Полициски екипи од Регионалниот центар за гранични работи Исток, во петокот оваа недела спречиле обид за шверц на поголемо количество цигари без бандероли на границата меѓу Македонија и Бугарија.

Како што соопшти денеска МВР, во петокот, околу 5 часот, во близина на местото Чемериков преслап, во близина на Пехчево, полициски екипи забележале џип без регистарски таблички, кој се движел по земјен пат кон местото Бреза, близу државната граница.

При обидот да го запрат џипот, двете лица што биле во него успеале да побегнат, а возилото го оставиле во близина на границата.

Во џипот, според МВР, биле пронајдени 1.505 штеки цигари од марките „грација делукс“ и „сани слимс“.

По спроведената истрага, полицијата го уапсила О.К. од Берово за кого постојат сомневања дека бил во возилото во кое е пронајдена акцизната стока. По другото лице полицијата сè уште трага.