fbpx

Џулијан Асанж уапсен во Лондон, Еквадор го повлече азилот

-

Еквадор го повлече азилот за основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, за потоа тој да биде уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде ги мина изминатите седум години без да излегува надвор.

Тој побара азил поради обвинувања за силување во Шведска, кои подоцна беа отфрлени. Асанж тврдеше дека овие обвинувања се само маска за негово испорачување од Шведска за САД, каде би му се судело како на државен непријател поради бројните тајни документи од САД што ги објави „Викиликс“.

Како што јавува „Би-би-си“, веста ја потврди британскиот министер за внатрешни работи Саџид Џавид.

-Можам да потврдам дека Асанж е во притвор и оти е соочен со правосудството во Британија – изјави министерот.

Асанж во амбасадата на Еквадор се наоѓаше од август 2012 година.

Уапсени три лица од струшко осомничени за полови дејства со деца

Струшката полиција уапси еден малолетник и две возрасни лица од струшките села Враништа, Драслајца и Мороишта поради основано сомнение за полови дејства со деца помлади од 15 години. Од Основното...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
free online course
download huawei firmware
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy paid course