fbpx

По две недели прекин, железничкиот сообраќај се нормализира во земјава

Договорено е раководството да ги повлече суспензиите за колегите и да нема санкција кон вработените кои стапија во бојкот пред две недели

-

Товарниот железнички сообраќај започна да функционира од синоќа во земјава, а од вторник ќе стартуваат со сообраќај и патничките возови. Ова е договорот што го постигнаа вработените со раководството на Железници на РСМ-Транспорт. Постигнат е договор за прекин на бојкотот на машиновозачите, но и за редовност во исплаќањето на платите.

Договорено е и раководството да ги повлече суспензиите за колегите и да нема санкција кон вработените кои стапија во бојкот пред две недели, поради неисплатен втор дел од платата за јули.

Бојкотот на машинскиот персонал во Железници на РСМ-Транспорт почна на 25 август, а со тоа прекинаа со сообраќање сите товарни и патнички возови во земјава. Погодени од прекинот на превозот беа компаниите кои увезуваат и извезуваат стоки со железницата, но и граѓаните од помалите населени места, особено од Азотскиот регион, на кои возовите им се единствено средство за јавен превоз со Скопје, Велес и Прилеп.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Бислимовски: РЕК Битола произведува струја од сонце, ветер, вода и биомаса

За дваесет и пет месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори кои произведуваат електрична енергија, што е доволна за просечна потрошувачка на скоро 185 илјади домаќинства, соопштија...