fbpx

Педесет мигранти најдени мртви на брод во Средоземното море

-

Тела на околу 50 луѓе биле пронајдени мртви на брод кој превезувал мигранти, а кој денеска бил пресретнат од екипа на мисијата на Европската унија „Фронтекс“ во близина на либискиот брег во Средоземното море, јавуваат светските агенции, повикувајќи за информации од италијанската крајбрежна стража.

Според информациите, од бродот биле спасени околу 430 луѓе, а спасувачката операција ја извеле екипите на шведскиот брод „Посејдон“, кој е дел од мисијата „Фронтекс“.

Како што соопштиле од италијанската крајбрежна стража, денешната спасувачка операција е само една од 10-те мисии кои се во тек во близина на либискиот брег.

Засега не се познати причините за смртта на мигрантите чии безживотни тела биле најдени од екипите на „Посејдон“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...