Петгодишно дете било тешко повредено во пожар што вчера, околу 16 часот, од засега непознати причини, избувнал во куќа на улицата Мукос во Битола, соопшти полицијата.

Како што информираат оттаму, кај детето биле констатирани тешки телесни повреди на рацете, нозете и лицето и е во животна опасност. Детето по укажната лекарска помош во Клиничката болница во Битола било префрлено во Ургентниот центар во Скопје.

Според полицијата, во пожарот телесни повреди добиле и двегодишно дете и Б.Ј. (32).

Пожарот бил изгаснат од екипа на битолската територијална противпожарна единица.