fbpx

Хан: Земјите од Западен Балкан да не станат паркиралиште за бегалци

-

Треба да ја избегнеме ситуацијата земјите од Западен Балкан, кои се кандидати за членство во ЕУ, да станат паркиралиште за бегалци, изјави денеска еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, на неформалниот совет за надворешни работи на Европската унија, посветен на западно-балканската мигрантска рута, кој се одржува во Амстердам.

Хан предупреди дека решенијата, донесенувани одделно од земјите, може да имаат домино-ефект.

– Шенгенскиот договор е симбол на Европа и не треба да дозволиме да пропадне – изјави еврокомесарот Хан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Европската младинска картичка во Македонија е илузија – системот неразработен, попустите тешко остварливи

Ветувањата – неисполнети, трпението на младите – на тест, попустите – одбиени. Во коридорите на бирократските гаранции и ветувања за финансиска помош за младите, некогаш на-големо најавуваната Европска младинска...