fbpx
Таг: заплена

таг: заплена

Царината на „Деве Баир“ привремено одзеде 100.000 швајцарски франци најдени кај шофер на автобус

При контрола на автобус пријавен за излез од земјава на граничниот премин „Деве Баир“, царински инспектори од Одделението за оперативни работи привремено задржаа 100.000 швајцарски франци од шофер на автобус, информираат од Царинската управа на РСМ. „На ГП Деве Баир за излез се пријавил автобус со македонски регистарски ознаки GV7396АD на превозникот Експрес Туризам од Гостивар, управувано од лицето Х.О...

Поради растот на вредноста на „Биткоин“, Шведска на осуден дилер на дрога ќе му врати 1,6 милиони долари

Шведска мора да врати 1,6 милиони американски долари во биткоини, откако вредноста на биткоините на осуден дилер на дрога многукратно пораснала додека тој отслужувал затворска казна. Обвинителката Тове Кулберг изјавила за Шведското радио дека пред две години во судскиот процес да се одземат парите на дилерот на дрога, одноно 36 биткоини, коишто во тоа време вределе околу 137.000 долари. Но...

На „Табановце“ уловени 1.000 непријавени антигенски тестови за ковид-19

При контрола на автобус пријавен за влез на Граничниот премин „Табановце“, царинските инспектори од Одделението за оперативни работи привремено задржаа 1.000 парчиња антиген тестови за ковид-19, соопшти Царинска управа. Вчера во 13 часот на ГП „Табановце“ за влез се пријавил автобус со македонски регистарски на превозникот Дурмо турс од Гостивар, управувано од лицето С.М од Гостивар, кој сообраќа на редовна...

Затворен угостителски објект во тетовско, затекнати близу 100 лица

Синоќа во 23:45 часот, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и интервентната полиција при СВР Скопје во содејство со Државниот пазарен инспекторат по претходно добиени сознанија извриле контрола во угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово-с.Желино и констатирале дека објектот работи спротивно на законот односно мерките за справување со...

Полицијата на Северна Македонија заплени еден килограм, а не еден тон кокаин!

Радио-телевизија Војводина вчера (19.02.2020) објави текст со кој ја дезинформираше јавноста дека во нашата земја се запленети 1,3 тони кокаин, а, всушност, станува збор за еден килограм. Лажната вест „тешка еден тон“ е соопштена во самиот наслов (Zaplena 1,3 tone kokaina u Severnoj Makedoniji), додека внатре во написот информацијата е точно пренесена. Веста се повикува на повеќе извори (македонски –...

Штипската полиција заплени рекордни 77 килограми марихуана

Штипската полиција го сопрела велосипедистот Б .С (40) кај селото Стар Караорман и утврдила дека на велосипедот возел набрани стебла со марихуана со тежина од три килограми. Подоцна, при претрес на неговиот стан исто така било откриено големо количество на марихуана. Опојното растение во различни големини, обработено и необработено, го имало секаде во сите делови од станот – на под,...

АХВ: Запленети повеќе од тон генетски модифицирани соја и ориз

Вкупно 510 килограми соини шницли и соини трошки произведени во Србија со генетски модифицирана соја и увезени во Македонија, по откривањето се повлечени од продажба, соопшти директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов. Во мај, пак, се откриени 550 килограми генетски модифициран ориз произведен во Кочанско од увозно семе. Оризот бил пронајден во магацин на операторот, но...

Приведен дилер на дрога во Неготино, запленети марихуана, хероин, кокаин

Полициски екипи вчера извршиле претрес во домот на 41-годишниот А.Т. во Неготино каде пронашле и заплениле различни видови наркотици, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Како што информираат од Министерството, во домот на неготинецот биле пронајдени и одземени 1,5 килограми марихуана, 20 таблети екстази, 36 шишиња метадон, околу 10 грама кокаин, околу 110 грама хероин, една дигитална вага и 36.000...

Откриени 128 килограми марихуана во македонски камион во Србија

Во камион со македонски регистерски таблички во близина на Владичин Хан, српската полиција пронашла 128 килограми марихуана. Возачот И.И. (69), македонски државјанин, е уапсен, јави „Јужне вести“. Првично полицајците во резервоарот и во шуплини во камионот пронашла вкупно 131 пакување марихуана со тежина од 80 килограми, а при дополнителните проверки уште 48 килограми марихуана. Возачот ќе биде предаден на Основното јавно...

Запленети 5,8 тони кокаин во Шпанија

Шпанската полиција одзела 5,8 тони кокаин, што е најголема заплена во последните 18 години, соопшти денеска шпанското министерство за внатрешни работи. Дрогата е откриена во контејнер на брод, кој впловил во шпанско пристаниште од Меделина во Колумбија, а притоа се уапсени три лица, меѓу кои и директорот на увозната компанија. Полицијата соопшти дека уште најмалку две лица се под истрага, а...

Шестмина уапсени и запленети 500.000 таблети дрога во лабораторијата во Тетово

Шест лица досега се уапсени во акцијата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и на Министерството за внатрешни работи, во која е откриена најголемата лабораторија за нелегално производство на синтетички дроги на Балканот, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Уапсените се државјани на Македонија и на Србија, а крајната дестинација каде одела дрогата била...

МВР и Царина запленија стотици килограми марихуана на Блаце

Царинската управа и Министерството за внатрешни работи денеска попладне заплениле поголемо количество дрога на еден од граничните премини, дознава „Мета“ од извори во истрагата. Според нашите информации, запленети се неколку стотици килограми марихуана на граничниот премин Блаце, кои биле откриени во камион. Од МВР и од Царинската управа засега нема официјална потврда за заплената, но според нашите извори, сè уште трае...

Запленет тутун „вирџинија“ забранет за производство

СВР Битола и Државниот инспекторат за земјоделство во координација со Министерството за земјоделство пронашле насади и обработка на тутун од типот „вирџинија“, кои не се пријавени и немаат договор со регистрираните откупувачи, а согласно Законот за тутун не смеат да се произведуваат. Биле извршени претреси кај пет физички лица и едно правно лице од село Могила и биле одземени 24.826...

Бразилската полиција пронашла пет тони марихуана во камион

Бразилската полиција запленила 5,1 тон марихуана во еден камион во државата Санта Катарина, информираат локалните власти. Три лица се уапсени за време на операцијата која се случила во четвртокот и која овозможила најголема заплена на дрога во таа држава, информираше локалната полиција. Приведен е возачот на камионот, како и неговите двајца браќа за кои постојат сомневања дека се сопственици на дрогата. Според...

АХВ на Ќафасан запленила 1.300 килограми небезбедно месо од Бразил

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) запленила 1.300 килограми небезбедно пилешко месо со потекло од Бразил на граничниот премин Ќафасан. Запленетото месо, како што се наведува во соопштението, било уништено на депонијата во Струга. - Станува збор за легален увоз на замрзнато пилешко месо, за кое, врз основа на извршениот преглед од страна на официјален ветеринар, било констатирано дека потекнува од објект...

Запленети 7 килограми хероин на граничниот премин Богородица

Царинските инспектори од одделението за оперативни работи за време на велигденските празници на граничниот премин Богородица заплениле 7 килограми хероин, соопштија денеска од Царинската управа. Како што информираат оттаму, дрогата е запленета во саботата, а била сокриена во возило што го управувал државјанин на Србија, кој бил пријавен за влез во земјава. „При контрола на возилото во два акумулатори, од кои...

Запленети 12 тони марихуана во Албанија

Магацин со 12 тони марихуана открила албанската полиција во селото Пагри, кај Пермет, во рамки на голема акција за сузбивање на производството и трговијата со дрога. Магацинот бил контролиран и пред два месеца, но тогаш бил празен, а овој пат е најдена дрогата, која била делумно подготвена за продажба, а делумно се сушела. Уапсени се три лица, по сопственикот на магацинот...

Запленети повеќе од шест тони кокаин во Колумбија

Во Колумбија се запленети повеќе од шест тони кокаин наменет за црниот пазар во Шпанија, што претставува најголема заплена на дрога во земјата, соопшти денеска полицијата. „Полицијата го зададе засега најголемиот удар на организираниот криминал, запленувајќи 6.134 килограми кокаин во местото Баранкиља. Кокаинот бил наменет за Шпанија“, наведе полицијата. Министерот за одбрана, Луис Карлос Виљегас, го посети пристаништето Баранкиља, на северот...

Полицијата пронајде 42 килограми марихуана во Струга

При координирана акција на криминалистичката полиција од Струга и од Охрид, пронајдени се околу 42 килограми зелена тревкаста материја во патнички автомобил. Од СВР Охрид информираат дека акцијата била реализирана околу 22 часот, во близина на еден хотел на улицата Димче Ковачески во Струга. - Полициските инспектори заедно со полициски службеници од полициската станица во Струга, извршија запирање на патничко моторно возило...

Спречен шверц на 8 килограми марихуана на граничниот премин Табановце

Царинските екипи на граничниот премин Табановце вчера спречиле обид за шверц на осум килограми марихуана, која била сокрина во автомобил што го управувал 56-годишен државјанин на Република Албанија. „На 3 декември 2016 година, околу 15 часот, на излез од Република Македонија, на граничниот премин Табановце, се пријавило патничко моторно возило марка „смарт“ со албански регистарски ознаки, а управувано од осомничениот Б.О. (56)...

Шефот на ЦИА предупредува: Следниве шест месеци критични за исходот на руско-украинската војна

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Барнс оцени дека следниве шест месеци ќе бидат „апсолутни клучни“ за одредување на конечниот исход од војната во Украина, пренесува Си-ен-ен....