fbpx

Талески: Офицерскиот дом ќе прерасне во куќа на културата

-

Офицерскиот дом ќе прерасне во куќа на културата, во која ќе се одржуваат различни културни настани, театарски претстави и концерти, изјави на денешната прес-конференција, градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески.

– Во изминатиов период Офицерскиот дом имаше лавиринт од надлежности, но сега на најдобар начин ќе може да се заштити и санира овој објект од големо културно и историско значење. Деновиве имаше различни реакции од граѓаните, но ВМРО-ДПМНЕ покажа дека има слух да го чуе гласот на народот – рече Талески.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Четири неуспешни обиди да се избере претседателка на Уставен суд

Ниту една од двете кандидатки за претседателка на Уставен суд, Татјана Бозаџиева Васиќ и Ана Павловска Данева, не успеаа да добијат мнозинство од шест гласови потребни за избор на...