fbpx

Пет лица загинаа при торнадо во Алабама и во Тенеси

-

Торнадото кое помина низ американските сојузни држави Алабама и Тенеси усмрти најмалку пет лица, а причинета е голема материјална штета.

Американските власти соопштуваат дека има голем број на повредени.
Три лица загинале во округот Џексон во Алабама, а уште две лица во округот Полк во Тенеси.

Во округот Де Калб целосно е уништена детска градинка која била затворена во моментот на невремето, а повредени се неколку лица кои побарале засолниште таму.

https://twitter.com/sass_blonde/status/803962707573612544

Градот Бентон во Тенеси е наречен „зона на катастрофа“ откако торнадото го прекина дотекот на електрична енергија, а уништи повеќе станбени објекти.

Во Тенеси има неколку пожари, а градот Гатлинбург е целосно евакуиран.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...