fbpx
Таг: Амстердам

таг: Амстердам

Најпознатите песни за Амстердам од бившојугословенските простори

Уште од седумдесеттите години на минатиот век, музичарите од просторите на бивша Југославија прават песни посветени на Амстердам, град кој во поп културата на регионот има добиено скоро митски имиџ поврзан со можности за однесување ослободени од стегите на традиционалниот балкански морал. Има најмалку седум песни насловени „Амстердам“, а во уште барем десетина градот се споменува во поголема или помала...

Хан: Земјите од Западен Балкан да не станат паркиралиште за бегалци

Треба да ја избегнеме ситуацијата земјите од Западен Балкан, кои се кандидати за членство во ЕУ, да станат паркиралиште за бегалци, изјави денеска еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, на неформалниот совет за надворешни работи на Европската унија, посветен на западно-балканската мигрантска рута, кој се одржува во Амстердам. Хан предупреди дека решенијата, донесенувани одделно од земјите, може да...

Попоски: Направивме сериозни напори во справување со мигрантската криза

Потврдено е дека контролата на македонско-грчката граница за заштита од бегалскиот наплив е веќе реалност, изјави министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, на неформалниот совет за надворешни работи на Европската унија посветен на западно-балканската мигрантска рута, што се одржува во Амстердам. На состанокот присуствуваат и шефовите на дипломати на земјите-кандидати за членство во ЕУ на оваа рута:...

Македонски компании на саем во Амстердам

Амбасадата на Кралството Холандија во Македонија активно ќе учествува на годинешниот саем „Прајват лејбл мануфактурерс асосиејшн“ - ПЛМА (Private label manufacturers association) во Амстердам, како организатор на македонскиот павилјон, кој првпат се поставува на овој саем. На македонскиот павилјон во Амстердам ќе се претстават компаниите: „Макпрогрес“, „Рудине“, „Виталија“, „Конимекс“, „Магрони“, „Мултихем“ и „Хина“. Саемот ќе се одржи на 19 и на...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...