fbpx
Таг: цигари

таг: цигари

[ФОТО] Не помина ни месец, една од кутиите за отпушоци во Тетово украдена, другите преполнети со отпад

Не помина ниту еден месец откако активистичката асоцијација „Мултикултура“ од Тетово на неколку места во градот ги постави „гласачките кутии“ за собирање на отпушоците од цигари, а веќе една од нив недостасува, додека останатите се  преполни со секакви отпадоци, освен со отпушоци од цигари. Мета.мк на терен забележа дека една од кутиите веќе ја нема на поставената локација. Инаку, активистите...

Нов Зеланд планира да создаде генерација на непушачи до 2027

Нов Зеланд во една од најригорозните мерки за борба против тутунската индустрија во светот планира да им забрани на младите луѓе да купуваат цигари во текот на нивниот живот, тврдејќи дека другите напори против пушењето траат премногу долго, пренесе Ројтерс. Според законот кој се очекува да биде донесен до крајот на 2022 година, сите родени по 2008 година нема да...

Апелацискиот суд Штип изрече нов притвор за градоначалникот на Ново Село

Апелацискиот суд суд во Штип ја прифати жалбата на Основното јавно обвинителство Струмица на укинувањето на мерката притвор за градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев, и останатите осудени и им изрече притвор до правосилноста на пресудата. Во средата Основниот суд во Струмица го осуди актуелниот градоначалник на Ново Село на година и пол затвор, а неговиот син и внук добија...

Поднесено обвинението против градоначалникот на Ново Село и соучесниците

Основното јавно обвинителство Струмица денеска до судот доставило Обвинителен предлог против градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев, неговата сопруга, синот и двајца соучесници и ги гони за криумчарење. Притоа, за четиримина од обвинетите е поднесен предлог за продолжување на притворот. Обвинетите се товарат дека на 10 јули 2018 година, избегнувајќи ја царинската контрола, пренесувале цигари во голема вредност. Првин двајца од...

Министерот Љупчо Николовски договорил помош од Русија за Фитосанитарната инспекција

Во рамки на официјалната тридневна посета на Москва, денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, имал работна средба со министерот за земјоделство на Руската Федерација, Александар Ткачов, на кој се разговарало и за експертска помош од страна на Русија за македонската  фитосанитарна инспекција, согласно потпишаниот Меморандум за соработка, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Македонскиот министер на...

„Империал тобако“ ќе го зголеми oткупот на тутун за 9 проценти

Тутунската индустрија во Македонија е една од носечките во македонската економија и постојаното инвестирање го зголемува потенцијалот за развој на сите субјекти во синџирот, од производителите до дистрибутерите и до продажбата. Ова денеска го порача претседателката на управниот одбор на „Империал тобако“ за Јадранскиот Регион, Пиа Барборич-Јурјашевич. Денеска беше претставена инвестицијата од 1,8 милиони евра во нова, современа производствена линија во...

Трошоците за живот се зголемени минимално

Трошоците за животот во мај во споредба со истиот месец лани се зголемиле за 1,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Минимално зголемување на трошоците има и во однос на претходниот месец, од 0,7 отсто. Зголемувањето на трошоците е забележано кај свежото и разладеното овошје за 13,2 проценти, свежиот и разладен зеленчук освен компирот за 12,6 проценти, сувото овошје и јаткастите производи...

Македонците пушат по 18-19 цигари дневно, четврти сме во светот

Македонија е при врвот на листата од 184 земји според потрошувачката на цигари и се наоѓа на високото четврто место. Според табелата на „Википедија“, пред нас се само Црна Гора, Белорусија и Либан. Според слободна проценка на директорот на пазар за Македонија, Косово и за Албанија на „Империал тобако“, Кирил Величковски, пак, Македонците пушат по 18-19 цигари дневно. Но, иако нашата држава...

„Империал тобако“: Поскапувањето на цигарите беше интерна одлука

„Врз последното поскапување на цигарите влијаеше пристапот на нашата компанија кон пазарот, нејзино позиционирање и градењето на портфолиото. Во овој случај акцизата не беше фактор кој влијаеше на промената на цената“, одговори директорот за корпоративни и за правни работи на „Империал тобако“, Стеван Вранеш, на новинарско прашање во врска со последното поскапување на дел од цигарите за пет денари. Тој...

Цигарите ќе поскапат за три денари од 1 јули

Цигарите ќе поскапат за три денари од први јули, како резултат на зголемување на акцизата за три денари по кутија. Зголемување на цената на цигарите последен пат беше направенo во февруари годинава, кога цигарите поскапеа за пет денари. Ова поскапување од први јули е за последен пат годинава, а од следната година цигарите ќе поскапуваат за четири денари по кутија.

Полицијата спречила шверц на 1.500 штеки цигари без бандероли

Полициски екипи од Регионалниот центар за гранични работи Исток, во петокот оваа недела спречиле обид за шверц на поголемо количество цигари без бандероли на границата меѓу Македонија и Бугарија. Како што соопшти денеска МВР, во петокот, околу 5 часот, во близина на местото Чемериков преслап, во близина на Пехчево, полициски екипи забележале џип без регистарски таблички, кој се движел по...

Сопственичка на фирма од Виница осомничена за фалсификување пари

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднела кривична пријава против З.А. (36), која се товари за фалсификување пари, соопшти полицијата. Осомничената, според полицијата, откако набавила една фалсификувана банкнота од 100 евра, на 30 октомври оваа година ја пуштила во оптек, односно при набавка на цигари за нејзината фирма во Виница на дистрибутерот му платила со лажната банкнота.

Спречен шверц на цигари и на мобилни телефони

Девет штеки цигари со албански акцизни маркички се откриени при контрола на автомобил, управуван од албански државјанин, на граничниот премин Ќафасан. Цигарите се пронајдени во страничните празнини на багажниот простор и под резервната гума на возилото. Тие се привремено задржани, а против лицето е поведена прекршочна постапка. Истовремено, три нови мобилни телефони „ајфон 6С“ се откриени од мобилните царински тимови при контрола...

Царината заплени 117 литри алкохолни пијалаци без бандероли

Околу 117 литри жестоки алкохолни пијалаци без или со странски бандероли, за кои не била платена акциза, заплениле тимовите на Царинската управа и на Упрвата за јавни приходи (УЈП) во заедничка акција што била спроведена во периодот од 27 до 30 јули. Како што соопштуваат од Царинската управа, контроли биле извршени во педесетина кафе-барови, ресторани, супермаркети и продавници во Велес,...

500 граѓани се пријавиле во советувалиштата за откажување од пушење

Од јуни 2014 до јуни 2015 година, во Центрите за јавно здравје, 500 лица се пријавиле во советувалиштата за откажување од пушење. Половина од пријавените, кои ги посетувале едукативните предавања, биле здравствени работници. Советувалиштата се достапни  за сите заинтересирани граѓани кои ќе се обратат во Центрите за јавно здравје и во нив работи стручен и обучен кадар од доктор -...

Разбојници украле пари и цигари од продавница во Скопје

Синоќа, околу 22.30 часот, две непознати лица извршиле разбојништво во продавницата „Агровита-мак“ на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, од која однеле плен во вредност од околу 10.000 денари. Како што информираат од полицијата, разбојниците со нож ѝ се заканиле на вработената и одзеле 2.300 денари и стотина кутии цигари. Полицијата засега нема осомничени лица и работи на расветлување на случајот.

Цигарите поскапуваат за три денари

Во согласност со календарот за зголемување на акцизата за цигари, од 1 јули цигарите ќе поскапат за три денари. Зголемувањето на цената на цигарите за три денари ќе биде до 1 јули 2016 година, по што во наредните седум години тие ќе поскапуваат по четири денари за една кутија годишно.

Од битолска фирма украдени 700.000 денари и пакети цигари

Ноќта меѓу неделата и понеделникот, непознат сторител успеал да провали во управната зграда на битолската фирма „Агромаркетинг“ и однел плен чија вредност била проценета на повеќе од еден милион денари, соопшти полицијата. Крадецот во зградата на „Агромаркетинг“, која се наоѓа на улицата Македонска дивизија во Битола, влегол сечејќи го лимениот покрив. Од фирмата, според полицијата, биле украдени околу 700.000 денари и...

Ирска воведе неутрални кутии за сите видови цигари

Закон за воведување унифицирани, неутрални кутии за сите марки цигари воведе Ирска, која стана првата земја во Европска Унија што усвојува ваков закон. Според најновите прописи, сите видови реклами, вклучувајќи го и логото и бојата, ќе бидат забранети, додека сите кутии ќе имаат универзален, неутрален изглед со здравствено предупредување. Овој закон наиде на поддршка од сите партии и е усвоен без гласање, а по...

Цигарите од јули ќе поскапат за три денари

Цигарите треба да поскапат за околу 3 денари по кутија од 1 јули 2015 година, според календарот за зголемување на акцизите. Цената на цигарите ќе се зголемува и наредните седум години. До 2016 година, ќе поскапуваат по 3 денари годишно, а секоја наредна година по околу 4 денари за една кутија. Значи, ако кутија цигари сега чини 60 денари, од 2016...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...