fbpx
Таг: обвинение

таг: обвинение

ОЈО Скопје поднесе обвинение против лицето што ја нападна новинарската екипа на ТВ 24

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог за кривичното дело „насилство“ од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, информираат од Обвинителството. „Обвинетиот 67-годишник, на 14 ноември, со грубо навредување и со грубо насилство ја загрозил сигурноста на телевизиска екипа која снимала прилог во близина на неговиот дом....

Поднесени 12 обвиненија за инцидентите за време на протестите во Скопје

Три лица од вкупно 12 против кои Основното јавно обвинителство Скопје денес поднесе обвинителни предлози за инцидентите за време на протестите во Скопје се гонат за Предизвикување општа опасност согласно член 288 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Останатите 9, по спроведената претходна постапка се обвинети за кривично дело – Учество во толпа што ќе...

ОЈО Скопје поднесе обвинение за бесправно градење кај „Беко“

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против едно физичко и едно правно лице, кои се товарат дека сториле кривично дело – Бесправно градење од член 244 – а од Кривичниот законик. Според ОЈО, обвинетиот како одговорно лице – управител во правното лице, почнувајќи од 2018 година, без правосилно одобрение за градење издадено од надлежен орган, во име и...

ОЈО: Воспитувачка од скопска градинка со супена лажица му расцепила глава на дете

Воспитувачка во детска градинка во скопската населба Автокоманда доби обвинение за насилство врз дете. Основното јавно обвинителство Скопје денеска, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Насилство врз дете од член 201-а од Кривичниот законик. Според информациите кои ги објави ОЈО, на 01.09.2021 година 48-годишна воспитувачка со метална супена лажица го удрила детето...

КРИК: Телефоните на Беливук полицијата една година ги чувала во фиока

Во серија написи, спрската новинарска организација за истражување на криминал и корупција, КРИК, открива детали од обвинението против поранешната државна секретарка на српското Министерство за внатрешни работи, Дијана Хркаловиќ и нејзината поврзаност со криминалните структури. Така, на 21 јануари, КРИК објави сторија со детали од сведочења на полицајци, кои се поместени во обвинението против Хркаловиќ, во кои се вели дека...

Нови сведоштва пред судот за тоа како Никола Груевски купил два стана на „Бихаќка“

Судскиот процес за случајот „Плацеви на Водно“ продолжи денеска со сведочењата на двајца сведоци - секретарката на бизнисменот Александар Ивановски - Теранова, Татјана Стојановска, сосетката на поранешниот премиер Никола Груевски, Бисерка Јовковска и сопственикот на „ИГМ Трејд“ од Кавадарци, Илија Гечев. Татјана Стојановска на судењето посведочи како фиктивно купила два стана на улицата Бихаќка во 2008 и 2009 година, коишто...

Поднесено обвинението против Рашковски: Парите од тендерите ги префрлал на свои сметки и си отплаќал кредити

Dragi Rashkovski
По неколкумесечна истражна постапка денеска Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска Кривичниот суд во Скопје поднесе обвинение против поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Покрај него, за злоупотреба на службената положба и овластување при спроведување јавни набавки на софтвер обвинение добија и уште шест лица. На Рашковски му се става на товар дека сторил продолжено...

Бебето кое се најде на насловната страница на албум на Нирвана го тужи бендот за сексуална експлоатација

Спенсер Елден, кој во 1991 година додека бил бебе се појави гол на насловната страница на еден од албумите на Нирвана – „Nevermind“, сега го тужи бендот, тврдејќи дека бил сексуално искористуван како дете, пишува „Гардијан“. Елден тужбата ја поднел во окружниот суд во Калифорнија, САД, и тоа против неколку страни, меѓу кои и тројцата преживеани членови на бендот, вдовицата...

Четворица обвинети за набавката на двокатните автобуси на ЈСП, меѓу кои Јанакиески и Јанушев

По спроведената истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против четири лица во однос на набавката на двокатните автобуси за ЈСП-Скопје во периодот на владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Меѓу обвинетите, се и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и актуелниот пратеник...

Замрзната сметката и имотот на Рашковски и на неговите деца, со одлука на Кривичниот суд

На барање на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Основниот кривичен суд Скопје, донесе одлука да го замрзне имотот и сметката на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, како и на неговите две малолетни деца. Според Кривичниот суд, одлуката е со цел, „да не дојде до осуетување на намирувањето на оштетното побарување во текот на кривичната постапка“. Во предметот...

Обвинение против Груевски, Мијалков и четворица други за плацовите на Водно, а становите да бидат конфискувани

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска до Одделението за организиран криминал  и корупција при Основниот кривичен суд Скопје достави обвинителен акт против шест лица. На обвинетиот Н.Г. му се става на товар дека сторил кривично дело „Перење пари и други приноси од казниво дело“ од чл.273 ст.1 од КЗ и...

Поднесено обвинение за креаторот и за администраторот на групата „Јавна соба“​

Основното јавно обвинителство Скопје поднело обвинителен акт против основачот и против администраторот на групата „Јавна соба“ на Телеграм, соопшти обвинителството. Двајцата обвинети, на возраст од 32 години и од 21 година се товарат производство и дистрибуција на детска порнографија, , според член 193-а, став 3, а во врска со став 1, од Кривичниот законик. „Во периодот од 19 декември 2019...

Обвинителството поднесе обвинение за инвеститорот на дивоградбата пред ТЦ „Мавровка“

Скопското јавно обвинителство поднесе обвинение против едно лице за кривично дело – Бесправно градење од член 244-а став 1 од Кривичниот законик, во врска со дивоградбата пред трговскиот центар „Мавровка“. „Обвинетиот М.А., во текот на јуни и јули 2020 година, во својство на инвеститор, градел објект со површина од 330 м2 на платото пред трговскиот центар „Мавровка“, а притоа немал...

Охридскиот суд им го продолжи притворот за 30 дена на браќата Усеини

Основниот суд Охрид го прифати предлогот на обвинителството и донесе одлука со која им го продолжи притворот за 30 дена на Нефи Усеини и неговиот брат, поради постоење опасност од нивно бегство. Браќата Усеини се во притвор поради сомнение дека сториле кривично дело „насилство“ откако нивниот сограѓанин, Спире Топалоски ги пријавил во полиција дека Нефи Усеини и неговиот брат го...

Охридското обвинителство поднесе обвинение за насилство за браќата Усеини

Основното јавно обвинителство во Охрид до Основниот суд Охрид поднесе Обвинителен предлог против браќата Усеини, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Јавниот обвинител кој постапува во предметот до надлежниот суд доставил и посебен предлог за продолжување на определената мерка...

Милошоски: Обвинението против мене е за да се скрие криминалот на кланот Заеви

Откако беше поднесено обвинение против него и 12 други лица во случајот „Моќник“, предмет на поранешното специјално јавно обвинителство, а сега предмет на Скопското обвинителство, Антонио Милошоски порача дека обвинението е само обид да се скрие криминалот на кланот Заеви, но и притисок врз него, оти ја критикува власта. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје вчера до Основниот...

Судот го прифати обвинението за организаторите на „Крвавиот четврток“

Основниот кривичен суд - Скопје информираше дека го прифатил обвинението за четири лица што се товарат за организација на насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година. На обвинителната клупа за „Крвавиот четврток“ ќе седнат поранешниот Претседател на Собранието Трајко Вељаноски, некогашните министри во владата на ВМРО - ДПМНЕ Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и екс -...

Ременски: Обвинението против мене е конструкција без докази

Пратеничката од СДСМ и поранешен заменик-претседател на Собранието, Фросина Ременски, вели дека за денеска поднесениот обвинителен акт против неа во случајот „Меѓународен сојуз“ дознала од медиумите, а наводите во него ги отфрла како обична конструкција за којашто нема докази. „Во однос на одлуката на ЈО можам само да искоментирам дека е избрзана одлука и е само уште една потврда за...

Поднесено обвинение за Фросина Ременски, Јасна Мандиќ и таткото на Бојан Јовановски

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) денеска во Основниот кривичен суд - Скопје поднесе обвинителен акт за случајот „Меѓународен сојуз“ против пет лица и тоа заменик-претседателката на Меѓународниот Сојуз – Јасна Мандиќ, таткото на Бојан Јовановски – Миле Јовановски, асистентката на Јовановски – Кристина Блажевска, пратеничката Фросина Ременски како и самиот Бојан Јовановски. Се товарат за...

Одземен пасошот на Фросина Ременски, не смее да го напушта Скопје

Основниот кривичен суд Скопје попладнево информираше дека на пратеничката и заменик-претседател на Собранието, Фросина Ташевска – Ременски, како и на Миле Јовановски, таткото на таткото на Бојан Јовановски – Боки 13 им се одземени пасошите, не смеат да го напуштаат Скопје и секоја недела мора да се јавуваат во суд. За третиот од проширениот состав на осомничени за случајот...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу...