fbpx
Таг: куќа

таг: куќа

Дома кај Атиџе Муратова, хероината од „Медена земја“ (галерија)

Фоторепортерот на „Мета“ го посети домот на хероината од документарниот филм „Медена земја“, Атиџе Муратова во селото Бекирлија, Општина Лозово. Во тој живописен предел и таа куќа е снимен „Медена земја“ кој е номиниран за Оскар во две категории, најдобар документарец и странски филм. Документарецот постигна историски успех за македонската кинематографија, бидејќи за прв пат имаме номинација во две категории и...

Четири куќи и викендичка изгореа во изминативе четири дена во Штип

Деновиве зачестија пожарите во домовите во двете општини Штип и Карбинци. Само во изминатите неколку дена изгореа четири куќи и една викендичка. Последниот пожар се случи денеска околу пладне, во кој целосно изгоре викендичка на потегот меѓу селата Таринци и Карбинци. Едно повозрасно лице е повредено во денешниот пожар, кое со опекотини на телото завршило на лекување на Хируршкото...

Жена и 17-годишно момче загинале во пожар во Битола

Во семејна куќа во Битола рано утрово избувнал пожар во кој, според првичните информации настрадале жена и 17-годишно момче, соопшти Јавното обвинителството. Оттаму информираат дека надлежен обвинител од ОЈО Битола врши увид на местото, заедно со екипа од Министерството за внатрешни работи и Противпожарната служба. „Надлежниот јавен обвинител издаде наредби за фотографирање и обезбедување на местото на настанот, како и за...

Целосно изгоре куќа во струмичко Дукатино поради неисправен оџак

Во пожар вчера целосно изгорела куќа во селото Дукатино, Струмичко, сопственост на 34-годишниот З.Р., соопшти полицијата. Пожарот избувнал вчера ноќ, околу 2.20 часот, а бил изгаснат од територијалната противпожарна бригада. Во пожарот нема повредени лица. Увид на местото извршиле екипи од Секторот за внатрешни работи Струмица и од Дирекцијата за заштита и спасување. Според полицијата, пожарот избувнал поради неисправен оџак поставен...

Пожар пеплоса куќа во Ново Лисиче, зафатена и соседната

Синоќа околу 22 часот избувнал пожар во двокатна куќа на улицата Михаил Глинка, во скопската населаба Ново Лисиче, сопственост на 59-годишниот Б.Џ., информира полицијата. Во пожарот нема настрадани и повредени лица. Куќата целосно изгорела во пожарот, а огнот се проширил и на соседната куќа, сопственост на С.А. (46), при што целосно бил опожарен кровот и дел од инвентарот во приземјето. Пожарот...

Обвинител врши увид во куќата во Тетово, каде загинаа мајка и нејзините деца

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Тетово врши увид во двокатната куќа на улица Гоце Делчев во Тетово, каде што ноќеска избувнал пожар при што, според првичните информации, настрадале жена и четири деца. „Надлежниот обвинител во моментов е на местото на настанот и во соработка со увидната екипа од Полициската станица – Тетово и Противпожарната служба врши увид. Обвинителот повика...

Уапсено уште едно лице осомничено за поврзаност со нападот во Лондон

Британската полиција уапсила уште едно лице под сомневање за поврзаност со бомбашкиот напад што се случи во петокот оваа недела, во метро-станицата Парсонс грин во Лондон, јавува „Би-би-си“. Станува збор за 21-годишно момче, кое синоќа било уапсено во западен Лондон. Осомничениот бил однесен во полициската станица во јужен Лондон, каде останува во притвор. https://twitter.com/BBCBreaking/status/909315500089511936 Вчераутро, во пристанишниот град Довер, полицијата уапси 18-годишно...

Петмина мртви во пожар во куќа во Њујорк

Пет лица, меѓу кои и деца, загинаа во пожар што изби во куќа во Њујорк, соопштија локалните власти. Пожарот избил во семејна куќа на два ката, вчера, нешто по 14 часот по локално време, во населбата Квинс вилиџ во Квинс, источниот дел на Њујорк. Светските агенции наведуваат дека има и неколку повредени лица. На снимките што ги објавија телевизиите се гледа како огнот го...

Хот: Градежништвото ќе оствари 5,2 проценти пораст, се чувствува притисокот од кризата

Градежништвото годинава се очекува да оствари пораст од 5,2 проценти, како резултат на планираните инфраструктурни проекти, информираше претседателот на Градежната комора на Македонија при Сојузот на стопански комори, Роберт Хот. Тој истакна дека се очекуваат нови бизнис-контакти и соработка помеѓу претставниците на градежниот сектор, банкарите, градоначалниците на општините и граѓаните. - Капиталните проекти се повеќегодишни и за нив е обезбедена финансиска конструкција,...

Бомбардирана куќата на ал Багдади

Ирачките воздушни сили извеле напад на куќата за која се претпоставува дека била скривалиште на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади. Според светските медиуми, во таа куќа шефот на џихадистичката организација одржувал состаноци со командантите на паравоените формации. Ирачките власти не дадоа повеќе информации за нападот, освен дека авионите погодиле куќа во западен Ирак и дека при тоа загинале...

Фрлен молотов коктел врз возило во Скопје

Ноќеска околу 2.20 часот 42-годишна скопјанка во Единицата за информации и команда Скопје пријавила дека непознат сторител фрлил шише со запалива течност врз нејзиното возило, марка „пежо“. Возилото било паркирано во дворот од нејзината куќа на улицата Ѓорги Крапчев, во населбата Горно Лисиче. Како што информираат од полицијата, во инцидентот опожарен бил предниот дел од автомобилот, а огнот бил изгаснат...

Пожари оставија неколку семејства без покрив среде зима

Две штипски семејства останаа без своите домови откако вчера рано наутро избувнал пожар во заедничката куќа во која живееле. Огнот избил пред четири часот наутро, во неделата, на улицата Мирче Ацев, додека домашните спиеле. Ѓунеи Демиров вели дека првото нешто што го направиле кога го забележале огнот, било да го изнесат детето од запалената куќа. - Панел-греалката се запали и...

Експлозивна направа оштети куќа во Мала Речица

Непозната експлозивна направа синоќа била поставена и активирана во куќа на улицата 146 во тетовска Мала Речица, сопственост на 66-годишен жител од ова село. При експлозијата, која се случила околу 23 часот и 50 минути, причинета е само материјална штета. Повредени нема бидејќи во куќата немало никого, семејството било на привремена работа во Италија. - Непознатите сторители насилно ја отвориле металната...

43-годишен тетовец живее во дом кој во секој момент може да се урне

Куќата на 43-годишниот Бране Глигориевски од тетовската населба Певчина, во секој миг може да се урне. Неговиот дом е стар еден век, а врнежите изминатиот период ја нарушија стабилноста на куќата. Дел од покривот и надворешните ѕидови на објекот се паднати, па тој стравува за својата безбедност. - Страшно е да се живее тука, кога врне и дува ветер цела...

Украдени 45.000 евра и поголемо количество злато од куќа во Битола

Непознат сторител извршил тешка кражба, при што одзел околу 45.000 евра и поголемо количество злато од куќа во Битола во сопственост на М.Ц.(1943) на улица Стрежевска. СВР-Битола презема мерки за пронаоѓање на сторителот.

Откриени 14 мигранти во куќа во Ваксинце, Кумановско

Полициски служебиници во неделата, во куќа во селото Ваксинце, Кумановско, затекнале 14 илегални мигранти, информираат од МВР. Претходно во близина на селската чешма, полицајците забележале тројца мигранти како стојат до возило, од кое М.С. (21), жител на Ваксинце, им подавал патни торби. Мигрантите веднаш штом ги забележале полицајците, влегле во куќата, сопственост на М.С. Полициските службеници извршиле преглед на куќата и...

Петгодишно дете, тешко повредено во пожар во Битола

Петгодишно дете било тешко повредено во пожар што вчера, околу 16 часот, од засега непознати причини, избувнал во куќа на улицата Мукос во Битола, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, кај детето биле констатирани тешки телесни повреди на рацете, нозете и лицето и е во животна опасност. Детето по укажната лекарска помош во Клиничката болница во Битола било префрлено во...

Работник починал по пад од кров на куќа

Шеесет и осумгодишен жител на Македонски Брод вчера го загубил животот по пад од кров на куќа, на кој извршувал градежни работи, соопшти полицијата. Несреќата се случила околу 11 часот во селото Дебреште, Прилепско. Од падот, В.Н. се здобил со тешки телесни повреди и веднаш биле пренесен во Медицинскиот центар во Прилеп, каде во 15.20 часот починал. Увид на...

Во куќа во Ваксинце откриени 77 мигранти

Вчера попладне, околу 17.30 часот, во Секторот за вантрешни работи Куманово мигрант пријавил дека бил нападнат од непознато лице во куќа во селото Ваксинце, кое го удирало по главата и му барало пари, информираат од МВР. Мигрантот пријавил дека успеал да побегне, но во куќата останало неговото семејство. Полициска екипа заминала на местото, каде бил извршен разговор со мигрантот, но...

Се урна куќата на Рајна Бурева во Штип

Од силниот ветер се урна стара куќа во Ново Село, стариот дел на Штип. Ветерот што дува цел ден во Штип, особено се интензивира во попладневните часови, кога според информациите од Управата за хидрометеролошки работи, достигна брзина и повеќе од 80 километри на час. Во старата куќа, некогашниот дом на штипјанката Рајна Бурева, не живеел никој откако семејство не успеало да се договори...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...