fbpx

Груевски: Спортските објекти се еден од приоритетите во програмата на ВМРО-ДПМНЕ

-

„Инвестициите во спортот и за младите продолжуваат, ќе се реализираат уште многу проекти и она што е ветено од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде реализирано како и во сите досегашни случаи. Спортските објекти се еден од приоритетите во програмата на ВМРО-ДПМНЕ“, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по посетата на Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“.

– Годинава целосно ќе биде завршена спортската сала во студентскиот кампус „Свети Кирил и Методиј“, во која ќе има трибини за 2.000 гледачи, а ќе се заврши и спортската сала во населбата Ченто. Изградба на нови сали ќе почне во Охрид, Бучим, Крушево, во ОУ „Кочо Рацин“ во Скопје, а ќе се завршат и повеќе од десет училишни спортски сали низ целата земја – изјави Груевски.

Тој рече дека за годинава е предвидена и изградба на 22 мултифункционални игралишта и на 18 тениски терени.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...