fbpx
Таг: уапсен

таг: уапсен

ИЗМАМА: Фотомонтажа со доктор Нико Беќаровски го претставува уапсен

Сето тоа се прави во една кампања за промоција на препарат кој наводно треба да ги таргетира кардиоваскуларните болести, а за кој во маркетинг кампањата го злоупотребуваат Беќаровски, на начин што го става во конфликт со традиционалната медицина, фармацевтската индустрија и властите, за да лажно се претстави дека „тие сакаат да го скријат препаратот од јавноста кој инаку би...

Уапсен скопјанец под сомнеж дека учествувал во купувањето на возилото за двојното убиство во „Шиша бар“

Полициски службеници од СВР Скопје заедно со специјалната единица „Тигар“ и Секторот за меѓународна полициска соработка - Отсек потраги извршиле претрес на дом и го привеле Г.М. (31) од Скопје, кој бил баран со потерница од надлежното обвинителство во врска со убиството во кафе бар „Шиша бар“ во Скопје што се случи на 6 март годинава. Тој е задржан во...

Уапсен 21 годишниот масовен убиец во Србија, убил осуммина и ранил 14 лица

Само еден ден по масовното убиство во училиште во Белград, синоќа се случи уште едно масовно убиство во Србија. Дваесет и едно годишниот У.Б. кој, според српските медиуми, ноќеска околу полноќ убил осуммина и ранил 14 лица, е уапсен кај Крагујевац, во Грошница, пренесува „ТВ Н1“. Тој беше уапсен откако 600 српски полицајци го бараа до доцна во ноќта....

Захарова со наративи полни со дезинформации ја учи Европа за демократија и безбедност

Реакцијата на Борел за апсењето на американскиот новинар во Санкт Петерсбург, како и проширувањето на НАТО со Финска и напорите истото да го стори и Шведска, Москва преку портпаролката Марија Захарова го искористи да упати два дезинфо наративa до Европа со кои ја учи на демократија и ја заплашува дека поради делувањето на САД повторно ќе биде „колатерална жртва“,...

Уапсен третиот пиштолџија од инцидентот кај „Скендербег“ и уште еден насилник што нападна полициски службеници

Полициските службеници го уапсиле и третото лице кое имаше пиштол при инцидентот кај „Скендербег“ минатата недела за време на протестите против францускиот предлог, соопшти Министерството за внатрешни работи додавајќи дека станува збор за А.Р. и дека тој го признал делото. Полицијата претходно приведе уште две лица кои имаа огнено оружје, а еден од нив и пукаше во воздух.  Од МВР исто така,...

Борисов бил уапсен за изнуда врз контроверзниот бизнисмен Васил Бошков, тврди неговиот адвокат

Поранешниот бугарски премиер и претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, кој речиси една деценија владееше со Бугарија, e уапсен по примена пријава за изнуда врз контроверзниот бугарски бизнисмен поврзан со казина, Васил Бошков. Според Менко Менков, адвокатот на Борисов, кој зборуваше по средба со претставници на истрагата, јави бугарски „Медиапул“. Според Менков, истрагата почната вчера нема поврзаност со европското јавно обвинителство,...

Голема акција на европското обвинителство во Бугарија, уапсен екс-премиерот Бојко Борисов

Поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, вечерва бил задржан во својот дом додека траела двоиполчасовна операција на бугарското МВР, а во 22.30 часот по локално време, бил приведен во Генералната управа на Националната полиција во Софискиот округ Младост, јави „Медиапул.бг“. Веста за апсењето на Борисов ги собра пред неговата куќа речиси сите пратеници на ГЕРБ, како...

Маж фатен со 5 кг хероин вреден 200.000 евра во ранец на бул. Босна и Херцеговина

Полицијата синоќа на булеварот „Босна и Херцеговина“ во Скопје го претресла и потоа го привела А.О. (37) од Гостивар, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Кај него се пронајдени околу пет килограми хероин во вредност од околу 200.000 евра, кои ги носел во ранец. Дрогата била спакуванa во девет пакувања. Против уапсениот МВР денеска ќе поднесе кривична пријава во надлежното ОЈО...

Уапсен тинејџер од Шишево: Фрлил куче од мост, па се фалел на интернет

Полицијата на граничниот премин Табановце го уапси О.К.(18) од с. Шишево, општина Сарај, затоа што при пасошка контрола било констатирано дека за него бил распишан централен распис од ЕВР Ѓорче Петров поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „мачење животни“ по член 233 од Кривичниот законик, соопшти Министерството за внатрешни работи. Тинејџерот бил спроведен во ЕВР Ѓорче Петров...

Босански портал измислил и апсење на министер и медиум што ја објавил „веста“

Типичен пример на лажна вест пронајде босанскиот сервис за борба против дезинформациите и за проверка на фактите, raskrinkavanje.ba. Имено, станува збор за целосна измислица дека е уапсен министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Фахрудин Радончиќ, а згора на тоа порталот што ја објавил „веста“ целосно го измислил и медиумот што бил посочен како извор на веста. Како што пишува...

Џулијан Асанж уапсен во Лондон, Еквадор го повлече азилот

Еквадор го повлече азилот за основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, за потоа тој да биде уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде ги мина изминатите седум години без да излегува надвор. Тој побара азил поради обвинувања за силување во Шведска, кои подоцна беа отфрлени. Асанж тврдеше дека овие обвинувања се само маска за негово испорачување од Шведска за САД,...

Уапсени Стевчо Јакимовски и уште седум лица

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош и претседател на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, утрово е уапсен, заедно со уште седум други лица. Двајца од приведените се вработени во Општина Карпош, а меѓу останатите петмина има и бизнисмени, дознава „Мета“. Јакимовски и другите уапсени денеска треба да бидат изнесени пред судија на претходна постапка во Кривичен суд Скопје, потврдија од Јавното обвинителство. Повеќе...

Притвор од 30 дена за советникот на градоначалникот на Шуто Оризари

Oсновното јавно обвинителство (OJO) Скопје соопшти дека јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна постапка против советникот на градоначалникот на Општина Шуто Оризари поради примање мито и побарал да му се изрече притвор. Како што објавија медиумите, станува збор за Суад Мемеди. Според ОЈО Скопје осомничениот завчера во простории на општината примил претходно договорена награда во висина од 1.000 евра. „Имено, тој...

Ослободени сите заложници од поштата во Харков, напаѓачот уапсен

Сите заложници во поштата во украинскиот град Харков се ослободени, а напаѓачот е уапсен. Во инцидентот нема настрадани лица, јавуваат агенциите. „Успешно заврши операцијата за ослободување на заложниците во поштата во Харков. Сите заложници се ослободени, а напаѓачот е уапсен. Им наложив на локалните власти да им ја обезбедат сета неопходна помош на жртвите“, напиша на „Твитер“ украинскиот претседател,...

Уапсен осомничениот за бомбашкиот напад во Санкт Петерсбург

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денека соопшти дека го уапсила осомничениот за терористичкиот напад што се случи во супермаркет во Санкт Петерсбург, јавуваат руските новински агенции. Рачно изработена експлозивна направа на 27 декември експлодира во супермаркет на трговскиот ланец „Перекресток“ во Санкт Петерсбург, при што беа повредени 18 лица. Во соопштението на ФСБ не е објавен идентитетот на...

Во Данска уапсено лице кое подготвувало напади во Копенхаген

Данската полиција уапсила 30-годишен маж обвинет дека планирал напад во главниот град Копенхаген. Како што пренесуваат светските агенции, мажот планирал нападот да го изведе со користење ножеви и експлозиви. Таблоидот „Екстра бладет“ наведува дека станува збор за неименуван маж кој им е познат на шведските разузнавачки служби поради наклонетоста кон терористичката група Исламска држава. Полицијата го потврди апсењето, но одби да...

Уапсен Михаил Саакашвили, поддржувачите протестираат во Киев

Во главниот град на Украина, Киев, доцна синоќа беше уапсен поранешниот грузиски претседател, исто така и поранешен гувернер на областа Одеса во Украина и актуелен лидер на украинското опозициско Движење на новите сили, Михаил Саакашвили, соопшти јавниот обвинител на Украина, Јуриј Луценко. Саакашвили се наоѓа во изолација, објави Луценко, додавајќи дека безбедносните сили при тоа сториле сè за да се...

Милан Зарубица, притворениот од „фабриката“ во Тетово, бил доктор за рак и за дрога

Милан Зарубица, некогаш угледен фармацевт кој докторирал на анализа за лекување карцином, а подоцна станува озлогласен српски нарко-хемичар, е еден од главните организатори на нелегалното производство на амфетамини во „лабораторијата“ во Тетово. Бил уапсен во Мала Речица, во фабриката за екстази и за каптагон во петокот, но тоа не е неговото прво апсење. Како што пишува српскиот весник „Блиц“, Милан Зарубица од...

Уапсено лице кое се барало со потерница поради шверц на 20 килограми марихуана

Полицијата вчера го уапсила 39-годишниот М.О., по кој била распишана потерница поради шверц на 20 килограми марихуана од Косово во Македонија, во март годинава, соопшти МВР. По неколкумесечно бегство, осомничениот бил пронајден вчера и веднаш предаден на Основното јавно обвинителство за понатамошна постапка. Тој и 65-годишниот Д.И., кој бил приведен при обидот за шверц на марихуната, се товарат за неовластено производство и...

Уапсен бегалец од „Идризово“ кој за неколку месеци извршил десет кривични дела

Екипи на СВР Куманово во координација со Централните полициски служби на МВР, вчера попладне го уапсиле 39-годишниот О.М. од Куманово, кој се барал со потерница поради бегство од затворот „Идризово“. Уапсениот О.М., како што соопштија денеска од МВР, подолг период бил во бегство, а претходно издржувал затворска казна од 20 години поради убиство и трговија со дрога. Според полициските информации, тој...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...