fbpx

Поднесено обвинение за инцидентот со новинар и снимател кај Росоман

Станува збор за инцидентот во јули кај Росоман кога беа нападнати новинар и снимател, а овој обвинителен предлог поднесен денеска е првиот случај по измените на Кривичниот законик, со кои напад на медиумски работници се смета како напад на службено лице

-

Основното јавно обвинителство Кавадарци денеска поднело Обвинителен предлог против 43-годишен жител на Росоман за кривично дело – Спречување службено лице во вршење службено дејствие од член 382 став 3 во врска со став 2 и став 1 од Кривичниот законик.

Станува збор за инцидентот во јули кај Росоман кога беа нападнати новинар и снимател, а овој обвинителен предлог поднесен денеска е првиот случај по измените на Кривичниот законик, со кои напад на медиумски работници се смета како напад на службено лице.

Обвинетиот, на 18 јули, на регионалниот пат Градско-Прилеп во близина на Росоман, спречил новинари и сниматели да снимаат прилог за сообраќајна несреќа. Тој прво со агресивен тон и навреди се обратил кон снимател на Телевизија 24 и кон новинар на МРТ, а потоа со ногата удрил во сталакот на една камера и ја оштетил. На овој начин новинарите биле спречени во нивната работа и го прекинале снимањето, нагласуваат од Обвинителството.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата има податоци од прегледаните електронски уреди кои можат да помогнат во истрагата за Вања

Петти ден полицијата трага по 14-годишната Вања која исчезна во понеделникот околу 7.30 часот, откако се упати накај основното училиште „Ј. Х. Песталоци“ во центарот на Скопје. Според македонскиот...