fbpx
Таг: новинар

таг: новинар

ССНМ и ЗНМ го осудуваат однесувањето на Ковачевски и Битиќи кон новинар од Алфа

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро го осудуваат односот на премиерот Димитар Ковачевски и на вицепремиерот за економски прашања во македонската влада, Фатмир Битиќи кон новинарот од Алфа ТВ, Матеја Петровски. „Едно навидум едноставно прашање, кое треба да добие едноставен одговор, од страна на претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, беше...

Италијански новинар казнет бидејќи искористил пцост за да ја опише премиерката Мелони

Познатиот италијански новинар Роберто Савијано доби казна од 1.000 евра за клевета поради тоа што ја нарекол премиерката Џорџа Мелони „bastarda“ („копиле“) на телевизиска емисија во 2020 година, известува Гардијан. Мелони тогаш сѐ уште била само пратеничка, а Савијано ја изустил пцоста кога зборувал за нејзините политики во врска со миграцијата. „Со оваа пресуда излегуваат на виделина предизвиците со кои...

Поднесено обвинение за инцидентот со новинар и снимател кај Росоман

Основното јавно обвинителство Кавадарци денеска поднело Обвинителен предлог против 43-годишен жител на Росоман за кривично дело – Спречување службено лице во вршење службено дејствие од член 382 став 3 во врска со став 2 и став 1 од Кривичниот законик. Станува збор за инцидентот во јули кај Росоман кога беа нападнати новинар и снимател, а овој обвинителен предлог поднесен денеска...

Во Харкив убиен новинар, во ракетен напад во Миколаив еден загинат и 23 повредени

Еден цивил е убиен, а 23 се повредени во рускиот ракетен напад врз украинскиот град Миколаив што се случи синоќа, јави дописникот на Укринформ, повикувајќи се на извештај на украинската Јужна оперативна команда. Според извештајот, нападот бил извршен од Црното Море со ракети од типот „Калибр“, а испукани биле четири проектили. Покрај загинатиот и повредените, уништени се и куќи, како...

Захарова со наративи полни со дезинформации ја учи Европа за демократија и безбедност

Реакцијата на Борел за апсењето на американскиот новинар во Санкт Петерсбург, како и проширувањето на НАТО со Финска и напорите истото да го стори и Шведска, Москва преку портпаролката Марија Захарова го искористи да упати два дезинфо наративa до Европа со кои ја учи на демократија и ја заплашува дека поради делувањето на САД повторно ќе биде „колатерална жртва“,...

Ракета експлодира зад француски новинар додека вршеше јавување во живо од Украина (Видео)

Новинар од француската телевизија ТМС вчера при јавување во живо беше шокиран од удар на руска ракета зад него, која што разори хокеј-арена во Друживка, во областа Донецк во Украина. На видеото што стана вирално на интернет, а го објави и британски „Телеграф“ се гледа како репортерот, отприлика половина секунда по ударот на ракетата се наведнува, а потоа камерата со...

Го виделе во Белград, го следеле во Скопје, го нашле во Пловдив – американски екстремист лоциран од „Белингкет“

Десничарски екстремист од САД, што долго време се сокривал од правдата во својата земја, и откако бил препознаен во Белград, избегал и долго време бил недостапен, е лоциран во вториот најголем град во Бугарија, Пловдив, откри новинарската истражувачка организација „Белингкет“. Роб Рандо „се влечка“ по судови - всушност, на судењата доаѓале само неговите адвокати - откако бил обвинет и осуден...

Почина основоположникот на модерната психијатрија во Македонија, професор Др. Георги Чадловски

Во вечерните часови на 09.07.2022 ненадејно згасна животот на невропсихијатарот професор д-р Георги Чадловски великанот во полето на психијатријата, прв генерален директор на клинички центар – Скопје, основоположник на Клиника за психијатрија и автор на над 20 книги и учебни помагала, соопштија од ЈЗУ Универзитетска клиника за психијатрија-Скопје. Професор Чадловски е роден во Скопје 1943 година, по потекло од познатиот...

Американски новинар убиен во Украина

Американски државјанин и новинар бил застрелан од руската војска во украинскиот град Ирпин, пренесува украинската државна новинска агенција „Укринформ“. Станува збор за 51- годишниот фоторепортер и новинар Брент Рено, кој има работено во неколку американски медиуми, меѓу кои и „Њујорк Тајмс“ и „Ен-Би-Си“. Веста за неговото убиство ја потврди Андриј Нибитов, шеф на националната полиција во регионот на Киев. Според неговите...

Повик за ангажирање на новинар/ка во Новинската агенција Мета

Фондацијата Метаморфозис објавува повик за ангажирање на новинар/ка во редакцијата на Новинската агенција Мета. Кандидатите кои имаат искуство во новинарството, особено во креирање мултимедијални содржини како инфографици и видеа може да имаат предност пред останатите. Потребно е кандидатите да имаат дигитални вештини. Исто така, се очекува заинтересираните за работа во „Мета.мк“ одлично да го познаваат македонскиот, како и англискиот јазик. Кандидатите...

Мониторинг во медиумскиот сектор: Реформи на половина пат – политичката волја час ја има, час ја нема

Документот е резултaт на истражување спроведено во рамките на проектот „Проверка на факти за напредокот на Република Северна Македонија на патот кон ЕУ“, кој го спроведува Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ од Скопје, со поддршка на Националната фондација за демократија од САД. Проектот се спроведува во текот на 2021 и 2022 година. Резимето од мониторингот за реформите во медиумскиот сектор...

Член на Левица со закани кон активистот и новинар Сарачини

Иван Јовановски, член на партијата Левица, му се заканува на новинарот, активист и член на ЦИВИЛ, Петрит Сарачини дека уште малку му остана, нема кај да се скрие, пишува civilmedia.mk. „Петрите црнa дупко, кај ќе се пикаш бе глушец, уште малку, уште трошка, дали ти е јасно дека нема да има кај да се пикнеш. Него ако, истури се, олесни...

Повик за ангажирање на новинар/ка во Новинската агенција Мета

Фондацијата Метаморфозис објавува повик за ангажирање на новинар/ка во редакцијата на Новинската агенција Мета. Кандидатите кои имаат искуство во новинарството, особено во креирање мултимедијални содржини може да имаат предност пред останатите, но одлучувачки фактор ќе биде нивната креативност и ентузијазам. Потребно е кандидатите да имаат дигитални вештини. Исто така, се очекува заинтересираните за работа во „Мета.мк“ одлично да го познаваат...

Почина Тачко Локвенец, еден од најреномираните македонски новинари од повозрасната генерација

Како последица на ковид-19 изутринава, на 79 годишна возраст почина еден од најреномираните македонски новинари, Тачко Локвенец. Тој ја започна својата кариера на 5 мај, 1963 година како дипломец на Филозофскиот факултет во Скопје и млад приправник во „Нова Македонија“ и до крајот на работниот век беше дописник на овој дневен весник. Еден период од својата кариера беше дел од...

Заев и Мицкоски во домашна изолација, имале контакт со новинар заболен од корона

Министерот за здравство Венко Филипче на вонредна прес-конференција објави дека лидерите на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна домашна изолација бидејќи имале контакт со лице заболено од корона вирусот. - По информацијата која ја доби Министерството за здравство дека еден новинар од телевизиски медиум е позитивен на Ковид-19 вирусот, кој новинар во...

Апликациите ја олеснуваат новинарската работа во време на корона вирусот

Дописничката работа за национален медиум, подразбира многу теренска работа и многу патување, особено кога се работи за покривање на поширок регион, како што е тој на новинарката Александра Ристевска од Штип. Како телевизиски новинар, на снимање е заедно со својот снимател, со кого деновиве се принудени да ја сменат работната рутина и да се прилагодат на овие вонредни услови...

Пред очите на светските историчари, новинар сака да ја побугари Охридската архиепископија

Средбата на техничкиот премиер Оливер Спасовски поранешниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев со Цариградскиот патријарх Вартоломеј, предизвика одгласи во балканските медиуми, коишто во најголемиот дел поприлично суво и технички ги пренесуваа соопштенијата од македонската влада и, се разбира од Цариградската патријаршија, како и вестите во македонските медиуми. Иако, изненадувачки, дури и такви портали или новински агенции со...

ЗНМ ги осуди навредите на портпаролот Димче Арсовски кон новинарот Фуркан Салиу

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува „непримерната изјава на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски упатена кон новинарот на ТВ „Клан“, Фуркан Салиу“. „Денеска Арсовски преку својот профил на Фејсбук, јавно го обвини новинарот Салиу за ширење на национал-романтизам и лажни вести. Понатаму тој го обвинува колегата Салиу дека во пресрет на изборите одработува одредена агенда за СДСМ. ЗНМ...

Стеван Дојчиновиќ, основачот на КРИК вратен од ОАЕ – требало да учествува на конференција на ОН за корупцијата

Стеван Дојчиновиќ, уредник и основач на Мрежата за истражување на криминалот и корупцијата (КРИК) и регионален уредник на Известувачкиот проект за организиран криминал и корупција (OCCRP) синоќа и ноќеска бил задржан во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), под изговор дека е на „меѓународна црна листа“ и дека не може да влезе во земјата, но не му било соопштено ништо повеќе...

Почина поранешниот новинар и основач на „Макфакс“, Ристо Поповски

Ристо Поповски, еден од најпознатите македонски новинари, почина вчера на 74 години, по кратко боледување. Во долгата и богата кариера, Поповски работел како новинар за Радио Скопје и новинската агенција Танјуг, а бил и дописник од Москва за време на историските промени на почетокот на 90-тите години. Toj е автор на првата вест во светот воопшто за почетокот на распаѓањето...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...