбедиле храна,...

Хан: Земјите од Западен Балкан да не станат паркиралиште за бегалци

Треба да ја избегнеме ситуацијата земјите од Западен Балкан, кои се кандидати за членство во ЕУ, да станат паркиралиште за бегалци, изјави денеска еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, на неформалниот совет за надворешни работи на Европската унија, посветен на западно-балканската мигрантска рута, кој се одржува во Амстердам. Хан предупреди дека решенијата, донесенувани одделно од земјите, може да...

Попоски: Направивме сериозни напори во справување со мигрантската криза

Потврдено е дека контролата на македонско-грчката граница за заштита од бегалскиот наплив е веќе реалност, изјави министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, на неформалниот совет за надворешни работи на Европската унија посветен на западно-балканската мигрантска рута, што се одржува во Амстердам. На состанокот присуствуваат и шефовите на дипломати на земјите-кандидати за членство во ЕУ на оваа рута:...

Претседателот Иванов ќе учествува на состанокот во Брисел посветен на бегалците

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска во Брисел ќе учествува на лидерскиот состанок посветен на приливот на бегалци во земјите на балканската рута. Целта на состанокот е усвојување заеднички оперативни заклучоци поврзани со приливот на бегалци. Покрај македонскиот претседател, на лидерскиот состанок се поканети шефовите на држави или влади на Србија, Бугарија, Грција, Хрватска, Словенија, Унгарија, Романија, Австрија и на Германија. Најавено е учество и...

УНХЦР: Ситуацијата на бегалците што минуваат низ Западен Балкан е многу тешка

Зголемиот број на бегалци и мигранти кои ја користат помалку познатата западно-балканска рута, преку која се обидуваат да стигнат до Европа, се соочуваат со големи ризици, вклучувајќи злоупотреби, насилство и несреќни случаи додека се движат по железничките пруги, предупредува Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР). Агенцијата за бегалци на ОН вчера соопшти дека има драматично зголемување на бројот...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...